Elektrikte ucuz saat uygulaması | Eğitimin Yeni Yüzü | Egitimciyim.Net

Elektrikte ucuz saat uygulaması

hakanca

Kayıtlı Üye
Katılım
24 Ağu 2007
Mesajlar
2
Tepki
0
Puan
0
Tüketiciye, gün içerisinde arz-talep dengesine göre elektrik fiyatının düştüğü saatte tüketime geçerek daha ucuz elektrik alma olanağı tanınacak. Yılbaşından bu yana yüzde 45 civarında elektrik zammı gören ve otomatik fiyat mekanizmasına geçilmesi ile üç ayda bir zam görecek olan tüketiciye, gün içerisinde arz-talep dengesine göre elektrik fiyatının düştüğü saatte tüketime geçerek daha ucuz elektrik alma olanağı tanınacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) hazırladığı yeni düzenleme ile tüketicilerin de piyasaya girerek fiyatın yüksek oluşması beklenen saatlerde tüketimlerini azaltarak bunun karşılığında bir getiri edinmeleri sağlanacak. Uygulama özellikle büyük ve tüketimlerini ayarlayabilecek tüketiciler açısından önemli maliyet düşüşü yaratacak.

-FAHİŞ FİYATA FREN-

EPDK, Ağustos 2006'da devreye giren ve kamuoyunda elektrik borsası olarak bilinen Elektrik Piyasası Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliği'nde önemli değişiklere gidilen taslağı görüşe açtı. Düzenleme ile yaz sıcaklarında iyice artan arz açığının yarattığı, kamunun özel sektörden fahiş fiyattan elektrik alımı sorununa bir ölçüde çözüm getirilmesi amaçlanıyor.

29 Temmuz tarihine kadar görüş bildirilebilecek olan yönetmelik taslağına göre ilk aşamada saatlik uzlaştırmaya geçilmesi ile halen üretici maliyetleri arasında önemli bir kalem haline gelen sıfır bakiye düzeltme kaleminin düşürülmesi ve azalan bu maliyetin piyasa fiyatlarına azalma olarak yansıması mümkün olabilecek.

-TÜKETİCİ UCUZLUK SAATİNDE ELEKTRİK KULLANACAK-

Tüketicilerin de piyasaya girerek fiyatın yüksek oluşması beklenen saatlerde tüketimlerini azaltarak bunun karşılığında bir getiri sağlamaları düzenlemesi yapılacak. Bundan dolayı azalan talep sonucu fiyatların düşebileceği hesabı yapılıyor. Bu sayede talebin fiyat esnekliği artarak piyasada satıcıların hakim durumu azaltılabilecek. Tüketiciler de piyasaya aktif olarak katılıp arzda bir artış sonucunu sağlayacak şekilde davranacaklar. Özellikle büyük ve tüketimlerini ayarlayabilecek tüketiciler açısından bu cazip bir opsiyon oluşturacak.

-ÖZEL SEKTÖR İÇİN KONSEY GELİYOR-

Piyasanın izlenmesi ve kuralların değiştirilmesinde söz sahibi olacak bir konsey, özel sektör katılımı ile oluşturulacak. Halen piyasa işletiminde yalnızca izleyici konumda bulunan özel sektör, konseyin kurulması ile aktif olarak piyasa kurallarının oluşumu ve değişimine katkıda bulunabilecek.

Yönetmeliğin tüm mekanizmaları ile işlemeye başlayacağı ikinci aşamada ise katılımcılara yeni bir elektrik satış ortamı yaratacak bir gün öncesi için elektrik piyasası kurulması düzenlemesi getirildi. Katılımcılar tahmin ettikleri enerji açığını ve fazlasını dengelemek üzere bir emtia borsası gibi işleyecek bu ortamda serbestçe ve gönüllülük usulü ile işlem yapabilecekler. Burada oluşacak fiyatlar tüm yatırımcılara ve tüketicilere yeni yatırımlar ve tüketimlerini planlamaları için bir fiyat sinyali niteliğinde olacak.

-PİYASA ARZ AÇIĞINA GÖRE ŞEKİLLENECEK-

Dengeden sorumlu grupların oluşturulması ile piyasa katılımcıları bir araya gelerek toplam açıklarını azaltacak şekilde bir portföy oluşturabilecekler. Böylece katılımcıların kendi grupları içerisinde dengeleme yapmaları ve daha az dengesizliğe maruz kalmaları mümkün olacak. Sistem kısıtlarını gün öncesinden gidermek üzere piyasa bölünmesi yöntemi uygulanabilecek.

EPDK yetkilileri; yeni taslağın çok önemli değişiklikler getirdiğini ve bu taslak ile pek çok yönden AB mevzuatına uyumlu bir elektrik piyasası yapılanmasına gidildiğini belirttiler. Yetkililer, taslağın tüm ilgililer tarafından tam olarak incelenebilmesi amacıyla 1 ay süre ile internette askıda kalacağını ifade ederek, taraflara görüş bildirme çağrısında bulundular. 
Üst Alt