Haberler

Haberler->Egitim-İş Sendikası   
Gazi İlköğretim Okulu Nerede?

Egitim-İş Kırşehir Şubesinin yollamış olduğu maili aynen paylaşıyoruz:

BASINA VE KAMUOYUNA
Kırşehir halkı, yeni Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu olan Gazi M. Kemal Paşa'yı, Samsun'a çıkışından itibaren, Milli mücadele yolunda yapmış olduğu tüm faaliyetlerini, her türlü haberleşme ve ulaşım araç - gereçlerinin son derece kısıtlı olduğu bir dönemde, bütün çalışmalarını olabildiğince yakından takip etmiştir. Gazi Mustafa Kemal Paşa ve Temsil Heyeti'nin Kırşehir'e gelişleri sırasında Kırşehir halkının, göstermiş olduğu sıcak ilgi ve bağlılık, yadsınamaz bir gerçektir. Gerek yiyecek-giyecek, gerek para ve gerekse asker olarak tüm Gücünü Paşa'nın emrine vermiştir. Kurtuluş savası sona erdiğinde, Kırşehir' li her aile ya birkaç Şehit vermiştir. Ya da her ailenin birkaç gazisi vardır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Erzurum ve Sivas Kongrelerinden sonra Temsil Heyeti ile birlikte 24 Aralık1919'da Kırşehir'e gelmiştir. Büyük ve coşkulu karşılamanın ardından otomobili ile il merkezine ilerleyen heyet, şimdiki Gazi İlköğretim Okulu önüne geldiğinde, okul müdürü Ömer Aydın Bey'in yönetimindeki öğrenciler tarafından alkışlarla karşılanmıştır. Bu sıcak ilgi karşısında Mustafa Kemal Paşa otomobilden inerek, ortaokul müdürü Ömer Aydın Bey'in yanına gelmiştir. Okul Müdürü ve aynı zamanda İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevini yürüten Ömer Aydın (Genç) Bey, Kırşehir'deki okul sayısı ve Eğitimin durumu ile ilgili bilgi vermiştir.25 Aralık 1919'da ise yine Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Temsil heyeti'ni uğurlayanlar arasında Ömer Aydın Bey ve Okulunun öğrencileri de vardır.

Yıllardır Atamız ile ilgili anılarda, kitaplarda yazılanlarda, anlatılanlarda böyledir. Cumhuriyet tarihimizde Kırşehir'deki öğretmenleri Ata'mıza karşı onurluca temsil etmiş olan kişinin adı Öğretmen Ömer Aydın İlköğretim Okulu olarak bir okula verilmiştir. Gazi İlköğretim Okulunun ilk açılışı Kale Özerinde 5 sınıflı ilkokuldu. 1923-1924 ders yılında Kale ilkokulu bu tarihten sonra şimdiki Cumhuriyet ilköğretim Okulu, Aşık pasa Mahallesinde bulunan 3 sınıflı Aşık pasa ilkokulu ile birleştirilerek zamanın Valisi NAZIM BEY tarafından GAZİ adı verilerek öğretime devam etti. Yeni binasına geçince 12.04.1938 yılında meydana gelen depreme kadar devam etti. 1940 yılında yeni binasına taşındı. 01.07.1993 tarihinde ilköğretim Okuluna dönüştürülerek Gazi ilköğretim Okulu adı altında devam etmekteydi.

İşadamı Hüsnü Özyeğin Kırşehir'de Eğitime destek adı altında ilköğretim okulu yapmak istemiş. İlimiz Valisi Sayın M.Lütfullah Bilgin'de örnek bir davranış sergileyerek Vali Konağı bahçesini tahsis etmiştir. İşadamı Hüsnü Özyeğin'e devletin yapması gereken işi üstlendiği için teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ancak hayırsever İşadamı yaptırdığı okula kendi adının konmasını şart koşmuş olmalı ki Cumhuriyet tarihimizde önemli bir yere sahip olan Gazi İlköğretim Okulu birdenbire ortadan yok olmuş, yerine işadamı Hüsnü Özyeğin İlköğretim Okulu gelmiştir.

PEKİ, ŞİMDİ ATAMIZIN ZİYARET ETTİĞİ, MÜDÜRÜ VE ÖĞRENCİLERİYLE SOHBET ETTİĞİ TARİH SAYFALARINDA ONURLU YERİNİ ALMIŞ, SAYISIZ MEZUN VERMİŞ İSMİYLE HER ZAMAN GURUR DUYULMUŞ GAZİ İLKÖĞRETİM OKULU NEREDE ?

Bu değişmeden rahatsızlık duyan öğrenci velileri, Kırşehir halkı ve Eğitim-İş Sendikası olarak bizler GAZİ adının kaldırılmasından dolayı rahatsızlık duyduğumuzu ve GAZİ adının tekrar iade edilmesini bekliyor, bu konunun takipçisi olacağımızı basına ve kamuoyuna bildiririz.

Dilek YURDUGÜL
Eğitim-İş Kırşehir Yönetim Kurulu Adına
İl Başkanı

 


Bu Haber: 1933 Defa Okundu YORUM YAZMAK İÇİN TIKLAYINIZ(0)
YORUM YAZMAK İÇİN TIKLAYINIZ


MKPNews ©2004-2007 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2007 mkportal.it