Ay'da Gördüklerimiz | Eğitimin Yeni Yüzü | Egitimciyim.Net

Ay'da Gördüklerimiz

  • Konbuyu başlatan cendere
  • Başlangıç tarihi
C

cendere

Ziyaretçi
Yasin Suresi 39. ayette Ay'a işaret edilerek onun hareket edip yol aldığı şu ifadelerle vurgulanıyor: 'Ay için de birtakım menziller (yörüngeler) tayin ettik. Nihayet o, eğri hurma dalı gibi (hilâl) olur da geri döner.' (Yasin, 36/39)

Ay kendisi için takdir edilen menziller içinde yol alır. O, kendi ekseninde hareket ettiği aynı anda Dünya'nın etrafındaki yörüngesi üzerinde dolanır. Bu iki dönüş süresi 27 1/3 gündür. Yani iki hareketin de müddeti aynıdır. Ancak o, dünya çevresindeki yörüngesinde dönerken, Güneş'ten alarak Dünya'ya yansıttığı ışıkların miktarı her zaman değişir. Bundan dolayı bazen kurumuş hurma yaprağı şekline ya da ayetteki ifadesiyle 'urcûn' haline, yani hurma salkımının eğri olan dip kısmının halini alır. Herkes burada Kur'ân'ın hilale işaret ettiğini rahatlıkla anlar. Yani Ay, menzil menzil gezerken her menzilde farklı bir manzara arz eder ve hiç ışık yansımayan safhanın ardından Ay'ın hilal safhası başlar. Daha sonra ise, hilal giderek büyür ve Ay yüzeyinin yarısını kaplar. Bu safhada o, yarım Ay halinde gözükür. Bunu takip eden dolunay safhasında Ay'ın Dünya'dan görülebilen yüzü bütünüyle parlamaya başlar. Sonra da parlak kısım yeniden küçülmeye yüz tutar ve bir an gelir ki, tekrar kuru bir dal gibi incelerek hilal şeklini alır.

Ay, uğrak yerleri sayılan menziller (menazil)e uğradığında Güneş'ten aldığı ışık sahası değiştiğinden biz de değişik görüntüler alırız. Ay'ın, bütün bir ay boyunca, değişik menzillerden değişik görüntüler vermesi, ayları, seneleri hesaplama imkanını verme ve bunları sürekli tekrarlama, ibadet vakitlerinin belirlenmesi bakımından çok önemlidir. 'Sana hilalleri soruyorlar, de ki, onlar insanlar için bir takvim ve haccın vakit ölçüleridir' (Bakara, 2/189) mealindeki ayet, hem Ay'ın değişik hareketlerini hem de bu hareketlerle bize anlatılmak istenen temel espriyi anlatması bakımından çok önemlidir.

Kısaca; Ay, Güneş ve yıldızlar hepsi ayrı ayrı feleklerde yüzüyor, Aziz ve Alim olan Allah'ın (cc) takdirini ilan ediyorlar.

18 Haziran’da ay dolunay evresinde olacak, dolunaya bu sefer Yasin Suresi 39. ayetle bakabilirsiniz… 
Üst Alt