Eşinizin sevgi dilini keşfedin | Eğitimin Yeni Yüzü | Egitimciyim.Net

Eşinizin sevgi dilini keşfedin

  • Konbuyu başlatan bilge_66
  • Başlangıç tarihi
B

bilge_66

Ziyaretçi
Her insan sevildiğini hissetmek ister. Hele kadınlar bunu daha çok talep eder. Eşlerin birbirine göstereceği ilgi, alınabilecek değerli hediyelerden daha kıymetlidir.
İnsan, tabiatının gereği başkaları tarafından sevilmeye son derece ihtiyaç duyar. Bu yüzden insana verilecek en zalim cezanın yalnız başına hapsedilmek olduğu düşünülmüştür.

Psikologlar, sevildiğini hissetmenin, insanın birinci derecedeki duygusal ihtiyacı olduğu sonucuna varmışlardır. Beş temel sevgi dili vardır. Çoğu zaman sevgimizi ifade ederiz ama, mesaj yerine ulaşmayabilir. Karşı taraf hâlâ sevilmediğinden şikâyet ediyorsa aynı sevgi dilinden konuşmuyoruz demektir. Tıpkı iki farklı dili konuşan yabancı insanlar gibi. O halde sevgi dillerine bir yolculuk yapıp onları keşfetmeye ne dersiniz? Acaba eşinizin ve çocuğunuzun sevgi deposu hangi dille doluyor? Beş sevgi vardır ki onlar şunlardır; onay sözleri, nitelikli beraberlik, hediye almak, hizmet davranışları, fiziksel temas.

Eşimden en çok neyi isterim? Eşinizin yaptığı ya da ihmal ettiği neler sizi daha derinden etkiler?
Eşinizden en çok neyi rica edersiniz? (En çok istediğiniz şey, muhtemelen sevildiğinizi en çok hissetmenizi sağlayacak şeydir.)
Eşinize sevginizi düzenli olarak ne şekilde ifade edersiniz? (Sevgiyi ifade etme yönteminiz, aynı zamanda sevildiğinizi hissetmenizi sağlayacak şeyin bir işaretidir.)
Burada unutulmaması gereken en önemli nokta, her insanın farklı sevgi dili olacağıdır. Eşimiz veya çocuğumuz için 1. sevgi dili nitelikli beraberlikken arkadaşımız için de 1. sevgi dili onay sözleri olabilir. Erkek için 1. sevgi dili hizmet davranışları iken kadın için hediye alma 1. sevgi dili olabilir. Eğer sevginizi karşınızdakinin anlamadığı bir dilde ifade ediyorsanız, o sizin sevgi gösterdiğinizi anlayamıyor demektir.

Belki eşiniz veya çocuğunuz cesaret verici sözler duymak istiyor ama siz bir akşam yemeğinin onu neşelendireceğini düşünüyorsunuz. Veya herkesten ve her şeyden uzakta sizinle beraber olmayı arzuluyor; verdiğiniz bir çiçek ona hiçbir şey ifade etmiyor, değer verdiğinizi anlatmıyor. Yani bütün problem iki ayrı dilin konuşulmasından kaynaklanıyor. Çözüm ise muhatabın anladığı birinci sevgi dilini keşfedip, konuşmayı öğrenmek. Biraz gayret gerektiriyor.


Şikâyetler, sevgiye ihtiyacımızı anlatır
Erkek: Çocuk olduğundan beri benimle hiç ilgilenmiyor, 24 saatini ona ayırıyor.
Erkek: Eve gitmek istemiyorum hep dırdır hep dırdır. Dinlemeye niyetim yok.
Kadın: Eve gelmesini istemiyorum, onsuz daha huzurluyum.
Eşler: Aşkımız bitti, ilişkimiz öldü.
Eşler: Eskiden yakınlık hissediyorduk, ama şimdi değil.
Çocuk: Ailem başarılarımı onaylamıyor, en ufak başarısızlığımı ise acımasızca eleştiriyorlar.
Çocuk: Babamın varsa yoksa işi.
Çocuk: Babam arabasını bile benden daha çok seviyor gibi...
Eşler birbirinden, ilgi ve sevginin ifade edilmesini bekliyor

1. Sevgi dili "onay sözleri" ise ne yapmalı?

Kişiye olan sevginin ve hislerin sözel olarak ifade edilmesidir. Bu sevgi diline sahip kişiler sevildiklerini bilseler de bunu duymak isterler ve genellikle sevgilerini bu şekilde ifade ederler.

Ondaki farklılığı görün ve söyleyin: (Saçların mükemmel olmuş./Bu elbiseyle çok hoş görünüyorsun.)
Güzel yaptığı şeyleri takdir ve teşvik edin. (Ne kadar da çok çalışıyorsun./Kardeşinle ne kadar da güzel ilgileniyorsun.)
Başkasının yanında ya da yalnızken onu övün.
Sevecen bir tavır ve ses tonuyla konuşun.
Ona sözlerinizle cesaret verin.
Sevginizi iletecek güzel sözler söyleyin.
Kesinlikle olumsuz sözler söylemeyin, sürekli eleştirmekten vazgeçin.

2. Sevgi dili "nitelikli beraberlik" ise ne yapmalı?

"Eşim çok çalışıyor fakat benimle zaman geçirmiyor. Babam bizim her ihtiyacımızı karşılar ama benimle sorunlarım hakkında konuştuğunu hiç hatırlamam." feryatlarını duyuyorsanız, nitelikli beraberlikten söz etmenin tam zamanı. Peki ama sıkça sözü edilen bu nitelikli beraberlik ne anlama geliyor?

Kişiyle olan beraberliğin nitelikli, yani sadece o kişiye has olarak değerlendirilmesidir. Bu birliktelikte amaç sadece aynı ortamı paylaşmak değil, kişiyi etkili dinlemek, sadece ona odaklanmak ve kişiyle beraberken farklı bir işle meşgul olmamak esas olmalıdır.

Yılda en az bir kere ailenizle tatile çıkın.
Eve gelince gününüzü anlatın, onun gününün nasıl geçtiğini sorun ve bütün dikkatinizi vererek dinleyin. (Televizyon izlemeden ve gazete okumadan)
Beraber yürüyüşe çıkın.
Yemeğe gidip birbirinize bakarak konuşun.
Yapmaktan hoşlandığı bir şeyi birlikte içtenlikle yapın.
Eşinizle konuşurken göz temasını sürdürün, başka bir şeyle uğraşmayın, sözünü kesmeyin ve beden dilini gözlemlemeyi unutmayın.

3. Sevgi dili "hediye alma" ise ne yapmalı?

Hediyeler sevginin görsel sembolleridir. Geçmişte aldığınız armağanlarınızı eleştirdi veya verdiğiniz hiçbir şey kabul görmediyse armağan alma birincil sevgi dili değildir.

Önemli günleri asla ihmal etmeyin.
Eve gelirken bir çiçekle veya çocuklarınızın sevdiği şeylerle gelin.
Hediyenin pahalı olması veya her hafta verilmesi gerekmez.
Hediye, bireyin diğer kişinin karşısında değerli olduğu izlenimini verdiği için önemlidir. Muhatabınızı tanıdıktan sonra hediyelerin çeşitliliği artacaktır.
Sıkıntılı zamanlarında mutlaka yanlarında olun. (Arkadaşlarıyla tartışma-sınavlar vs.)
Kendini armağan etme.
Kimi zaman fiziksel varlığınız ona verebileceğiniz en değerli armağandır. ("Kocam Ahmet futbolu benden daha çok seviyor." "Bilgisayarı benden daha değerli." diye düşünmesin.)

4. Sevgi dili "hizmet davranışları" ise ne yapmalı?

Hizmet davranışları kişiye yardım ederek onu memnun etmeyi içerir. (Dünyanın en iyi ev kadınıdır. Mükemmel bir aşçıdır. Çocuklarımla mükemmel ilgilenir.)

Araştırma ödevleri konusunda yardım edin.
Ders çalışırken meyve suyu ikram edin.
Ev işlerinde ona yardımcı olun. (O iş yaparken oturup TV izlemeyin.)
Bulaşıkları makineye koymasına yardım edin, çöpleri dökün.
Masayı hazırlamasına yardım edin.
Onun için özel yemekler pişirin.
Her tarafı temiz tutun.
O geldiğinde çayını hazırlayın, servis yapın.

5. Sevgi dili "fiziksel temas" ise ne yapmalı?

Fiziksel temas bir kişinin yakınlarına olan sevgisini ya da nefretini belirtme yoludur. (Şefkatle sarılma ya da yüze vurulan bir tokat)
Fiziksel temas kurun. (Sarılma, başını okşama)
Üzüntülü anında ve ağlarken ona sarılarak destek olun.
Ellerini tutun.
Yanınızdan geçerken ona dokunun.
Yürürken elinizi çocuğunuzun omzuna atın.
Çocuk gelişim alanlarında çok sayıda araştırma şu sonucu vermiştir. Kucaklanan ve öpülen çocuklar uzun zaman süreçlerinde fiziksel temastan mahrum bırakılmış çocuklara nazaran daha sağlıklı bir duygusal yaşam geliştiriyorlar.

Fatma Şam / Özel Burç Safiye Sultan Lisesi, Psikolojik Danışmanı
 

Benzer konular

F

feyza05

Ziyaretçi
bilge_66' Alıntı:
Her insan sevildiğini hissetmek ister. Hele kadınlar bunu daha çok talep eder. Eşlerin birbirine göstereceği ilgi, alınabilecek değerli hediyelerden daha kıymetlidir.
İnsan, tabiatının gereği başkaları tarafından sevilmeye son derece ihtiyaç duyar. Bu yüzden insana verilecek en zalim cezanın yalnız başına hapsedilmek olduğu düşünülmüştür.

son noktasına kadar katılıyorum, bir de erkekler bunu anlayabilseler ne iyi olurdu.
 
B

bilge_66

Ziyaretçi
Anlıyordur anlıyordur, anlamayan yandı demektir zaten :=)
 
F

feyza05

Ziyaretçi
haklısınız anlıyorlardır ama sanırım işlerine gelmiyordur:))
 
B

bilge_66

Ziyaretçi
"Sevgi dili "hediye alma" ise ne yapmalı? " en masraflısı da bu :=) hele her küsmeden sonra alyans değiştirme yok mu :=)
 
F

feyza05

Ziyaretçi
yok hocam ne alyansı, bana göre sevginin maddiyat ile ilgisi yoktur.
Eşimin ehliyet sınavından çıktığımda bir buket gül ile beni karşılaması beni çok etkilemesine rağmen ona verdiği paraya da acımadım değil, flört döneminde bu tür şeyler güzel ama evlenince çok da gerekli olmuyor:))
Evlendiğinde insan eşinden ilgi bekliyor sadece maddiyat gerektiren hediyeler değil, tabii bu bence:)))
 
C

cendere

Ziyaretçi
feyza hocam sen de pek mütevazisin :) ben bu 5 sevgi dilinin beşinden de istiyorum , biri eksik olursa olmaaaaaaazzzzz. :)
 
F

feyza05

Ziyaretçi
Aslına bakarsan haklısın sana katılıyorum ama ben alyans konusunda söylemiştim sözlerimi:))
 
C

cendere

Ziyaretçi
o sevgi dili  hediye olanlar  için geçerlidir , gönülsüz alınan bir hediyeyi de kabul etmem doğrusu , bu arada bilge kardeşe de teşşekkürlerimizi sunalım güzel bir konuya parmak basmış :)
 
F

feyza05

Ziyaretçi
teşekkürler bilge_66 ...  Evli çiftlerin mutlaka birlikte okuması gereken bir yazı, bir taraf okur uygular diğer taraf okumaz ve de uygulamazsa olmaz:)))
 
Üst Alt