Sınavlarda Test Sistemi 4 Yıl İçinde Bitecek | Eğitimin Yeni Yüzü | Egitimciyim.Net

Sınavlarda Test Sistemi 4 Yıl İçinde Bitecek

egitimciyiz

Yönetici
Tepki
6
Tbmm Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Fikri Işık, Eğitimin Gündemindeki Konuları Değerlendirdi. Dershanelerin Dönüştürülmesi Kapsamında Konuşan Ve 1970'lerden Günümüze Gelene Kadar Dershanelerin Belirli Bir İşlev Gördüğünü Söyleyen Işık, 'bunu İnkar Etmek Çok Büyük Haksızlık Olur. Ama Bugün Geldiğimiz Noktada Artık Dershanelerin Eğitim Sisteminde Öğrencilere Kazandırdıkları,'1 Gram Bal Almak İçin 1 Kilo Keçi Boynuzu Yemek' Gibi Özetlenebilir. Türkiye'de Artık Dershaneler İşlevini Tamamen Yitirmiştir Ve Eğitim Sistemi Üzerinde Ağır Bir Yük Haline Gelmiştir' Şeklinde Konuştu.

eğitimde Kalite Artışı Olmaz

test Usulü Sınav Sistemi Sürdükçe Dershaneye De İhtiyaç Olacağı Tespitinin Doğru Olduğunu İfade Eden Işık, 'türkiye Bu Seçme Ve Sıralama Sistemine Sahip Oldukça, Türk Eğitim Sisteminde Kalite Artışı Yakalama Şansımız Yok' Dedi. Eğitimin Hem Süreç Hem Sonuç Odaklı Olması Gerektiğini İfade Eden Işık, 'şu Andaki Sistem, Sadece Sonuç Odaklı. Süreç İhmal Ediliyor. Sonuç Doğru Olsun Da, Yöntem Nasıl Olursa Olsun.' Şeklinde Konuştu.

diploma Notu Esas Olacak

üniversiteye Geçiş Sisteminde Yapılacak Değişiklere De Değinen Işık, 'bununla İlgili Yapılan Çalışmalar Bir Noktaya Geldi. Artık Hedefimiz, Önümüzdeki 3 Yıl, En Geç 4 Yıl İçinde Okul Ortamında Açık Uçlu Sorularla Alınacak Nesnel Diploma Notunun Esas Olacağı Ve En Değerli Puan Olacağı Mekanizmayı Kuruyoruz. Şu Anda Bunun Çalışmaları Yürüyor' Şeklinde Konuştu.

müfredat Basitleştiriliyor

dershanelerin Bu Kadar Revaçta Olmasının Sebeplerinden Birinin De Müfredat Olduğunu Dile Getiren Işık, 'şuanda Devam Eden Çalışmada Sosyal Branşlarda Lise Ve Ortaokul Düzeyinde Müfredat Basitleştirmesi Yapılıyor. Bu Da Önümüzdeki 3 Yıl İçerisinde Tamamlanacak Ve Ezbere, Bilgi Transferine Dayanan Bir Müfredat Olmayacak' Dedi.

fikri Işık, Üniversiteye Geçiş Sisteminde Yapılacak Değişiklerle İlgili, 'hedefimiz, Önümüzdeki 3 - 4 Yıl İçinde Okul Ortamında Açık Uçlu Sorularla Alınacak Nesnel Diploma Notunun Esas Olacağı Ve En Değerli Puan Olacağı Mekanizmayı Kurmak' Dedi.