melatonin (ilginç) | Eğitimin Yeni Yüzü | Egitimciyim.Net

melatonin (ilginç)

• Konbuyu başlatan cendere
  • Başlangıç tarihi
C

cendere

Ziyaretçi
melatonin
Melatonin denilen hormon beyinde ve sadece 23:00 ile 05:00 saatleri arasında salgılanan bir hormondur.

Hormonun temel görevi vucudun biyolojik saatini koruyup ritmini ayarlamak.

Jetlag denilen hadisenin sebebi de bu hormon.

Hormon diger aktioksidan tesirlerini de güçlendiriyor,

kanserli hücrelere karşı koruma sağlıyor, Üreme sistemiyle bağlantisindan tutun da

yorgunluk, isteksizlik gibi durumların nedenlerini de oluşturabiliyor.

Şu anda bu hormon yaşlanmayı geciktirici etkisinden dolayı da üzerinde önemle durulan bir hormon.

İşin can alıcı noktalarından birisi, hormonun çocuklar üzerindeki tesiridir.

Avrupada lösemili ve kanserli çocuk sayılarının artmasından sonra yapılan arastirmalar sonucunda

ailelerden istenen bir husus da, çocukların kesinlikle karanlık ortamlarda yatırılmaları.

Çünkü, melatoninin güçlü salgılanmasının kansere karşı koruyucu etkisi olduğu biliniyor.

Ancak bu hormon ışığa duyarlı.

Deneylerde uyuyan kişinin hormon salgısı izlenirken ışığın açıldığında hormonun azaldığı,

karanlıkta yoğun olarak salgılandığı tesbit edilmiş. Bilimsel bir gerçek. Lütfen karanlıkta

yatın ve çocuklarınız uyurken ışığı kapatın..

Unutmayın körlerde kanser olma oranı 0' a yakındır.

Ayrıca geceleri, televizyon, bilgisayar ve cep telefonu vb. elektronik aygıtların olmadığı

ya da prize takılı bulunmadığı bir ortamda uyumaya çalışın,

prize takılı olan aygıtlar siz uyurken, enerjinizden çalar ve zinde kalkmanızı zorlaştırır.

(Dolayısıyla da 2 saatte alacağınız uykuyu 4 saatte alırsınız.)

Alıntı

F

feyza05

Ziyaretçi
Bundan sonra çocuların odasında gece lambası kullanmak yok, teşekkürler bu ilginç bilgi için...

sebahattin68

Bilge Üye
Kayıtlı Üye
Tepki
0
üşenmeden saydım. ben uyurken odamda kaç ışık var. tv nin kırmızı gözü. rezeverın saatı. bilgisayar mönitörün yeşil gözü yanıp sönüyor.mausda kırmızı ışık.hopörler açık kalmış powwer let lambası.  ceptelefonun yaydığı ultra viole ışınları da sayayım.
şimdi anladım neden yataktan kalkarken sanki dayak yemiş gibi kalkıyorum:)))))

F

feyza05

Ziyaretçi
hayatımızda bol bol ışık ve ışın var maaşallah :=))

sebahattin68

Bilge Üye
Kayıtlı Üye
Tepki
0
ama  her ışık faydalı değilmiş :))))

F

feyza05

Ziyaretçi
hem zararı hem yararı var ve bizler vazgeçemiyoruz bunlardan, vazgeçilmezler:=))

Üst Alt