Tilki İle Leylek Hikayesi (saygı, Alay Etmemek)

• Konbuyu başlatan tesir
  • Başlangıç tarihi
T

tesir

Ziyaretçi
Tilki İle Leylek

ormanların En Kurnaz Hayvanı Tilkidir. Bir Ormanda, Bu Kurnaz Tilkilerden Birisi Dolaşıyormuş. Türlü Türlü Kurnazlıklar Düşünüyormuş. Kuyruğunu Sallaya Sallaya “ne Yapsam Ne Etsem” Diye Söyleniyormuş. Bir Süre Kırlarda Boş Boş Gezinmiş.
- Dalga Geçebileceğim Birilerini Bulsam Da Biraz Eğlensem, Diye Sağa Sola Bakınmış. Bu Sırada Tepede Uçan Uzun Gagalı Uzun Bacaklı Akıllı Leyleği Görmüş. Aşağıdan Seslenmiş:
- Bay Leylek! Aşağı İn De Biraz Laflayalım. Tilkinin Çağrısına Uyan Leylek Kanat Çırpa Çırpa Gelip Tilkinin Yanına Konmuş. Uzun Gagasını Açıp Konuşmaya Başlamış.
- Tilki Kardeş Beni Niye Çağırdın? Yiyecek Bulmam Lâzım. Evde Yiyecek Hiç Bir Şey Yok, Demiş. Tilki Kurnaz Kurnaz Gülümsemiş. Akıllı Leyleğe:
- Ben De Seni Akşam Yemeğe Davet Etmeyi Düşünüyordum. Ne Dersin? Akıllı Leylek Kurnaz Tilkinin Durup Dururken Yaptığı Davete Bir Anlam Verememiş. İşin İçinde Bir İş Olduğunu Seziyormuş. “bakalım Sonunda Ne Çıkacak” Diyerek Tilkinin Yemek Davetini Kabul Etmiş. Uçarak Oradan Ayrılmış. Tilki De Koşarak Yuvasına Gitmiş.
hazırlıklara Başlamış. Ateşi Yakmış, Tencereyi Ateşin Üzerine Koymuş. Az Sonra Hazırladığı Çorba Etrafa Nefis Kokular Yaymaya Başlamış. Çorbayı Genişçe Bir Tabağa Koyarak Masanın Üzerine Bırakmış.
bu Sırada Akıllı Leylek Çıkagelmiş.
- İyi Akşamlar Tilki Kardeş. Umarım Vaktinde Gelmişimdir? Diyerek İçeri Girmiş.
kurnaz Tilki;
- İyi Akşamlar. Tam Vaktinde Geldin. Bende Senin İçin Nefis Bir Çorba Hazırladım. Hadi Oturalım, Soğumadan Yemeğimizi Yiyelim, Diyerek Karşılık Vermiş.
kurnaz Tilki Ve Akıllı Leylek, Yemek Masasına Oturmuşlar. Tilki Tabağın İçerisindeki Çorbayı Şapur Şupur İçmeye Başlamış. Leylek İse Gagası Çok Uzun Olduğundan Tabağın İçerisindeki Çorbayı Bir Türlü İçemiyormuş. Tilki Leyleğin Halini Gördükçe Kıs Kıs Gülüyormuş. Tabaktan Çorbayı İçemeyen Leyleğe:
- Leylek Kardeş, Çorbayı Beğendin Mi? Aman Hepsini
iç, Karnını Güzelce Doyur, Diyerek Alaylı Alaylı Gülmüş.
leylek Bozuntuya Vermemiş.
- İçmez Olur Muyum Tilki Kardeş, Çok Güzel Olmuş. Karnım Da Epeyce Doydu, Diyerek Yanıtlamış Kurnaz Tilkiyi.
leylek, Kurnaz Tilkinin Oyununu Anlamış. Karşılığında Kurnaz Tilkiye Bir Oyun Oynamaya Karar Vermiş.
akıllı Leylek:
- Yarın Akşam Da Yemeği Biz De Yiyelim. Senin İçin Çok Güzel Bir Sofra Hazırlayacağım. Gelirsen Ben De Bu İyiliğinin Altında Kalmamış Olurum, Diyerek Kurnaz Tilkiyi Evine Davet Etmiş.
tilki, Leyleğin Davetini Kabul Etmiş. Leylek İyi Akşamlar Diyerek Yuvasına Doğru Uçmuş.
ertesi Akşam Tilki Hazırlanıp, Leyleğin Yuvasına Gitmiş. Akıllı Leylek Hazırladığı Oyundan Habersiz Olan Tilkiyi Karşılamış.
- Aman Geldin De Ne İyi Ettin. Ben De Sana Nefis Yemekler Hazırlamıştım. Hadi Oturalım Da Bir Güzel Karnımızı Doyuralım. İkisi Yemek Masasına Oturmuşlar. Masada Derin Ve Dar Ağızlı Bir Kase İçerisinde Yemekler Duruyormuş. Leylek Uzun Gagasını Rahatlıkla Kaseden İçeri Daldırıp, Başlamış Afiyetle Yemeye. Tilki İse Bir Türlü Burnunu Kaseye Sokamıyormuş.
leylek Yemeği Bir Güzel Yiyip Karnını Doyurmuş. Tilki İse Bir Lokma Bile Yiyememiş. Sonunda Kurnaz Tilki, Akıllı Leyleğin Ona Oynadığı Oyunu Anlamış. Kendi Yaptığı Hatanın Farkına Varmış. O Günden Sonra Hiç Kimseyle Alay Etmemiş.

alıntı