Bundan Sonra İl İçi ve İl Dışı Tayinleri mi? | Eğitimin Yeni Yüzü | Egitimciyim.Net

Bundan Sonra İl İçi ve İl Dışı Tayinleri mi?

hoesenet_im

Kayıtlı Üye
Katılım
27 Ağu 2008
Mesajlar
8
Tepki
0
Puan
0
Yaş
45
Konum
ANKARA
      "Ak Torpil Nedir?" diye sorsam, biliyorum ki değişik görüşler, değişik düşünceler ileri sunacaksınız. Kimisi siyasi yorumlayacak. Kimisi ön yargılı. Ama gerçekten olgun cevaplar verenleriniz mutlaka olacaktır aramızda. Şuanda beyin fırtınası zamanı değil. Şuan geleceğimizi, geçmişteki hatalardan arındırma zamanıdır. Geçmiş diyorum.  Geçmiş...Geçmiş tarih demektir. Konumuz bir de Türkiye ise 'hatalar', hatalar ve yine de hatalar 
     Tarih neden okutulur ve neden vardır biliyor musunuz dostlar? Tarihin veya tarih derslerinin varlığının bir sebebi de geçmişteki hatalardan ders çıkarıp bu hatayı bir daha tekrar etmemek değil midir?
     Ya oy şarlatanlığı içinde olanlar...
     Şimdiden sesinizi duyar gibiyim. Lanet olsun... Yine aynı şeyler.
      Değerli eğitimci dostlarım. Yakın bir zamanda il içi ve il dışı tayinlerindeki atama biçimleri Sayın Hüseyin Çelik'in emri ile değiştirildi. İl içi tayinlerinde 5 tane okul tercih ediyor ve sıraya giriyorduk. Sıramız Şubat ayına kadar devam ediyordu. Sırada olduğumuz okullardan birinde boşalma olduğunda ve sıra da sizinse o okula tayininiz çıkıyordu. Ama yeni uygulamayla bu sistem değiştirildi. Yeni değişikliğe göre;
1- Yine 5 okul tercih ediyorsunuz.
2- Puan üstünlüğüne göre sıraya giriyorsunuz.
3- Daha sonra atama yapılıyor.
4- Bu atama artık bir defaya mahsus yapılıyor.
5- Yani, tercih ettiğiniz okullardaki sıranız şubat ayına kadar çalışmıyor artık.( İkinci veya üçüncü bir atama yok)
     Peki şunu diyeceksiniz bana. İl içi atamalarında sadece bir kereye mahsus atama varsa artık ve il içi atama işlemi bittiğinde daha sonra çeşitli sebeplerle tercih ettiğim okulda bir boşalma olursa ne olacak. Hemen anlatayım:
     Eğer il içinde herhangi bir okulda boşalma olursa onun yerine il milli eğitimi istediği kişiyi ( eş durumundan gelen olabilir, norm fazlasına düşenler arasından olabilir, ücretli olabilir veya il içinde herhangi bir okuldan torpili kuvvetli bir eğitimci dostumuz olabilir.) boş olan  okullara atayacak.
Yukarıda da ifade ettiğim gibi. Eskiye bir dönüş söz konusu. Eskiden de böyle değil miydi? İl milli eğitimi istediği okula istediği kişileri atamıyor muydu?
    Yukarıda "Ak Torpil" nedir demiştim. İşte size cevabı. Hangi kefeye korsanız koyun. Ama lütfen siyasi düşünmeyin.
     İl dışında da aynı durum söz konusu. Önceden il dışına atanırken nokta tayin dediğimiz sistem mevcuttu. Yeni bir sistem ama güzeldi. Ya şimdilerde... Eski sisteme dönüldü. Nedir eski sistem. Belirli sayıda okul tercih edeceksiniz. Daha sonra il emri diye bir bölüm açıldı. Bundan önceki sisteme göre adı 11. tercih. İl emri bölümünü işaretlerseniz ve eğer tercih ettiğiniz okullardan birisine atanamazda, sadece il emrine atanırsanız. Yani il emrine tayininiz çıkarsa onlar da sizi istedikleri okula atayacaklar. EEE dayıların işi azalmıştı. Şimdilerde göbek atacak yeni bir oyun havası çıktı. Atın göbeklerinizi de biraz kilo verin.. Yaşasın Hüseyin Çelik... Yaşasın Ak Torpil...

      Ne sendikalar, ne sivil toplum örgütleri ne deTBMM'de siyasi grubu bulunan partiler... Bizi ancak bizim şahlı direnişimiz kurtarır. En iyi karşı duruş örgütlenmedir. Bu da Eğitimciyim .net sayesinde olacak inşallah.                                                                                                                           
 
Üst Alt