aerodinamik tesettür | Eğitimin Yeni Yüzü | Egitimciyim.Net

aerodinamik tesettür

  • Konbuyu başlatan cendere
  • Başlangıç tarihi
C

cendere

Ziyaretçi
tesettrhp4.jpg12 kadın sporcunun tesettürle katıldığı 2008 Pekin Olimpiyatları'nda Bahreynli koşucu Rukiye El-Ghasra, özel üretim formasıyla dikkat çekiyor..

Çin'de devam eden olimpiyat oyunlarında, Müslüman ülke kadın sporcularının formalarının özel olarak üretildiği belirtildi. Tesettürlü kadın sporcuların öncüsü ise, iki yıl önce Doha'da yapılan 15. Asya Oyunları'nda tesettürüyle koşan ve 200 metre bayanlar yarışını birinci bitiren Bahreynli atlet Rukiye El-Ghasra (26). Ghasra, Pekin 2008'de de tesettürüyle koşacak. Ghasra'nın formasının özel olarak üretildiğini belirten Al Arabiya televizyonu, "Aerodinamik yapıdaki forma, tesettürlü atletin rahat koşması için tasarlandı" ifadesini kullandı. Kendisi gibi tesettürlü olan İranlı atlet Homa Huseyni ile Olimpiyatlar'ın açılış törenine katılan El Ghasra, "Tessettürle koşmanın öncüsü olmaktan dolayı gurur duyuyurum" diye konuştu.

'ÖZGÜRLEŞTİRİCİ'
Oyunlarda 100 ve 200 metrede koşacak olan Ghasra, "Koşarken örtü benim için hiçbir zaman sorun oluşturmadı. Ben tesettürle büyüdüm. O benim için özgürleştirici bir şey. Bir engel değil" dedi. Her yıl tesettürlü sporcu sayısının arttığını belirten Ghasra, Olimpiyatlar'da kendisiyle birlikte 6 Mısırlı, 3 İranlı, 1 Afgan ve 1 Yemenli olmak üzere 12 kadın sporcunun tesettürleriyle yarışacağını vurguladı.
(Sabah)

 
F

feyza05

Ziyaretçi
demek ki baş örtüsü denildiği gibi bir engel unsuru değilmiş, paylaşımın için teşekkürler cendere...
 
B

bilge_66

Ziyaretçi
bizim ülkemizde de gerçekleştiği günleri gözümüz görecek mi ?
 
F

feyza05

Ziyaretçi
inş. hocam, ümit var olmak gerek...
 
C

cendere

Ziyaretçi
Çin`in başkenti Pekin`de düzenlenen 29. Yaz Olimpiyat Oyunları`nda bayanlar 200 metre elemelerinde tesettürlü atlet Roqaya Al-Gassra birinci oldu ve yarı finale çıkmaya hak kazandı.

Bahreynli atlet Al-Gassra, diğer atletlerin tam tersine vücudunun tüm bölgeleri ve başı kapalı olarak yarışa katıldı. Buna rağmen yarışı birinci bitirerek yarı finale kalma başarısı gösteren tesettürlü atlet, giyim tarzı ile ilgili olarak daha önce yaptığı açıklamada, "Ben kimsenin giysisiyle ilgilenmiyorum. Sadece finişe gitmeyi düşünüyorum" demişti

Haber10

 
Üst Alt