Duvara Konuşan | Eğitimin Yeni Yüzü | Egitimciyim.Net

Duvara Konuşan

• Konbuyu başlatan cendere
  • Başlangıç tarihi
C

cendere

Ziyaretçi
Duvara Konuşan

Kudus' e atanan bir amerikali gazeteci, ağlama duvarı'nın önunden gelip gecerken, bir musevinin her gün duvarın önunde diz çöküp dua ettigini farketmiş.Haftalarca aynı manzarayı görünce dayanamamış ve sonunda adamla bir röportaj yapmaya karar vermiş. Adamdan izin aldıktan sonra teybini açmış ve konusmaya başlamış:
- isminiz??
- David. Polonya yahudisiyim. 65 yaşındayım.smalla'da bir manav dükkanim var. Evliyim. İki çocuğum telaviv'de bir çicek serasında çalışıyorlar...
-Sizi her gün burada, ağlama duvarında, dua ederken görüyorum.
-Evet, her sabah dükkanımı açmadan önce buraya gelir, dünya barışı ve ulusların kardeşliği için dua ederim...
Ögle tatilinde yine gelir; bu kez yeryüzündeki acıların ortadan kalkması ve bütün insanların refaha kavuşması için dilekte bulunurum...
Akşam da eve dönmeden önce yine uğrar; bu kez iyi ve dürüst insanların esenligi için dua ederim...
Cumartesi günlerimin tamamını da burada geçiririm, aynı şeyler için dua ederek...
- Çok güzel. Ne kadar zamandan beri sürüyor bu?
- israil kurulup da buraya göç ettiğimden bu yana... Yani 40 yıldan fazla oldu...

Gazeteci etkilenmiştir. Duygulu bir ses tonuyla sorar:
- 40 yıldır burada dua ediyorsunuz... Bunca yıl sonra nasıl bir duygu var içinizde? Nasıl hissediyorsunuz? ...'
Yaşlı musevi; ümitsiz, bıkkın ve üzgün bir ifadeyle duvara bakar ve kırgın bir ifadeyle cevap verir:
- Bilmiyorum. Sanki, duvara konuşuyormuşum gibi bir duygu var içimde...