Bakan Çelik´ten "sbs Ve Pybs" Genelgesi | Eğitimin Yeni Yüzü | Egitimciyim.Net

Bakan Çelik´ten "sbs Ve Pybs" Genelgesi

• Konbuyu başlatan cendere
  • Başlangıç tarihi
C

cendere

Ziyaretçi
milli Eğitim Bakanı (meb) Hüseyin Çelik, Seviye Belirleme Sınavı (sbs) Ve Parasız Yatılılık Ve Bursluluk Sınavı (pybs) İle İlgili Genelge Yayımladı.

bakan Çelik İmzasıyla Yayımlanan Genelgede, Sbs Ve Pybs´nin, Meb Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünce Yurt İçi Ve Yurt Dışı Sınav Merkezlerinde Gerçekleştirileceği Belirtildi.

genelgeye Göre, Sbs Ve Pybs´ye, İlköğretim 6´ncı Sınıflar 13 Haziran 2009, 7´nci Sınıflar 7 Haziran 2009, 8´inci Sınıflar 6 Haziran 2009´da Girecek.

ilköğretim 5 İle Ortaöğretim 9, 10 Ve 11´inci Sınıflar İçin Pybs İse 3 Mayıs 2009´da Yapılacak.

sbs İçin Başvurular, 2-20 Mart 2009´da T.c Kimlik Numarasıyla Bankaya Yatırılacak 10 Tl Sınav Ücreti İle Yapılacak.

okul Müdürleri, Velilere Ve Öğrencilere Sınav İle İlgili Rehberlik Edecek. Okul Yöneticileri Başvuru Tarihleri Arasında E-okul Sisteminden Öğrencilerin Başvuru Yapıp Yapmadığını Kontrol Edecek. Başvuru Yapmayan Öğrenciler Belirlenerek, Başvuru Yapmama Sebepleri Araştırılacak.

pybs´ye Başvuru Ücreti, İlköğretim 6, 7 Ve 8´inci Sınıflarda 2-20 Mart 2009, İlköğretim 5 İle Ortaöğretim 9, 10 Ve 11´inci Sınıflarda 23 Mart-3 Nisan 2009´da Kılavuzda Belirtilen Banka Şubelerine 10 Tl Olarak Yatırılacak. Sbs İçin Başvuruda Bulunan Öğrenciler Ayrıca Ücret Yatırmayacak.
bu Sınava Girecek Tüm Öğrenciler İçin, Sınav Ücretini Yatırdıktan Sonra Ayrıca Öğrenim Gördüğü Okullardan Elektronik Başvuru Yapılacak.

ilköğretim 6, 7 Ve 8´inci Sınıf Öğrencileri Pybs´ye Başvurmaları Halinde Ayrıca Bir Sınava Girmeyecek, Sbs Sonuçlarına Göre Pybs Puanı Hesaplanacak.

polis Koleji İçin Başvuru Şartlarını Taşılan Öğrenciler İse 1-10 Nisan 2009´da "http://www.meb.gov.tr", "http://oges.meb.gov.tr" İle "http://e-okul.meb.gov.tr" Adreslerinden Başvuruda Bulunabilecek.

yatılı İlköğretim Bölge Okullarının (yibo) 8´inci Sınıfında Yatılı Öğrenci Olarak Öğrenim Gören Ve Yibo Kontenjanından Yararlanarak Sınavsız Olarak Ortaöğrenimlerine Pansiyonlu Okullarda Devam Etmek İsteyen Öğrencilerin Başvuruları İse 23 Mart-3 Nisan 2009´da Alınacak.

okul Müdürlükleri, Okulunda Özel Hizmet Alması Gereken Özürlü Öğrenci Varsa Bu Öğrencileri Bağlı Bulunduğu Rehberlik Ve Araştırma Merkezi (ram) Müdürlüğüne Yönlendirerek Özür Bilgilerinin Sisteme İşlenmesini Sağlayacak.

ilk Defa Bu Yıl, Görme Engelli Öğrenciler İçin Tercihlerine Göre Farklı Yöntemlerde Sınav Uygulaması Yapılabilecek. Bu Öğrenciler Okullarından Sbs İçin Elektronik Ortamda Yöntem Tercihi Yapacak.

sınavlara Tüm Başvuru İşlemlerinin Doğruluğundan Okul Müdürlüğü Ve Adayın Velisi Sorumlu Olacak.

sınav Anında Bireyin Yetersizliğiyle İlgili Ortaya Çıkabilecek Sorunları En Aza İndirmek Amacıyla Sınav Salonunda Görevlendirilecek Öğretmenler, Öncelikli Bireyin Özrüne Uygun Branşlardan, Öğretmen Bulunmadığı Takdirde Özel Eğitim Öğretmeni Veya Rehber Öğretmenlerinden Görevlendirilecek.

eğitimi Gazetesi

Üst Alt