Din magazin konusu olmamalı | Eğitimin Yeni Yüzü | Egitimciyim.Net

Din magazin konusu olmamalı

  • Konbuyu başlatan cendere
  • Başlangıç tarihi
C

cendere

Ziyaretçi
Din magazin konusu olmamalı       
Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu; Ramazan ayını, din konusunda yapılan magazin üsluplu yanlış tartışmalar yerine, hoşgörü ile insani ilişkileri geliştirerek geçirmek gerektiğini söyledi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Toplum Liderlerinin Teşkilatlandırılması Projesi kapsamında düzenlenen törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. 1 Eylül'de Ramazan ayına girileceğini ve ilk orucun tutulacağını hatırlatan Bardakoğlu, "Ramazan ayı hakkımızda hayırlı olur, inşallah milletçe huzur içinde geçiririz" dedi.

Bardakoğlu, Diyanet olarak gereken tedbirlerin alındığını, il müftülüklerinin Ramazan'a özel programlar yaptığını, İslam'ın halk tarafından daha iyi anlaşılması, huzur içinde ibadetlerini yerine getirmesi için gereken tedbirlerin alındığını vurguladı.

"İnanıyorum ki Ramazan ayını din konusunda magazin üslubuyla boş tartışmalarla geçirmek yerine; birbirimizi sayarak, birbirimizi severek, hoşgörü ile insani ilişkilerimizi geliştirerek geçiririz" diyen Bardakoğlu, şöyle devam etti: "Çünkü Ramazan bir ibadet, paylaşım ayıdır. Ramazan'da fakiri kimsesizi daha çok görmeliyiz. Huzur evlerini, kimsesizleri yoklamalıyız. Anne babamız, yakın dostlarımız başta olmak üzere herkesle insani ilişkilerimizi artırmalıyız. Ramazan'da Kur'an-ı Kerim'i daha çok okumalı ve anlamalıyız. Peygamberimizi daha çok öğrenmeliyiz."

İnsanların, İslam dinini, sadece din görevlilerini dinleyerek öğrenemeyeceğini kaydeden Bardakoğlu, "Kendi dini bilgimizi, kendimiz, okuma gayreti ile artıracağız" ifadesini kullandı. Din adına yanlış bilgilerin ortaya atılabildiğini, gereksiz tartışmalar yaratılabildiğini kaydeden Bardakoğlu, "İnsanlarda bu konuda sağduyu geliştirebilirsek, insanların din hakkındaki bilgisini güçlendirebilirsek, vatandaşlar da din konusunda incir çekirdeğini doldurmayacak tartışmalara iltifat etmeyecektir" diye konuştu.

(CİHAN)

 

Benzer konular

Üst Alt