Eğitim Bir-Sen’den ücretli öğretmenlerin MEB’e ata | Eğitimin Yeni Yüzü | Egitimciyim.Net

Eğitim Bir-Sen’den ücretli öğretmenlerin MEB’e ata

egitimciyiz

Yönetici
Tepki
6
Eğitim Bir-Sen’den ücretli öğretmenlerin MEB’e atanmaları hakkında açıklama

TRT Haber’de katıldığı programda sözleşmeli öğretmenler ve ücretli öğretmenler hakkında açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Şubat 2018’de 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapılacağını belirtti. Sözleşmeli öğretmen alımında mülakat için “gerekli” vurgusu yapan Bakan Yılmaz mülakatın süreceğini söyledi. Bakan Yılmaz’ın bir diğer açıklaması ise ücretli öğretmenlerin MEB kadrosuna alınması oldu.

5 YIL ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK YAP MÜLAKATA GİR

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ücretli öğretmenlerin durumlarına değindi ve onların gerçekten zor şartlarda çalıştıklarını ifade etti. MEB’in çalışmasının olduğunu ifade eden Bakan Yılmaz, bu kanuni çalışma ile birlikte MEB’de 5 yıl ücretli öğretmenlik yapmış olanların direkt mülakata alınacaklarını belirtti.

Bakan İsmet Yılmaz’ın ücretli öğretmenlerin MEB’e atanması hakkında açıklama videosu;

EĞİTİM BİR-SEN AÇIKLAMA YAPTI
Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın katıldığı televizyon programında “Bizde beş yıl ücretli öğretmenlik yaparak, öğretmenlik tecrübesini kazanmış kimselere, üç katı kontenjana girme şartı olmadan mülakat hakkı konusunda bir imtiyaz tanıyacağız” ifadesine yer veren Eğitim Bir-Sen, Bakan tarafından yapılan bu açıklama için “Bakanın açıklaması, Bakanlığın ücretli öğretmenlik uygulamasını sona erdirerek kalıcı ve iş güvencesine sahip bir istihdamın sağlanması konusunda bir niyet beyanı şeklinde ise bu takdir edilecek bir uygulama olacaktır.” dedi.

Ücretli öğretmenlik uygulamasının yanlış olduğunu açıklayan Eğitim Bir-Sen, MEB personel camiası içerisinde bu uygulamanın sona erdirilmesinin gerekliliğini vurguladı. Ücretli öğretmenlik yanlışının başka bir yanlış ile düzeltilmesi yoluna gidilmemesinin altı çizilen açıklamada öğretmen açığının hakkaniyet, adalet ve eşitlik ilkelerini gözeterek kapatılması gerektiği ifade edildi.

Üst Alt