Acronis True Image ile Bilgisayarın Yedeğini Alma | Eğitimin Yeni Yüzü | Egitimciyim.Net

Acronis True Image ile Bilgisayarın Yedeğini Alma

  • Konbuyu başlatan cendere
  • Başlangıç tarihi
C

cendere

Ziyaretçi
Bilgisayarınız zamanla yavaşlar veya virüs bulaşabilir ve format atılması gerekir. Her defasında sistemi kurmak, donanımları tanıtmak, programları yeniden kurup ayarları yapmak büyük zaman ve emek kaybıdır. Bunun yerine sistemi bir kez eksiksiz kurup imajını almak çok büyük kolaylıktır. Bu iş için piyasada en çok bilinen program Norton Ghost olmakla birlikte çok daha kullanışlı ve profesyonel olan Acronis programıdır. Bu programla tanışmadan önce bilgisayarıma sık sık format atmak zorunda kalır ve saatlerce uğraşırdım. Şimdi 10-15 dakikada sistem eski haline dönüyor. Bilgisayarla çok uğraşanlara mutlaka tavsiye ederim.
Aşağıdaki linkte
Acronis TrueImageEnterpriseEcho programı : Sistemin yedeğini alma ve geri yükleme ve bunlarla ilgili pek çok özelliği olan bir program.
Acronis Bootable Cd: Sistem çöktüğünde veya hiç açılmadığında yedeğinizi geri yüklemek için işinize yarar. TrueImageEnterpriseEcho programını bilgisayarınıza kurmadan yedeğinizi geri yüklemek için de kullanabilirsiniz.
1_Acronis True Image ile Yedek Alma
2_Acronis True Image ile Alınan Yedeği Geri Yükleme
3_Acronis Secure Zone oluşturma (F11 tuş ile Cd’siz image alma ve yükleme)
4_Acronis BOOTTABLE CD Hazırlama konuları hakkında bilgi yer almaktadır.

Linkler:
http://rapidshare.com/files/130946948/Tr...1.rar.html
http://rapidshare.com/files/130958965/Tr...2.rar.html

Acronis programının gerek büyük ölçekli ( Acronis true image enterprise sever , Workstation ) gerekse ev kullanıcısı için ( Acronis true image home edition ) ürünleri bulunmaktadır. Programların mantığı aynı ara yüz ve bazı özellikleri değişmektedir.
“PROGRAMIN ÖZELLİKLERİ;
1-Windows XP tarzı kullanıcı arayüzü ile en pratik, kullanımı en kolay disk imaj yedekleme programı. 2-Yedeklemeyi dosya/klasör bazında yapma, yedeklenmiş imajlardan dosya/klasör bazında geri dönme imkanı,
3-Sabit diskin imajını (Windows un yedeğini) windows üzerinden ve oluşturduğu boot lu cd den alabilir. XP çalışırken image alabiliyor İçindekilerle birlikte tüm sabit diski yeniden yükler ve/veya zarar görmüş veya kaybolmuş dosyaları eski yerlerine koyar.
3-Alınmış sabit disk imajını başka bir PC ye dahi aktarabilir geri yükleyebilir.
4-Windows tan sabit disk imajını alabilir.(Imaj alabilmek için DOS tan açılış yapılması gerekmemektedir.) Imaj alma işlemini bir saat kurar gibi programlayarak siz bilgisayar başında olmadığınız zamanlarda image alabilir.
5-Belirli miktardaki arşivlerin bölünmesine izin verir. (oluşturacağı image dosyasını İstediğiniz boyutta parçalara bölerek diğer medyalarda saklama olanağı sağlar.)
6-Arşivleri şifreleme ile oluşturarak yetkisiz kimselerin oluşturduğunuz arşivlerin içeriğini görmesini engeller.
7-Tüm sabit diskleri ve her boyuttaki diskleri destekler.
8-Yeniden yükleme esnasında bölüm tipleri, dosya sistemi, boyut ve disk lokasyonlarını değiştirir.
10-Sabit disk sürücülerinde, ağ sürücülerinde, CD-R(W), DVD-R(W)*, DVD+R(W)*, ZIP®, Jazz® ve diğer silinebilir medyaları saklanmasına izin verir, IDE, SCSI, IEEE 1394 (FireWire), USB 1.0 / 2.0, PC kartlar arayüzü ile donanımı destekler.
11-Açılış CD'si ile başlattığınızda program aynı şekilde cd den çalışıyor ve dos ortamında XP menülerini ve fareyi kullanmanın şaşkınlığını ve kolaylığını yaşayarak Image alabiliyor, geri yükleyebiyorsunuz.
12-Norton Ghost 'tan çok daha kısa sürede image alıyor ve yüklüyor. Diskinizin bir kısmını
13-Acronis Secure Zone (Güvenli görünmez) yapabiliyor. Boyutunu siz belirliyorsunuz. Bu kısım windowsta görünmüyor ve image dosyalarınızı buraya saklayarak yüzde yüz güvenli bir yedekleme yapıyorsunuz. Hiçbir halde aldığınız yedeğe virüs bulaşması silinmesi vs. gibi her türlü riskten korunuyor.
14-Periyodik olarak image alıyorsanız her seferinde sıfırdan image almanıza gerek kalmıyor çünkü program var olan eski image dosyalarınızı inceleyerek sadece diskte yapılan değişikleri üzerine kaydediyor.(Incremental imaj alma)
15-Harddiskinizi bir bütün olarak veya partitionlar olarak ımage ını alabiliyor.” ALINTIDIR.
Ana sayfa: http://www.acronis.com
 
Üst Alt