Özel Eğitim Okulu/Kurumlarında Kılık ve Kıyafet Ge

• Konbuyu başlatan akkuru
  • Başlangıç tarihi
A

akkuru

Ziyaretçi
T.C.

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

ÖZEL EĞITIM REHBERLIK VE DANIŞMA HIZMETLERI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

SAYI: B.08.0.ÖRG.0.20.03.03/1171 02/03/2007

KONU: ÖZEL EĞITIM OKULU/KURUMLARINDA KILIK VE KIYAFET 

…………………………..  VALİLİĞİNE

(Millî Eğitim Müdürlüğü)GENELGE

(2007/20)

İlgi    : 

a)Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik,

b)Millî Eğitim Bakanlığı ile Diğer Bakanlıklara Bağlı Okullardaki Görevlilerle Öğrencilerin Kılık Kıyafetine İlişkin Yönetmelik, 

c)Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği, 

d)Özel Eğitim Programları. 

İlgi (a), (b) ve (c) yönetmeliklerde öğretmen ve öğrencilerin kılık ve kıyafeti hususunda, kıyafetin sade, temiz ve hizmete uygun olması hükmü yer almaktadır. 

Özel eğitim okul ve kurumlarına devam eden zorunlu eğitim çağına gelmiş özür ve/veya özelliği olan çocukların eğitiminde Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca kabul edilen ilgi (d)’de kayıtlı özel eğitim programları uygulanmaktadır. 

Zihinsel yetersizlik, otistik ve sağlık kuruluşlarında yatarak tedavi gören bireyler için açılan okul ve kurumlarda eğitim-öğretime devam eden öğrencilerin gelişim özellikleri (sosyal, duygusal, zihinsel ve fiziksel) ile disiplin alanlarına dönük bireysel ve grup eğitimi etkinlikleri esnasında öğretmen ve öğrencilerin rahat bir kıyafet giymesi eğitimde etkileşimi arttıracaktır. 

Bu bakımdan yukarıda adı geçen yönetmelik hükümleri, eğitim programları ile özel eğitim ilke, yöntem ve tekniklerine göre zihinsel yetersizlik, otistik ve sağlık kuruluşlarında yatarak tedavi gören çocukların devam ettiği eğitim kurumlarında; 

1-Özel eğitim öğretmenlerinin ve etkinliğe katılan diğer eğitim personelinin tören ve toplantılar ile makama girme dışındaki, öğrencilerle bir arada oldukları bireysel ve grup eğitimi etkinliklerinde daha rahat hareket edebilmeleri için gerektiğinde beden eğitim öğretmenleri gibi eşofman giymelerinin, 

2-Öğrencilerin iş atölyelerindeki çalışmaları başta olmak üzere, diğer eğitim etkinlikleri sırasında rahat hareket edebilecekleri uygun giysiler giymelerinin, ayrıca velilere de ekonomik, külfet getiren belirli bir kıyafet giyme zorunluluğu getirilmemesinin, 

Uygun olacağı düşünülmektedir. 

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

İmza

Doç. Dr. Hüseyin ÇELİK

Millî Eğitim Bakanı