Başbakanlara mektup yazma geleneği... | Eğitimin Yeni Yüzü | Egitimciyim.Net

Başbakanlara mektup yazma geleneği...

mertmercan

Kayıtlı Üye
Katılım
16 Ağu 2008
Mesajlar
14
Tepki
0
Puan
0
Yaş
47
Konum
türkiye
BAŞBAKANLARA MEKTUP YAZMA GELENEĞİ VEHBİ KOÇ'TAN GELİYOR...

Nuh Gönültaş

ktidar demek yetkiyi paylaşmamak demektir.

İktidara gelip muktedir olan her insan yetkilerini pek paylaşmak istemez. Hele hele medya patronları ile, Başbakan'ın deyimi ile medya diktatörleri ile hiç paylaşmak istemez.

Aydın Doğan'ın başbakan'a yazdığı mektuplarda başbakandan bazı taleplerde bulunduğunu başbakan açıkladı. Bu taleplerden ortaya çıkanı sadece Hilton arazisi. Başka ne gibi taleplerde bulunduğunu bilmiyoruz. Ama bildiğimiz bir şey var, o da başbakanlara mektup yazma geleneği bir Vehbi Koç geleneğidir.

Vehbi Koç dönemindeki başbakanlara hep mektuplar yazarak bazı taleplerde bulunmuştur. Bu talepleri yerine gelmediğinde ellerindeki imkanları iktidarlara karşı kullanmıştır. Vehbi Koç Rahmetli Başbakan Adnan Menderes'e birçok mektup yazmış.

Bunları Vehbi Koç anılarında da dile getiriyor. Ve yine anılarında bu mektuplarda başbakandan neler talep ettiğini yazıyor. İlginçtir, Vehbi Koç'un anılarını da Can Dündar yazmış. Yazması zor olmamıştır. Çünkü Vehbi Koç hayatında yaptığı her işi not almış.

Adeta Deniz Kuvvetleri eski Komutanı Özden Örnek Paşa'nın yaptığı gibi adeta günlük tutmuş. Dolayısıyla bu günlüklerde başbakanlara yazdığı mektuplar, özellikle rahmetli Adnan Menderes'e yazdığı mektuplar ortada. Vehbi Koç CHP üyesiydi.

Adnan Menderes onun CHP'den istifa etmesini istiyor. Bir süre sonra Koç da CHP'den istifa ediyor. Özellikle bu istifadan sonra başbakandan bütün taleplerini mektuplar yazarak istiyor.

Hatta bir mektupta yaptığı bir ithalatın gümrüklerde takıldığını, sorun olduğunu, bir türlü çözemediklerini anlatıyor ve başbakandan bu konuda kendisine yardım edilmesini istiyor.

Yani diyeceğim o ki, Aydın Bey'in başbakana mektup yazma alışkanlığının Vehbi Koç'tan tevarüs ettiği anlaşılıyor! 

Benzer konular

Üst Alt