Etütde 10 kural | Eğitimin Yeni Yüzü | Egitimciyim.Net

Etütde 10 kural

  • Konbuyu başlatan akkuru
  • Başlangıç tarihi
A

akkuru

Ziyaretçi
10 ALTIN KURAL

1- Mümkünse etüdlerin saatlerine dikkat ediniz. Tersine, teneffüslere de dikkat ediniz. Etüdlerdeki bir dakikalık gecikme ile teneffüslerdeki bir dakikalık sarkma aynı cürümden sayılır.

2- Etüd esnasında işitsel ve görsel cihazların (Radyo-TV-Walkman) kullanımı, ders verimine irtifa kaybettirebilir. (Hem ne Tarkan ne de Hakan Taşıyan ÖSS’de size yardımcı olacaktır.)

3- ÖSYM yetkililerinin garip(!) uygulamalarından biri de sınav esnasında AKUT (Arama Kurtarma) faaliyetlerine imkan tanımamalarıdır. Bu nedenle, etüdlerdeki çalışmalarınızın şahsi olması sizin yararınızadır.

4- Çok özel durumlar hariç (bağırsak, dalak rahatsızlıkları, ishal vb.) etüdlerden ayrılmak, hem sizin hem de oda arkadaşlarınızın konsantrasyonunu bozacaktır.

5- Nöbetçi öğretmenlere iletilecek sorularınızın yüksek volume’den olmamasına gayret ediniz.

6- Etüdlere, önceden tüm hazırlıklarınızı tamamlamış olarak giriniz. Kalem, silgi, müsvedde kağıdı veya çalışma kitabını etüdlerde aramanız, etüd ciddiyetine halel getirebilir.(Etüd hazırlıklarına; kola, cips, çikolata gibi aksesuarlar dahil değildir.)

7- Muhtemel gaz sızmalarına(!) karşın, etüd aralarında odanızı havalandırınız. Odanızdaki temiz oksijen, beyin fonksiyonlarınızın aktivitesini canlandıracaktır.

8- Kimsenin, geleceğinizi kararmasına müsaade etmeyiniz. (Etüd esnasında çıkan bir çatlak sesi diğer beş eleman susturma yetkisine sahiptir.)

9- Ne yazık ki ÖSS, yatak odasında yapılmamaktadır. Bundan dolayı, tüm çalışmalarınızı masa başında (yani yatakta değil) yapmanız, sınav için size tecrübe sağlayacaktır.

10- Ekim ayı itibarıyle ÖSS’ye yaklaşık 320 gün var. Bu sınavda yaklaşık 180 soru sorulacağını düşünürsek, her iki güne 1.8 soruluk pay düşüyor. Bundan, bir günde 0.9 soruluk mesafe katedebileceğinizi çıkarabiliriz. Dolayısıyla bir saatlik etüdünüz size 0.225 soruluk bir ilerleme sağlayacaktır.


Sınavdaki her bir netin en az 9000 kişiyi geride bıraktırdığını hatırlarsanız,bir saatlik etüdünüzde yaklaşık 2025 kişiyi sollayabileceğinizi -eğer onlar armut toplarsa(!)- ASLA unutmayın!

ENVER YUMRU
REHBER ÖĞRETMEN
 

Benzer konular

Üst Alt