Çin usulü 'hileli' olimpiyat | Eğitimin Yeni Yüzü | Egitimciyim.Net

Çin usulü 'hileli' olimpiyat

  • Konbuyu başlatan bilge_66
  • Başlangıç tarihi
B

bilge_66

Ziyaretçi
Pekin olimpiyatlarında görkemli bir açılışa imza atan Çin’in organizasyonda birçok kez hileye başvurduğu ortaya çıktı1-Havai fişekler ‘animasyon’muş
Olimpiyatların açılış törenleri televizyondan gösterilen bazı havai fişeklerin bilgisayarda meydana getirilen görüntüler olduğu ortaya çıktı. Associated Press’in haberine göre, Çinli organizatörler, seremoni gecesi gerçekten de havai fişeklerin patlatıldığını ancak TV’lerdeki havai fişeklerden bazılarının önceden kaydedilmiş üç boyutlu bilgisayar görüntüleri olduğunu itiraf ettiler.

2- ‘Diş durumundan’ sahneye çıkamadı
Olimpiyatların açılış seremonisinde şarkı söylemesi gereken 7 yaşındaki Çinli kız çocuğunun “dişleri kırık ve çirkin” diye sahneye çıkarılmadığı, onun yerine yüzü daha güzel olduğu için sahneye çıkarılan 9 yaşındaki “sahte şarkıcının” ise playback yaptığı ortaya çıktı.
İngilizce yayımlanan “China Daily” gazetesinin haberine göre, Çinli yetkililerin, “bir meleğin sesine” sahip olduğu belirtilen 7 yaşındaki Yang Peiyi’nin dişleri kırık olduğu gerekçesiyle açılış seremonisi için uygun görmedikleri kaydedildi.
Onun yerine sahneye çıkan 9 yaşındaki Lin Miaoke’nin ise sadece “şirin görünümünden dolayı” seçildiği ancak sesi kötü olduğu için sadece dudaklarını oynattığı, şarkıyı ise Yang Peiyi’nin söylediği bildirildi.

3- Tribünleri ‘kiralık seyirciler’ şenlendiriyor
Bazı oyunlarda seyircilerin az olmasından dolayı tribünlerin boş görünmesinden endişe eden Çinli yetkililerin, parayla “seyirci” kiralayarak sarı olimpiyat tişörtü giydirdikleri ve tribünlere oturttukları ortaya çıktı. Olimpiyat komitesindeki yetkililer, benzer olayların geçmişteki olimpiyatlarda da yaşandığını, “Olimpiyat atmosferinin bozulmaması için” bu tür tedbirler almanın normal olduğunu savundular.
Wang Wei adlı yetkili, “kiralanan seyircilerin” tüm bir olimpiyat sezonu için biletleri bulunduğunu, ancak yalnızca “plaj voleybolu” gibi seyircinin az olduğu belli başlı karşılaşmaları izlediklerini kaydetti. 

4- Bir tebessüm yeter!
Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin, Olimpiyat Oyunları süresince güvenliği sağlayan Çinli polis ve askerler için “çok asık suratlılar” şikâyetinde bulunduğu ve Çinli yetkililerden güvenlik güçlerinin “gülümsemelerinin sağlanmasını” istediği ortaya çıktı. Komitenin Norveçli üyesi Gerhard Heiberg, etrafta silahlarıyla gezen polis ve askerlerin asık suratının ziyaretçileri “korkuttuğunu” belirterek, “Çinli otoritelerle bu konuda konuştum ve insanları gülümsetmelerini istedim” dedi.

Milliyet
 

KILIÇ

Bilge Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
3 Kas 2007
Mesajlar
539
Tepki
0
Puan
0
sahtekarlar kendi deyişleriyle ' yang yung sahankrt'
 
C

cendere

Ziyaretçi
Olimpiyatlarla ilgili bir skandal daha ortaya çıktı 


Olimpiyat'ın açılış töreninde görevli kızların, tamamen soyulup ölçüldüğü, görevli 900 askerin de altına çocuk bezi bağlandığı, öne sürüldü... Olimpiyat'ın açılış töreninde görevli kızların, tamamen soyulup vücutlarının cetvelle ölçüldüğü ve sonra işe alındıkları iddia edildi. Görevli 900 askerin de altına çocuk bezi bağlandığı, ihtiyaçlarını bu biçimde giderdikleri öne sürüldü.

29. Yaz Olimpiyat Oyunları'nda her gün yeni bir skandal ortaya çıkıyor. Oyunların açılış töreninde görev alan kızların, seçilmeden önce kendilerini seçecek üyeler önünde soyundukları ve vücutlarının belirli yerlerinde cetvelle ölçümler yapıldığı iddia edildi. Belçika'da yayınlanan HLN Gazetesi, Pekin'deki bir yerel gazetede, görevli kızlardan birinin açıklamalarının yer aldığı haberi bugün okuyucularına duyurdu.

Pekin'deki The Beijing News yerel gazetesine açıklamalarda bulunan kızlardan biri, açılış töreninde panoları taşıyan kızların, bu göreve kabul edilmeden önce jüri üyeleri önünde soyunduklarını savunarak, "Oyunlarda görev almak için başvuruda bulunan kızlar, üyeler önünde soyunduktan sonra ölçüldükten sonra işe alındılar" dedi.

Göreve kabul edilmeyen, ancak ikinci bir şans tanınarak, olimpiyatlarda görev yapacak 400 kızdan birisi olmayı başaran görevli, bu skandalın ortaya çıkmasını sağladı.

Sözkonusu açıklamayı yapan kız, kendisinin öncelikle ülkelerin rehberi olarak aday gösterildiğini, ancak daha sonraki elemelerde elenerek, ponpon kız olduğunu açıkladı. Genç kız, iddiasında, şu görüşlere yer verdi:

"Biz, delegasyonların hem rehberliğini yapacak, hem de panolarını taşıyacaktık. Ancak göreve başlamadan önce bize iş veren kişiler, bizden önce soyunmamızı istediler. Soyunduktan sonra cetvelle vücudumuzun her yerini ölçtüler. Ben, bu göreve kabul edildikten sonra bana ponpon kız görevi verildi, ancak ek olarak 6 ay gülme kursuna da gönderdiler."

ASKERLER BEZLENDİ

Aynı gazetede yer alan başka bir haberde ise oyunların açılış töreninde, tuvalet molasının az olması nedeniyle görevli 900 askerin altlarına çocuk bezi bağlandığı iddia edildi.

Askerlerin, tören süresi içinde tuvalete gidememeleri nedeniyle ihtiyaçlarını bu bezlere yaptıkları haberde yer aldı.

Öte yandan oyunlarda, Çin'de yaşayan 56 etnik grubu temsil eden çocukların hepsinin, öne sürüldüğü gibi bu gruplardan olmadığı ve Çinli oldukları ortaya çıktı.


Alıntı-zaman
 
Üst Alt