B12 vitamini eksikliği geç konuşma nedeni | Eğitimin Yeni Yüzü | Egitimciyim.Net

B12 vitamini eksikliği geç konuşma nedeni

  • Konbuyu başlatan cendere
  • Başlangıç tarihi
C

cendere

Ziyaretçi
Beslenmedeki yetersizlikler sonucu ortaya çıkan B12 vitamini eksikliğinin, özellikle çocuklarda nörolojik bozukluğa neden olduğu bildirildi. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Bilim Dalı´nda görevli Uzman Dr. Birol Baytan; beyin gelişimi için son derece önemli olan B12 vitamininin vücutta üretilemediğini, bu nedenle dışarıdan, özellikle hayvansal gıdalarla alınması gerektiğini dile getirdi. B12 vitamininin kırmızı et ve yumurtada yoğun olduğunu anlatan Dr. Baytan; B12 eksikliğinin çocukların büyüme ve gelişmelerinde ve yürüme, konuşma ya da oturma gibi fonksiyonlarında gecikmeye neden olduğunu söyledi.

Kaynak.:Sabah
 
Benzer konular Forum Tarih
F Sohbet / Eğlence 0 3K

Benzer konular

F

feyza05

Ziyaretçi
ergenlik çağındaki çocuklarımızın  beslenme listesinde B12 vitaminine mutlaka yer verilmelidir, malum çok sinirli oluyorlar...
çocuk gelişimci olarak hemen el atayım dedim konuya:)
 
C

cendere

Ziyaretçi
çocuk almıyorsa ne yapacaksınız , benim büyük kızım vejeteryan et yemediği için küçüğünden gelişmesi daha geri :)
 
F

feyza05

Ziyaretçi
B12 vitamini folik asit ile birlikte alınmalıdır. Karaciğerde, sütte, yumurta akında, peynirde, balıkta, ette ve karideste bol miktarda bulunur. Dana eti, dana karaciğeri, böbrek, midye, dil balığı, ringa balığı, uskumru, sardalya, B12 vitamini içeren yiyeceklerdir. Sebzelerde ise B12 vitamini bulunmaz.

süt, peynir durumu nasıl?
 
C

cendere

Ziyaretçi
eh zaten onlardan aldığıyla  idare etmiş , dişçimizin baskısıyla biraz et yemeye başladı :) çünkü çoktan düşmesi gereken dişleri düşmemiş , çıkması gereken dişler çıkmamış :)
 
F

feyza05

Ziyaretçi
Allah kolaylık versin ablacım...
 
C

cendere

Ziyaretçi
sağolasın , çocukların her biri farklı özellikte kimi iştahlı  kimi değil  , elimizden bişey gelmiyor :)
 
Üst Alt