Bep İn Geliştirilmesi

• Konbuyu başlatan akkuru
  • Başlangıç tarihi
A

akkuru

Ziyaretçi
bep'in Yasal Dayanak...ları
1897 Yılında Yürürlüğe Giren 573 Sayılı Özel Eğitim Hakkında Kanun Hükmünde Kararname Bep'in Hazırlanmasını Ve Uygulanmasını Zorunlu Hale Getirmiştir.
2000 Yılında Yayınlanarak Yürürlüğe Giren Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği İle Bep' Te Ne Yapılacağına Ve Nasıl Yapılacağına İlişkin Açıklık Getirilmeye Çalışılmıştır.
en Son 2006/2585 Sayılı Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliğinde Bep İle İlgili Bilgiler Verilmiştir.

bireyselleştirilmiş Eğitim Programı Nedir?
*bep Özel Gereksinimi Öğrencilere, Yararlanabilecekleri En Üst Düzeyde Eğitim Olanakları Sunmayı Amaçlayan Bir Özel Eğitim Programıdır.
*bep Özel Eğitim Gerektiren Birey İçin Geliştirilir Ve Ailesi Tarafından Onaylanarak, Bireyin, Ailenin Ve Öğretmenin Gereksinimleri Doğrultusunda Hazırlanır Ve Hedeflenen Amaçlarda Verilecek Destek Eğitim Hizmetlerini İçerir.
*bep Belirlenen Bir Yıllık Süre İçinde Bireyin Öğrenme Beklentilerinin, İhtiyaçlarının,ilgilerinin Ve Performansının Bir Özetidir.
*özel Eğitim Gerektiren Öğrenci İçin, Normal Okul Programındaki Değişiklikleri Ve Uyarlamaları İçeren Yazılı Bir Plandır.
*özel Eğitim Gerektiren Öğrencinin Gelişimini Gözlemek Ve İletişim Kurmak İçin Öğretmenlere Yardımcı Olan Bir Araçtır.
*gerektiğinde Düzeltilebilen Ve Değiştirilebilen Esnek Bir Çalışma Programıdır.

kimlerin Bep’e İhtiyacı Vardır?
*aynı Yaş Grubundaki Çocuklara Sağlanan Eğitim Olanaklarından Yararlanmasını Engelleyen Özel Eğitim Gereksinimi Olan Bireylerin,
*engelli Ya Da Yetersizliği, Eğitim Performansını Olumsuz Etkileyen Bireylerin,
*gereksinimlerinin Karşılanması İçin Özel Düzenlenmiş Destek Eğitime İhtiyacı Olan Bireylerin ,
bireyselleştirilmiş Eğitim Programlarına İhtiyacı Vardır.

bep Ekibi Kimlerden Oluşur?
bep Geliştirilebilmesi İçin Öğrenciyi Farklı Alanlarda Değerlendirecek, Öğrencinin Normal, Özel Ve Destek Hizmetlerden En Üst Düzeyde Yararlanmasını Sağlayacak Kararları Alacak Bir Ekip Oluşturulur.
bu Ekipte; Okul Yöneticisi, Özel Eğitim Öğretmeni, Sınıf Öğretmeni, Branş Öğretmeni, Rehber Öğretmen, Aile Ve Öğrenci Bulunur. Gerektiğinde Tıbbi Personel, Odyolog, Konuşma Terapisti Vb. Uzmanlar Bulunabilir.

bep Nasıl Hazırlanır?
*öğrencinin O Andaki Performans Düzeyi,
*normal Eğitim Programlarının Hangi Alanlarında Öğrenciye Yönelik Uyarlama Yapılacağı,
*uzun Dönemli Amaçlar,
*kısa Dönemli Amaçlar,
*belirlenen Amaçlara Ulaşmak İçin Uygun Öğretim Planları,
*öğrenciye Sağlanacak Özel Ve Destek Eğitim Hizmetleri,
*öğrenciye Sunulacak Hizmetlerin Ne Zaman Başlayacağını, Devam Edeceği Ve Biteceği Süreyi , Değerlendirme Zamanlarını Belirten Zaman Çizelgesi,
*öğrenciye Sunulacak Hizmetlerden Sorumlu Olan Kişiler,
*bep'in Hangi Araçlarla Ve Nasıl Değerlendirileceği, Yazılarak Öğrenci İçin En Uygun Plan Hazırlanır.
*bep Planı Bep Ekibinde, Öğretmende Bulundurulur Bir Nüshası Da Aileye Verilir.
bu Sayede Çocuğun Gelişim Ve İlerlemeleri Ekibe Katılan Tüm Kişiler Tarafından İzlenip Değerlendirilebilir.

öğretim Uyarlamaları
ailenin De Onayı Alınarak Hazırlanan Bep Sorumlu Kişiler Tarafından Uygulanır.öğretim Uyarlamaları Çocuğun Eğitiminden Sorumlu Öğretmen Tarafından Yapılır.
bu Uyarlamalar;
*öğrencinin Bep' İnde Belirlenen Kısa Dönemli Amaçların Günlük Plana Yerleştirilmesi,
*fiziksel Çevrenin Düzenlenmesi,
*iletişim Fırsatlarının Yaratılması Ve Kullanılması,
*hangi Öğretim Teknikleri İle Hangi Materyallerin Kullanılacağının Açıkça Yazılması,
*ilerlemelerin Gözlenmesi Ve Kaydedilmesi,
*sonuçların Değerlendirmesini İçerir.

bep Nasıl Hazırlanır?
*öğrencinin O Andaki Performans Düzeyi,
*normal Eğitim Programlarının Hangi Alanlarında Öğrenciye Yönelik Uyarlama Yapılacağı,
*uzun Dönemli Amaçlar,
*kısa Dönemli Amaçlar,
*belirlenen Amaçlara Ulaşmak İçin Uygun Öğretim Planları,
*öğrenciye Sağlanacak Özel Ve Destek Eğitim Hizmetleri,
*öğrenciye Sunulacak Hizmetlerin Ne Zaman Başlayacağını, Devam Edeceği Ve Biteceği Süreyi , Değerlendirme Zamanlarını Belirten Zaman Çizelgesi,
*öğrenciye Sunulacak Hizmetlerden Sorumlu Olan Kişiler, Bep'in Hangi Araçlarla Ve Nasıl Değerlendirileceği, Yazılarak Öğrenci İçin En Uygun Plan Hazırlanır.
bep Planı Bep Ekibinde, Öğretmende Bulundurulur Bir Nüshası Da Aileye Verilir. Bu Sayede Çocuğun Gelişim Ve İlerlemeleri Ekibe Katılan Tüm Kişiler Tarafından İzlenip Değerlendirilebilir.

öğretim Uyarlamaları
ailenin De Onayı Alınarak Hazırlanan Bep Sorumlu Kişiler Tarafından Uygulanır. Öğretim Uyarlamaları Çocuğun Eğitiminden Sorumlu Öğretmen Tarafından Yapılır.
bu Uyarlamalar;
*öğrencinin Bep' İnde Belirlenen Kısa Dönemli Amaçların Günlük Plana Yerleştirilmesi, 'fiziksel Çevrenin Düzenlenmesi,
*iletişim Fırsatlarının Yaratılması Ve Kullanılması,
*hangi Öğretim Teknikleri İle Hangi Materyallerin Kullanılacağının Açıkça Yazılması,
*ilerlemelerin Gözlenmesi Ve Kaydedilmesi,
*sonuçların Değerlendirmesini İçerir.

var Olan Performans Düzeyinin Belirlenmesi

performans Düzeyi İfadesi Yazılırken İzlenmesi Gereken Kurallar:
1. Öğrencinin Yapabildikleri Ve Yapamadıklarına İlişkin İfadeler Yer Almalıdır. Öğrencilerin Belirli Alanlarda Yapabildiklerini Bilmek, Yapabildikleri Davranışların Öğretiminde Yararlanılması Açısından Önemlidir. Ayrıca Öğrencinin Yapabildiklerini Bilmek Öğrencinin Yapabildiği Davranışları Öğretme Olasılığını Ortadan Kaldırmaktadır.
2. Öğrencinin Özrünün, Eğitsel Performansına Olan Etkisinin Tanımı Yer Almalıdır.
tüm Program Alanlarına İlişkin Olarak Öğrencinin Özrünün Etki Betimleyen İfadeler Performans Düzeyi İfadesinde Yer Almalıdır. Öğrencinin Sahip Olduğu Özrünün Etiketi Ya Da Standart Testlerden Almış Olduğu Puanlar, Öğrencinin Eğitsel Performansına İlişkin Bilgi Vermemektedir. Bununla Birlikte Öğrencinin Özrünün Ne Olduğunun Ve Derecesinin Bilinmesi B. E. P. Hazırlamada Önemlidir. Öğrencinin Gerçekleştiremediği Davranışları Sıralamak Uzun Ve Kısa Dönemli Amaçlara Temel Oluşturulması Açısından Oldukça Önemlidir, Öğrencinin Gerçekleştiremediği Davranışlar Performans Düzey İfadesinde Yer Almazsa, Uzun Ve Kısa Dönemli Amaçların Neler Olacağım Belirlemek Mümkün Olmamaktadır.
3. Öğrenciye İlişkin Güncel Bilgileri İçermelidir. B. E. P. Hazırlanırken Yapılan En Büyük Hatalardan Biri Performans Düzeyi İfadesinde Yer Alan Bilgilerin Güncel Olmamasıdır. Genellikler Öğretmenler Öğrencinin Önceki Hazırlanan Eski Raporlara Dayalı Bilgileri Kullanarak Performans Düzeyi İfadeleri Oluşturmaktadırlar. Performans Düzeyinde Yer Alan Bilgilerin Güncel Olması İçin, Bu Bilgilerin Son Altı Ay İçinde Toplanmış Olması Gereklidir. Öğrencinin Performans Düzeyine İlişkin Bilgilerin Tarihlerinin De Performans Düzeyi İfadelerinde Yer Alması Oldukça Önemlidir. Özellikle Okullar Arasında Geçiş Yapan Öğrenciler İçin Bu Durum Daha Da Önem Kazanmaktadır.
4. Açık Ve Anlaşılır Bir Dille Yazılmalıdır.
performans Düzeyi İfadeleri Gözlenebilir Ve Ölçülebilir Terimler Kullanılarak Yazılmalıdır. Bu Özelliklere Sahip Performans Düzeyi İfadelerini Okuyan Öğretmen Ve Ailelerin İfadeyi Herhangi Bir Yorum Yapmaksızın Anlaması B. E. P.'in Uzun Ve Kısa Dönemli Amaçlara Ve Planın Diğer Öğelerine Temel Oluşturması Açısından Oldukça Önemlidir.

öğretim İçin Seçilecek Öncelikli Beceriler(davranışlar) Belirlenirken Göz Önünde Bulundurulması Gereken Özellikler

1-öğrenci İçin İşlevsel Olan Ve Daha Sık Kullanılacak Davranışlar, Daha Az İşlevsel Olan Ve Daha Az Kullanılacak Davranışlara Göre Tercih Edilmelidir.
müfredat Programında Yer Alan Beceri Alanları, Davranışlar, Öğrencilerin Bu Becerileri Ne Kadar Sıklıkta Kullanacakları Ve Okulda, Toplumda Bağımsız Olarak Yaşamaları İçin Bu Becerilerin Ne Kadar Önemli Oldukları Çeşitlilik Gösterebilir.
öğrencilerin Toplumda Bağımsız Olarak Yaşamalarını Sağlayacak Ve Sık Kullanılacak Beceriler ,diğer Becerilere Göre Öncelikli Olarak Seçilmelidir. Bir Becerinin İşlevsel Olup Olmadığı, O Becerinin Şimdi İçinde Bulunduğu Ve Gelecekte Kullanılıp Kullanılmayacağıdır.
çiçek İsimlerini Öğretmek Gibi Bir Amaç Seçmek Yerine, Boş Zaman Etkinliği Olarak Öğrenciye Çiçek Bakımı Öğretilmesi Bir Becerinin Nasıl İşlevsel Olacağına İlişkin Bir Örnek Oluşturabilir.

2-pek Çok Ortamda Gerçekleştirilebilecek Davranışlar Sadece Bir Ortamda Gerçekleştirilebilecek Davranışlara Tercih Edilmelidir.
bazı Beceriler Doğal Olarak Gün Boyunca Farklı Ortamlarda Gerçekleştirildikleri İçin, Öğrencilerin Bu Becerileri Tekrar Etme Olasılıkları Artmaktadır. Böylece Öğrenciler Bu Becerilerin Akıcı Olarak Kullanımını Sağlayabilirler. Ayrıca Bu Becerileri Farklı Ortamlarda Kullanarak Bu Becerileri Genelleyebilirler.
örneğini Selamlaşma, Sohbet Etme, Tuvaleti Kullanma, Kişinin Görünüşünü Düzeltmesi, Diğer Bireylere Karşı Kibar Ve Nazik Olma Gibi.

3-öğrencinin Kendine Güvenini Artırmasını Sağlayacak Beceriler Öncelikli Olarak Seçilmelidir.
öğrencilerin İlgilerine Uygun Ve Kişisel Hedeflerine Ulaşmayı Sağlayan Davranışlar, Diğer Davranışlara Göre Öğrencilerin Öğrenmeye Karşı Motivasyonlarını Arttırır. Ayrıca Öğrenciler İlgilerini Çeken Konularla İlgilenirler. Dolayısıyla Öğretmenler Bu Becerileri Öğretim İçin Seçtiklerinde Öğrencilerin Konuya Odaklaşmalarını Sağlayabilirler.

4-bir Davranışın Gerçekleşmesi İçin Ön Koşul Olan Davranışlar, Ön Koşul Olmayan Davranışlara Göre Öncelikli Olarak Tercih Edilmelidir.
öğretim İçin Öncelikli Beceriler Seçilirken Becerinin, Öğrenciyi Toplumda Bağımsız Olarak Yaşamasını Sağlayacak Karmaşık, Becerileri İçin Ön Koşul Olma Özelliğine Sahip Olması Gereklidir. Özellikle Okul Öncesi Düzey Çocuklarının Anaokullarında, İlköğretime Hazırlayacak Ön Koşul Becerileri Öğrenmeleri Gerekmektedir.

performans Düzeyi İfadelerinde Yer Alması Gereken Bilgiler

performans Düzeyi Yazılırken Gerekli Olan Bilgileri Seçmede Ne Tür Verilere İhtiyaç Olduğu Belirlenmelidir. Örneğin; Öğretmen Öğrencinin Hangi Okuma Becerilerine Sahip, Hangilerine Sahip Olmadığını Belirlerken Öğrencinin Sınıf Düzeyini Göz Önünde Bulundurarak Sahip Olması Gereken Davranışları Belirlerse Yeterli Olmayabilir.
1. Belirli Bir Alandaki 'öğrencinin Performansının Akran Gurubuna Göre Karşılaştıran,
2. Öğrencinin Program Alanlarına Göre Yapabildikleri Ve Yapamadıklarını Belirten Bilgiler,
3. Öğrencinin Belirli Bir Müfredat Programına Katı Hm Düzeyini Gösteren İfadeleri Yer Almalıdır. Örneğin; Öğrencinin Matematik Testinden Üçüncü Sınıf Öğrencilerinin Düzeyinde Puan Aldığını Söylemek Yerine, Dört İşlem Gerektiren Problemleri Çözememektedir Gibi Bir İfadeyi Kullanmak, Öğrencinin Matematik Becerilerinde Var Olan Performans Düzeyine İlişkin Fikir Verebilir. Sınıf Düzeyi Göz Önünde Bulundurularak Yapılan Değerlendirmeler Öğrencilerin Yaşı Gereği Olması Gerektiği Sınıf Düzeyinden Ne Kadar Geri Olduğunu Belirlemek Açısından Önemli Olabilir. Ancak Tek Başına Bu Bilgilerin Performans Düzeyi İfadesinde Yer Alması Eğretim Amaçlarını Belirlemeye Hizmet Etmemektedir.

öğrencinin Performans Düzeyinde Yer Alan Bilgileri Nerelerden Elde Edebiliriz?

- Aile Görüşmelerinden,
- Ölçüte Dayalı Değerlendirme Sonuçlarından,
- Doktor Raporlarından,
- Sınıf Gözlemlerinden,
- Öğretmen Raporlarından,
- Standart Test Sonuçlarından Elde Edilebilir.

amaçları Belirlemenin Ve Yazmanın Nedenleri
bireyselleştirilmiş Eğitim Programlarının Geliştirilmesinde Yer Alan En Önemli Öğelerden Biride Öğrenci İçin Uygun Uzun Dönemli Amaçların Ve Kısa Dönemli Amaçların Belirlenip Yazılmasıdır.

neden Amaç Yazmalıyız?
l .yasal Zorunluluktur .eğitimle İlgili Bir İşi Yapıyorsak Planlama Yapmak Ve Bu Planlara Amaç Koymamız Gerekmektedir.
2.özel Gereksinimli Öğrencilerin Öğretimi Üzerinde Odaklaşabilmek İçin Amaç Yazmalıyız.
3.öğrencideki İlerlemeleri Gözleyebilmek İçin Amaç Yazmalıyız.
4.ekip Üyeleri İle Etkili İletişim Kurabilmek İçin Amaç Yazmalıyız

uzun Dönemli Amaçlar Ve Yazımı

uzun Dönemli Amaç Nedir?
öğrenciden Uzun Bir Zaman Sonunda Edinmesini İstediğimiz Davranışlardır. Bu Davranışlar Öğrencinin Bir Dönemde,yıl Sonunda Ya Da Ünite Sonunda Başarmasını Beklediğimiz Beceri Ve Özelliklerdir
öğrenci İçin Uzun Dönemli Amaçların Belirlenmesine Aşağıdaki Sorular Yardımcı Olmaktadır.
1.yetersizliği Nedeniyle Genel Program Alanlarından Hangisinde Sorunu Var?
2.yeterlî Olduğu Program Alanları Nelerdir?
3.öğrencî Öğretim Yılı Sonunda Ne Yapması Gerekir?
bunun Sonucunda Öğrencinin Değerlendirilmesiyle Öğrencinin Farklılığı, Yetersizliğinin Nerede Olduğu Ortaya Çıkacak Ve Buna Bağlı Olarak Uzun Dönemli Amaçlar Belirlenecektir.örneğin; Görme Yetersizliği Olan Anaokulu Öğrencisi İçin, Kabartılmış Braille Okuma Yeteneğini Geliştirme Ve Evde Bağımsız Olarak Hareket Edebilme Gibi Uzun Dönemli Amaçlar Belirlenebilir.

uzun Dönemli Amaçların Seçiminde DÎkkat Edilecek Faktörler

1.öğrencinin Önceki Başarısı
2.öğrencinin Varolan Performans Düzeyi
öğrencinin Varolan Performans Düzeyi Onun Yeterli Ve Yetersiz Olduğu Alanlar Hakkında Temel Bilgileri Bize Verir.bu Bilgiler Onun Eğitsel Programının Düzenlenmesine Yardımcı Olur. Bireyin O Anki Performans Düzeyi Öğretime Hangi Noktadan Başlanacağının Belirlenmesine Hizmet Eder.
örnek:öğrenci Birer Birer 100 E Kadar Sayabilmektedir.bir Sonraki Basamak 10'ar 10'ar L00'e Kadar Sayar Olabilir. Öğrenciye Uygun Uzun Dönemli Amaç Yazabilmek İçin Performans Düzeyini İyi Belirlemek Gerekir.
3.öğrencinin Tercihleri Öğrencinin İlgilerine Dayalı Olarak Yıllık Amaçlar Belirlenmeli Ve Program Hazırlanmalıdır.
4.seçilen Amaçların Uygulanabilirliği
seçilen Amaçlar, Öğrencinin Ev Ve Toplumsal Yaşamın Gereksinimlerine Uygun Olmalıdır.
5. Öğrencinin Öncelikli Gereksinimleri
amaçlan Kolaydan Zora Doğru Sıralamalı Ve Ön Koşul Becerileri Öne Alınmazdır.
6.amaçların Kazanımı İçin Ayrılan Zaman ,süreye Dikkat Edilmelidir.

uzun Dönemli Amaçların Yazılması

uzun Dönemli Amaçlar:
1.öğrencinin Varolan Performans Düzeyi İle İlgili Olmalıdır.
2.uzun Dönemli Amacın Alam Açıkça Tanımlanmalıdır.
s.ölçülebilir Ve Gözlenebilir Olmalıdır.
4 Anlamlı Olmalıdır.
5.uzun Dönemli Amaçlar, Kısa Dönemli Amaçları Kapsamalıdır.
örnek: Ayşe L'den L0'a Kadar Olan Sayıları L'er L 'er Yardımsız Sayar.

k.d.a :ayşe Abaküste 3denemeden 2'sinde L 'i Gösterir.
ayşe Öğretmen Yardım İle 3 Denemeden 2'sinde L 'i Sözel Olarak İfade Eder.
ayşe Yardımsız 3 Denemeden 2'sinde L Boncuk İle L Rakamım Eşler.
ayşe Yardımsız 3 Denemeden 2'sinde L'den 10'a Kadar Olan Sayıları Sıraya Koyar.
ayşe Yardımsız 3 Denemeden 2'sinde L 'den 10'a Kadar L 'er 1 'er Sayar.

kısa Dönemli Amaçlar Ve Yazımı

kısa Dönemli Amaç Nedir?
öğrencinin Varolan Performans Düzeyi İle Uzun Dönemli Amaç Arasında Kalan Ve Daha Kısa Sürede Gerçekleştirilen Alt Amaçlardır.bu Amaçlar Özel Ve Ayrıntılıdır.ölçülebilir Ve Gözlenebilir Amaçlardır.
kısa Dönemli Amaçların Yazımında Şu Sorular Sorulmalıdır,
1.bireyin Şu Anki Performans Düzeyinden Uda’lara Ulaşabilmesi İçin Hangi Aşamaları Yerine Getirmeli?
2.amaçlara Ulaşmak İçin Temel Kilometre Taşlan Nelerdir? Sorularına Yanıt Aranmalıdır,
kda Değerlendirme İçin Gereklidir. Kısa Dönemli Amaçlar Başarılı Bir Performans İçin Hangi Davranışı ,hangi Koşul İçinde Ve Ne Kadar Düzeyde Gerçekleştireceğini Açıklar.

kısa Dönemli Amaçların Öğeleri
1.birey
2.istenen. Veya Beklenen Davranışın Tanımlanması
3.koşul
4.ölçüt

1.birey: Bep'te Kısa Dönemli Amaç Yazarken Muhakkak Öğrencinin İsmi Yazılmalıdır.

2.istenen Veya Beklenen Davranışın Tanımlanması: Kısa Dönemli Amaçlarda Öğrencinin Ne Yapacağı Açık Şekilde Belirtilmelidir. Amaç Gözlenebilir Ve Ölçülebilir O İmalıdır. Yani "ayşe, 1-10 Arasındaki Sayılan Öğrenir" Amacı Anlamsızdır.
"ayşe 1-10 Arasındaki Rakamlardan Gösterilen Rakamın Adını Söyler." Bu Amacı Gözlenebilir Olduğundan Yazımı Doğrudur.
kda Yazarken ;göstermek,yazmak Çizmek,okumak, Listelemek,adlandırmak, Örnek Vermek ,eşlemek, Saymak; Sıralamak Gibi Eylemlerin Kullanımı Uygundur.oysa Bilmek Anlamak, İnanmak, Öğrenmek, Kazanmak, Beğenmek, Öğretmek Eylemleri Gözlenebilir Olmadığından Kda Yazımında Uygun Değildir.ve Her Amaç Bir Davranışın Geliştirilmesini Kapsamalıdır. Bir Amaçta Birden Fazla Davranış Bulunursa Bu Değerlendirmeyi Güçleştirir.
örnek: "ali Öğretmenin Verdiği Metni Okur Ve Yazar."burada Okuma Ve Yazma İki Aynı Davranıştır. Değerlendirirken Öğrenci Okuyor Ancak Yazamıyorsa Bu Amaçta Yaptı Veya Yapamadı Diye Formu İşaretlerken Hangi Davranış İçin İşaret Koyacağımızı Bilemeyiz. Buda Karmaşıklığa Veya Yanlış Değerlendirmeye Neden, Olabilir,
3.koşul: İstenilen Davranışın Hangi Koşullarda Meydana Geleceğinin Amaçta Açıkça Belirtilmesi Gerekir.
örnek: "aslı Kırmızı Renkteki Boncuğu Model Olunduğunda 4 Denemenin 3'ünde Kırmızı Renkteki Kartla Eşler."
veya Resimlere Bakarak Resmi Boy Ar .yine Öğrenci Resimli Bir Kartta Yer Alan Eylemleri Söyler.yine Fiziksel Yardımla,öğretmen Tarafından Söylenildiğinde Vs...

4.ölçüt:performans İçin Ölçüt Mutlaka Amaçlarda Belirlenmelidir.
örnek.: Ali L0'a Kadar Olan Savılan 5 Defanın 4'ünde Doğru Olarak Nesneler île Eşler.
veya Ayşe Resmi Sınırları Taşırmadan 10 Dakikada Boyar.
umut , 1-5 Arası Sayılarda Sayı-nesne Eşlemesini Model Olunduğunda %90 Doğru Yapar.

özet Olarak Kısa Dönemli Amaç Yazarken
l.öğrenciyi Belirlemeliyiz.
2.ölçülecek Davranışı Belirleyip Yazmalıyız.
3.davranışın Hangi Koşullarda Gerçekleşeceğini Açıklamalıyız.
4.davranışın Öğrenildiğine Karar Verebilmek İçin Ölçüt Düzeyini Belirlemeliyiz.

örnek:
ayşe,nesneleri Kullanarak(model Olunduğunda) L'den 10'a Kadar 1'er 1-er 5 Denemenin 4'ünde (veya %100 Doğrulukla) Doğru Olarak Sayar.

öğrenci: Ayşe

davranış: 1'den 10'akadar 1'er 1’er Sayı Sayar.

koşul: Nesneleri Kullanarak Veya Model Olunduğunda

ölçüt: 5 Denemenin 4'ünde Doğru Olarak Yapar.veya % 100 Doğrulukla Yapar.

değerlendirme

değerlendirme: Genel Olarak Çocuk İle İlgili Sorunların Belirlenip İncelenmesi Ve İlgili Kararların Alınması Amacıyla Veri Toplama Sürecidir.
değerlendirme Sürecinde Çocukların Akademik, Davranışsal Ya Da "fiziksei Sorunları Belirlenmekte Ve Bu Sorunları Çözmek Amacıyla Veri •toplanmaktadır.

özel Eğitimde Değerlendirmekih Amaçlari
değerlendirme Bir Öğrenci İçin Düzenlenen Program, N Her Aşamasında Kullanılır.
öğrenme Sorunu İle Karşılaşılan Öğrenci İçin İlk Yapılacak İş Öğretmenlerin Sistematik Olarak Kara: Yermeye Yardımcı Olacak Bilgileri Toplamasıdır. Genellikle Bu Bilgiler Bireyselleştirilmiş Eğitim Programını Planlamak Ve Özel Eğitim Gerektiren Öğrenciler İçin Uygun Özel Eğitim Verebilmek İçin Kullanılır.

eğitsel Değerlendirmenin Aşamalar!

tarama/eleme Ve Gönderme Amaciyla Değerlendirme: Sorunlu Olan Çocukların Uzman Kişilere Ve Kuruluşlara Gönderilmesiyle İlgili Kararlar Almak İçin Yapılan Veri Toplama Çalışmalarıdır.

tamlama Ve Yerleştirme Amaciyla Değerlendirme: Tanılamada, Çocuğun Gelişim Geriliğine Ya Da Yetersizliğine Sahip Olup Olmadığı, Eğer Gerilik Ve Yetersizlik, Varsa Bunun Yapı Ve Derecesi Belirlenmeye Çalışılır.
taramanın Amacı Hangi Çocukların Yetersizlikleri Olduğunu Araştırmak, Tanılamanın Amacı İse Yetersizliği Olan Çocuklara Yardım Edecek Eğitim Hizmetlerinin Türlerini Ve Yapısını Belirlemektir. Verilecek Hizmetlerin Türünü Belirleyebilmek İçin. Ayrıntılı Olarak Değerlendirmeye Ve Ailenin De Dahil Olduğu Disiplinler Arası Ekip Tarafından Toplanacak Bilgiye Gerek Vardır.

eğitsel Programi Planlama Amaciyla Değerlendirme: Özel Gereksinimli Çocuğa Ne Öğretileceğinin Ve Nasıl Öğretileceğinin Planlandığı Bireyselleştirilmiş Eğitim Programlarının Geliştirilmesinde Kullanılır. B.e. P.'nın Hazırlanabilmesi Çocuğun Çeşitli Öğretim Alanlarında İşlevde Bulunma Düzeyleri, Programa Dayalı Ya Da Ölçüt Bağımlı Testlerle Belirlenmesini Gerektirir. Ayrıca Değerlendirme Çalışmaları, Çocuğun Doğal Ortamlarda Gözlenmesini, Aile Ve Öğretmenle Yapılacak Görüşmeleri Ve Diğer İnformal Değerlendirme Tekniklerin L Kullanmayı Da İçermelidir.
programı Planlamak İçin Yapılan Değerlendirme, Değerlendirme Ekibi Tarafından Bireyselleştirilmiş Aile Hizmet Planı Ya Da Bireyselleştirilmiş Eğitini Programlarını Geliştirmek Ve Gerektiğince Bu Planları Gözden Geçirmek İçin Gerçekleştirilen İşlemleri Kapsar.

öğrencilerin İlerletmelerini İzlemek Amacıyla Değerlendirme: Özel Gereksinimli Çocuklar Öğretim Öncesinde, Öğretim Anında Ve Sonrasında Sürekli Olarak Değerlendirilmelidir.
çocuğun Performansındaki İlerlemeler Gözlem, Gelişimsel Kontrol Listeleri, Dereceleme Ölçekleri Ye Ölçüt Bağımlı Testlerle İzlenmelidir.

öğretim Programımın Değerlendirilmesi: Değerlendirmenin Önemli Bir Amacıda Öğretim Programının Kendisini Değerlendirmektir. Özel Gereksinimli Çocuklar İçin Hazırlanan B. E. P, Yılda En Az Bir Kez Gözden, Geçirilmelidir. Program Değerlendirmesi, Çocukların Öğretim Sonundaki Performansını Belirlemek Ve Gerçekleştirilen Öğretim Etkinliklerinin Ne Denli Etkili Olduğunu Belirlemeyi Hedefler. Ayrıca Öğretim, Sürecinde Öğrencinin Karşılaştığı Güçlük Ve Hataları Ortaya Çıkarmak Amacına Da Hizmet Eder.

değerlendirme Yöntemleri Ve Araçlar

a. Formal Değerlendirme
1. Formal Testler: Hazırlanması, Uygulanması, Puanlanması Ve Sonuçlarının Yorumlanması Belirli Kuralara Uymayı Gerektiren Araçlardır. Bu Araçların Kullanımında Test Kitapçıklarından Yararlanılmaktadır. Test Belirli Kurallar İçinde Gerçekleştirilir, Öğrencinin Çeşitli Öğretim Alanlarındaki Durumlarının Aynı Yaş Gurubundaki Diğer Bireylere Kıyasla Nasıl Olduğunu Belirlemek Amacıyla Gerçekleştirilir. Formal Değerlendirmeler Standartlaştırılmış Testlerle Yapılır.
standartlaştırılmış Testler; Çocuğun Başarı Performansını Belli Bir Gurubun Başarısına Ya Da Performansına Bağlı Olarak Değerlendirir. Standartlaştırılmış Testlerin Hazırlandığı Norm Gurup Engelli Çocukları Temsil Etmemektedir. Formal Ölçmeler Yapılandırılmış Test Ortamında, İnformal Ölçmeler Daha Çok Sınıf Koşullarında Gerçekleştirilir.
b. İnformal Değerlendirme
informal Değerlendirmeler, Öğrencinin Gereksinimlerinin Belirlenmesinde B. E. P. Geliştirilmesinde, İzlenmesinde Ve Programın Değerlendirilmesinde Kullanılır.
informal Değerlendirmeler, Öğretmen Yapımı Testlerle Ve Araçlarla Yapılır. Öğretmenler Her Gün Sınıfta Öğrencilerin Davranışlarını Gözlemlerken Yaptıkları Çalışmaları Ve Ödevleri İncelerken, Öğrencinin Yazılı Kağıtlarını Okurken, Öğretini Süreçleriyle İlgili Bir Görüşme Yaparken, Problem Çözerken, Sorulan Cevaplandırırken İnformal Değerlendirme Tekniklerini Kullanır.

formal Ve İnformal Araçlar Arasındaki Farklar:
birinci Farklılık: Karşılaştırmak İçin Esas Alınan Dayanak Ölçüt İle İlgilidir. Standart Testlerde Öğrencinin Performansı Norm Gurubun Performansıyla Karşılaştırılır. İnformal Ölçmelerde Öğrencinin Performansı Başka Bir Birey Ya Da Gurubun Performansı İle Karşılaştırılmaz. Öğrencinin Öğretilen Davranıştaki Yeterliliğine Bakılır.
ikinci Farklılık: Ölçme Araçlarının Teknik Özellikleriyle İlgilidir. Formal Ölçme Araçlarının Geçerlik Ve Güvenirlik Özellikleri Bulunmasına Karşın, İnformal Ölçme Araçlarının Çoğu Standartlaştırılamadıkları İçin Çok Az Geçerlik Ve Güvenirlik Bilgilerine Sahiptirler,
üçüncü Farklılık: Verimlilikle İlgilidir. Norma Dayalı Standart Testlerle Doğru Ve Tutarlı Ölçme Gerçekleştirilmektedir. Ancak Bu Araçların Hazırlanması, Uygulanması, Puanlanması Ve Yorumlanması. Fazla Zamanı Ve Uzman Personeli Gerektirmektedir. Informal Ölçme Araçların: Öğretmenler Değişik Ortamlarda Öğrencinin Performanslarını Belirlemek Ve Öğretime Gerçekleştirmek İçin Kolaylıkla Kullanabilmektedir.
dördüncü Farklılık: İçerikle İlgilidir. Formal Ölçmeler Programın Geniş Bir Alanını Değerlendirir. İnformal Ölçmeler Program İçinde Bir Ya Da Birkaç Alt Beceriyi Değerlendirir.

ölçüt Bağımlı Değerlendirmeler:

ölçüt Bağımlı Test, Ölçülen Alandaki (programdaki Ölçütlere Göre) Öğrencinin Performansını Karşılaştıran Araçlardır.
standartlaştırılmış Değerlendirmeler, Bireysel Farklılıklar Ya Da Bireyler Arası Farklılıklar Üzerinde Yoğunlaşırken Ölçüt Bağımlı Değerlendirmeler Bireyin Kendi İçindeki Farklılıklara Önem Verir.
ölçüt Bağımlı Testler Çocuğun Performansım Başka Bir Gurup Ya Da Çocuğun Performansı İle Karşılaştırmak Yerine Çocuğun Ölçülen Alandaki Yeterliliğini Belirlemeye Hizmet Eder. Öğretmenler Tarafından Ölçüt Bağımlı Testler Geliştirebilir,

ölçüt Bağımlı Testlerin Geliştirilmesi:

birinci Adım: Değerlendirilecek Öğretim Amaçları Açık Olarak Tanımlıdır. Ölçüt Bağımlı Bir Test, Bir Beceri Ve Kavram Ya Da Ünitenin İçinden Bir Gurup Amaç Belirlenerek Geliştirilebilir.

ikinci Adım: Her Amaç Öğretilebilir Adımlar Ya Da Beceriler Şeklinde Analiz Edilir. Amaç Öğrenci Tarafından Gerçekleştirilecek Adımlara Ayrılır Ve Sıralanır. Bu Öğretilebilir Adımlar Öğrencinin Yeteneğine Dayalı Olarak Çok Küçük Ya Da Büyük Olabilir.
üçüncü Adım: Beceri (davranış) Analizindeki Her Adım Ölçülebilir Vegözlenebilir Davranışlar Olarak Tanımlanır.
dördüncü Adım: Değerlendirilecek Her Bir Beceri İçin Performans Ölçütübelirlenir. Performans Ölçütü Öğrencilere Göre Değişiklik Gösterir, Ölçüt Ölçülebilir Olmalıdır.
beşinci Adim: Her Bir Programda Öğretilecek Becerilere (davranışlara) Uygun Test Maddeleri Seçilir Ve Materyaller Hazırlanır. Farklı Becerilerin Performansından Ziyade Ölçülen Alandaki Performansı Ortaya Çıkaran Test Maddeleri Yer Almalıdır,
altıncı Adım: Öğretmen Öğrencinin Performansını Etkili Ve Doğru Bir Şekil;

özet
ölçüt Bağımlı Testlerin Geliştirilebilmesi İçin:

- Ölçülecek Davranışın Belirlenmesi.
- Davranışın Analiz Edilmesi.
- Davranış Adımlarının Ölçülebilir Hale Getirilmesi.
- Performans Ölçütünün Belirlenmesi.
- Her Adım İçin Test Maddesinin Hazırlanması.

kısaca:
bep Planlama, Uygulama Ve Değerlendirme
*bireyselleştirilmiş Eğitim Programına İhtiyacı Olan Öğrenci Belirlenmeli.
*bep Uygulanacak Öğrenci İle İlgili Gözlemler, Aile Görüşmeleri Yaılarak Ve Ölçüt Bağımlı Testlerle Ulaşılan Bilgilerin Yorumlanmasıyla O Andaki Performans Düzeyi Belirlenmeli
- Öğrenci İçin İşlevsel Olan Öncelikle Beceriler Belirlenmeli
- Öğrenme Özelliklerine Uygun Olmalı Ve Pek Çok Ortamda Kullanacağı Becerler Seçilmeli,
- Öğrencinin İlgilerine Uygun Ve Güvenini Artıraca Beceriler Olmalı,
- Performans İfadelerinde Çocuğun Yapabildikleri Ve Yapamadıkları Yazılmalı,
- Performans Düzeyi İfadeleri Açık Ve Anlaşılır Bir Dil İle Yazılmalı
*öğrenciye Uygun Uzun Dönemli Amaçlar Ve Uzun Dönemli Amaçlara Ulaşmayı Sağlayacak Kısa Dönemli Amaçlar Yazılmalı,
-amaçlar Kolaydan Zora Sıralanmalı
-gözlenebilir Ve Ölçülebilir Tek Bir Davranış Ya Da Beceri Yazılmalı
-bu Amaçlar Günlük Plana Öğrencinin Adı Yazılarak Aktarılmalı
*öğrenci İçin Hazırlanan Plana Hazır Olarak Öğretim Yöntemleri, Araç Gereçler Belirtilmeli Ve Bep İn Uygulanacağı Süre Yazılmalı
*öğrencinin Ailesinin De Katıldığı Ve Onayının Alındığı, İlk Bep Toplantısı Yapılarak Hazırlanan Planın Öğrenciye Uygunluğu Gözden Geçirilmeli, Bir Sonraki Değerlendirme Tarihinin Tarihi Belirlenmeli.
*hazırlanan Plan Sorumlu Kişiler Tarafından Uygulanmalı,
*öğrencinin Gelişim Ve İlerlemeleri Sürekli Olarak Kaydedilmeli,
*değerlendirme Toplantısında;
-belirlenen Amaçlar Doğrultusunda İlerleme Kaydedilip Kaydedilmediği Değerlendirilmeli
-ilerleme Kaydedilmiş İse Bepin Sonraki Amaçları Belirlenmeli
-ilerleme Kaydedilmemiş İse, İlerlemeyi Engelleyen Nedenler Değerlendirilmelidir,
*öğrenciden Kaynaklanan Nedenler(sağlık, Psikolojik Sorunlar)
*öğretim İle İlgili Nedenler(hazırlanan Planın, Yöntem Ve Teknikleri İle Araçların Uygun Olup Olmadığı)
*ortamdan Kaynaklanan Nedenler(uygun Ortam Düzenlemelerinin Yapılmaması)
*aileden Kaynaklanan Nedenler(öğrenci İle Evde Yapılması Gereken Çalışmaların Yapılmamış Olması)
*bep Geliştirme Birimi İle İlgili Nedenler (kişiler Arasındaki İletişim, Sorumluluklar)devamını Gör