Haberler

Haberler->Egitim-İş Sendikası   
Performans ödevleri özgüven eksikliğine neden oluyor‏
Performans ödevleri özgüven eksikliğine neden oluyor

İlköğretim öğrencilerine kapasitelerini aşan ödevlerin verilmesi ve ödevlerin veliler tarafından yapılması çocuklarda özgüven kaybına yol açtığı bildirildi.

 

 

Eğitim İş Burdur Şube Yönetim Kurulu Üyesi Yrd. Doç. Dr. Harun Şahin, 2005-2006 Eğitim-Öğretim yılından itibaren Milli Eğitim Bakanlığı'nın uygulamaya koyduğu "Yeni Müfredat Programı"nın yapılandırmacı yaklaşım ilkeleri doğrultusunda hazırlanan ve öğrenciyi merkeze alan çağdaş bir sistem olduğu, ancak uygulamada sorunlar yaşandığına işaret etti.

 

En büyük sorunun performans ödevlerinden kaynaklandığına dikkat çeken Şahin, ezbere dayalı öğrenimi engellemek için başlatılan "performansa dayalı ödev sistemi"nin öğrencinin kapasitesini aşacak kadar abartıldığını, bazı ödevlerin öğrencilerin gelişim düzeyine ve ilgisine uygun olmadığını savundu.

 

Şahin, "Bu durumda, öğrenci ödevlerinin velilerce üstlenilmesine yol açılmıştır. Ne yazık ki, performans ödevleri veli merkezli olmaya başladı. Oysa ödevini velisine yaptıran öğrencinin bırakın yaratıcılığını geliştirmesini, özgüveni kaybolmaktadır. Bunun yanı sıra okula karşı motivasyonu da düşmektedir" dedi.

 

'ÖDEVLERİ VELİLER YAPMAMALI'

 

Eğitim-öğretim işinin bir ekip çalışması olduğunu, bu ekipte önemli bir rolü olan ailelerin üzerlerine düşen görevin doğru bir şekilde yerine getirilmediğini belirten Şahin, "Ailelerin görevi, çocuklarının proje ve performans ödevlerini bizzat yapmak değil, onlara rehberlik etmektir. Eğer çocuklarımızın öğreneceklerini uygulayan, günlük sorunlarının çözümüne transfer edebilen, yaratıcı, üretici ve eleştirel düşünebilen bireyler olmalarını istiyorsak kendimizi geliştirmeli, tüm bu zorluklara direnmeli ve daha gelişmiş bir ülke için bilinçli bir şekilde çaba gösterebilmeliyiz" diye konuştu.

 

Şahin, ödevlerin belirlenmesi ve hazırlanan projelerin kontrol edilmesinde öğretmenlerin de son derece hassas davranması gerektiğini vurgulayarak şöyle dedi:

 

'ÖĞRETMENLERDE PSİKOLOJİK SORUN YAŞIYOR'

 

"Öğretmenler kutup yıldızı gibi olmalı. Öğrencilerine görevlerin yerine getirilmesinde gerekli rehberliği yaparak, yeteneklerini kullanarak ödev hazırlamalarını sağlamalı. Çocukların kapasitelerini doğru analiz etmeli ve bunlara uygun taleplerde bulunmalı. Ödevleri iyi kontrol etmeli, öğrenciye gerekli geri bildirimi sağlamalı. Ayrıca, velilerle iletişimini kuvvetli tutarak ödevlerin yapılma sürecine ne kadar dahil olacaklarını onlara anlatmalı. Bu sayede yeni sistemde hedeflenen amaca ulaşılabilir."

 

MAKÜ Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi olan Yrd. Doç. Dr. Harun Şahin, Burdur'da sendika adına yaptığı araştırmadan yola çıkarak Eğitim sisteminde yaşanan bu sorun öğrenci kadar teknoloji tasarım, medya okurluğu öğretmenlerinde de sorun yarattığına işaret etti. Şahin, " SBS endeksli veli ve öğrencilerin Matematik, Fen Bilgisi ile Türkçe öğretmenlerini dikkate aldığı, SBS sorusu çıkmayan Teknoloji Tasarım, Medya Okur Yazarlığı öğretmenleri dikkate alınmadığı hissine kapılarak öğrencilerle iletişimde sorunlar yaşandığı bir gerçektir." diye konuştu

 


Bu Haber: 1413 Defa Okundu YORUM YAZMAK İÇİN TIKLAYINIZ(0)
YORUM YAZMAK İÇİN TIKLAYINIZ


MKPNews ©2004-2007 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2007 mkportal.it