Diyanetten Tarihi İtiraf!! | Eğitimin Yeni Yüzü | Egitimciyim.Net

Diyanetten Tarihi İtiraf!!

  • Konbuyu başlatan cendere
  • Başlangıç tarihi
C

cendere

Ziyaretçi
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Aydın'dan kadınlarla ilgili tarihi itiraf

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Aydın'dan özeleştiri: Kadın gibi çok önemli bir eğiticiyi cehaletin karanlığına gömdük. Bu nedenle toplum iyi erkek de yetiştiremiyor

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Şevki Aydın, "cehaletle savaşmayı gündeminin ilk sıralarına almış bir dinin mensuplarının bugün cahil ve eğitimsiz" olduklarını söyledi.

Aydın, Türkiye'de kadınların durumuna ilişkin de ilginç açıklamalarda bulundu:

İSLAM'LA ÇELİŞİYOR: Türkiye'de çok ciddi bir kadın sorunu var. Bu sorun karşısında da Diyanet duyarsız kalamaz. Kadın sorunu başlığı altında Türkiye'deki sorunlar aslında İslam Dini'nin de temel değerleriyle çelişiyor. Bu nedenle kadın sorununa çok yönlü bakarak, nasıl çözülebileceği üzerine hizmetler üretmeye çalışıyoruz.

OKUMA YAZMA SEFERBERLİĞİ: Eğitim açısından Türkiye'deki kadınların durumuna bakıldığında ciddi sıkıntılar bulunuyor. Bunu dinimizin onaylaması mümkün değil. Cehaletle savaşmayı gündeminin ilk sıralarına almış bir dinin mensupları bugün cahil, eğitimsiz. Türkiye'deki okuma yazma seferberliklerini gönülden destekliyoruz.

YANLIŞ DİN ANLAYIŞI: Kadın sorunun arkasında yatan yanlış zihniyetle din adına mücadele etmeyi önemsiyoruz. Kız çocuklarının eğitim görmemesinin altında çok sakat, yanlış bir din anlayışı yatıyor. Her ne kadar doğrudan dinle bunun ilgisi olmasa da bunu böyle uygulayanları nın bilinçaltında yanlış din algılayışı da var.

MÜFTÜLERE ÖZEL GÖREV: Bu sorunun çözümü için müftülerden özel programlar hazırlanmasını ve devletin diğer kurumlarıyla iş birliği yapmalarını istedik. Bir ilde Haydi Kızlar Okula Kampanyası çerçevesinde valiliğin faaliyetlerde bulunduğunu ancak bir sonuç alınamadı. Müftünün gidip halkla bir konuşma yapması üzerine ildeki kızların yüzde 75'i okula kaydoldu.

KADIN ERKEK FARKI YOK: Türkiye'deki cinsiyet kültürünün sorgulanması gerekir. Cinsiyet kültürümüz dini değerlerimizden çok uzaklaşmış durumda. Biz de faaliyetlerimizde kadının da erkek gibi insan olduğunu, aralarında fark olmadığını anlatıyoruz.

EN ÖNEMLİ EĞİTİCİ: Kadın gibi çok önemli bir eğiticiyi varlığından habersiz olacak kadar cehaletin karanlığına gömdük. Bugün toplumdaki sorunların temelinde yatan en önemli nedenlerden birisi bu. Kadınını, annesini yani en önemli eğitimcisini ihmal eden bir toplum iyi erkek de yetiştiremez. Nitekim bu toplum iyi erkek de yetiştiremiyor. Kadınını ihmal ederek, iyi erkek yetiştireceğini düşünmek savunulacak hiçbir yönü olmayan bir kanaattir.
 

KILIÇ

Bilge Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
3 Kas 2007
Mesajlar
539
Tepki
0
Puan
0
nerde kadını ön plana çıkaran bir haber veya olay varsa onu yazıyorsunuz bir sebebi var mı sayın hocam
 
Üst Alt