mutluluğun sırrı | Eğitimin Yeni Yüzü | Egitimciyim.Net

mutluluğun sırrı

• Konbuyu başlatan cendere
  • Başlangıç tarihi
C

cendere

Ziyaretçi
öğrenci öğretmenine  mutluluğun sırrını sorar.

öğretmen "pencerenin yanına git dışarı bak ve bana neler gördüğünü ve gördüklerinin sana ne hisettirdiğini söyle"der öğretmeni .

öğrenci pencereden baktıktan sonra;sokağı dolaşan, gülen, tartışan,alışveriş yapan,birbirine sarılan, kavga eden insanlar görüyorum.gördüklerim dışarda bir yaşan olduğunu düşündürüyor ve kendimi iyi hissediyorum diye cevap verir öğrenci

öğretmen tekrar sorar:şimdi aynanın karşısına git gördüklerini ve neler hissettiklerini bana söyle.

öğrenci şaşkın ve kafası karışmış olarak aynaya bakar ve  doğal olarak kendimi görüyorum ve sadece kendimi gördüğüm içinde yalnız hissediyorum der.

öğretmeni iki seferde bir cam parçasına bakıyordun .bana ikisi arasında ki  farkı söylermisin?diye sorar

öğrenci birincisinde dışarısını ve insanları görmemi sağlayan temiz bir camdan bakıyordum. ikincisinde ise kendimi görüntümü bana yansıtan arkası sırla kaplı bir camdan bakıyordum.der

öğretmeni işte evladım mutluluğun sırrıda burda yatar:eğer dışardaki insanlar ve kendi arana sırrın girmesine izin veriirsen kendini görürsün der....

Alıntı