Fen Ve Doğa Etkinlikleri | Eğitimin Yeni Yüzü | Egitimciyim.Net

Fen Ve Doğa Etkinlikleri

  • Konbuyu başlatan feyza05
  • Başlangıç tarihi
F

feyza05

Ziyaretçi
MİKROPLARLA İLGİLİ DENEY

Deney malzemeleri: Derin bir kap, su, bir kalıp sabun ve karabiber.

Deneyin yapılışı: Bu deneyde karabiber mikropları temsil etmektedir. Kabın yarısına kadar su konur. Suyun içine biraz karabiber eklenir. Kalıp sabun, dik bir şekilde suyun ortasına batırılır. Karabiberlerin sabundan uzaklaştığı gözlemlenir.
 

Benzer konular

F

feyza05

Ziyaretçi
SES TİTREŞİMLER

DENEYİN AMACI
Ses titreşimlerini görünür hale getirmek
DENEYİN YAPILIŞI
Alüminyu folyo top haline getirilir.Ayaklı cam bardak alınır.Alüminyum folyodan yapılan top bir iple bağlanır yüksek bir yere asılır.Bardak topa değmeyecek şekilde topa iyice yakınlaştırılır.Kurşun kalemle bardağa hafifçe vurulur.Topun hareket ettiği görülür.
DENEY SONUCU
Bardağa vurduğumuzda titreşim meydana gelir.Bu da havayı titreştirir.Hava titreşimleri taşır ve bu titreşimlerin ses olarak kulağımıza gelmesini sağlar. 


RENK YANILGISI

DENEYİN AMACI
Renklerin gözü yanılttığını göstermek
DENEYİN YAPILIŞI
Küçük bardak ile beyaz kağıdın üzerine iki daire çizilir.Birinci daire sarıya ikinci daire kahverengiye boyanır.Kağıt duvara asılır ve karşıdan bakılır.Ne gördükleri büyüklükleri sorulur.Kahverengi dairenin neden küçük göründüğü tartışılır.
DENEYİN SONUCU
Daireler eşit çizildiği halde kahverengi daha küçük görülür.Çünkü parlak ve ışıklı cisimler daha büyük koyu ve mat renkler daha küçük görünür


SOLUNUM ORGANLARIMIZ ÇALIŞIYOR

AMAÇ: solunum organlarımızın nasıl çalıştığını göstermek
ARAÇ VE GEREÇLER: 15 – 20 cm uzunluğunda kalın plastik boru, iki tane naylon torba (ya da iki balon), iki tane ince boru

EĞİTİM DURUMU
1. 15 – 20 cm uzunluğunda kalın bir boru alalım.
2. bu borunun içinden iki tane ince boru geçirelim.
3. naylon torbaları (ya da balonları) ince boruların ucuna geçirelim.
4. ince borulara üfleyelim.
5. naylon torbaların şişip şişmediğini gözlemleyelim.
6. torbaların içine dolan şey ne olabilir?
7. bu torbaları vücudumuzun hangi organına benzetebiliriz?
8. kalın plastik boru hangi organımızın yerine kullanılmış olabilir?

DENEYİN SONUCU
Naylon torbaların şiştiği görülür. Geniş plastik boru nefes borusunu, naylon torbalar sağ ve sol akciğeri gösterir.


HERKESİN PARMAK İZİ FARKLIDIR

AMAÇ: herkesin parmak izinin farklı olduğunu göstermek
ARAÇ VE GEREÇLER: talk pudrası, seloteyp, siyah kağıt, büyüteç

EĞİTİM DURUMU
1. baş parmağımızı talk pudrasına batıralım.
2. pudralı parmağı seloteybe bastıralım ve parmak izi çıkaralım.
3. seloteybi siyah kağıda yapıştıralım.
4. herkesin parmak izini büyüteçle bakarak karşılaştıralım.
5. parmak izleri arasında fark görüyor musunuz?

DENEYİN SONUCU
Herkesin parmak izlerinin farklı olduğu gözlenir. 


 
F

feyza05

Ziyaretçi
BİTKİLERLE İLGİLİ DENEYLER

DENEY: Bitkilerin de ihtiyaçları vardır.
KAZANDIRILACAK DAVRANIŞ: Bitkilerin susuz, güneşsiz, havasız yaşayamadığını gösterme
ARAÇ VE GEREÇLER: Üç tane saksı bitkisi
UYGULAMA Saksı bitkilerinden birini karanlık bir dolaba, ikisini güneşli bir yere koyunuz. Güneşli bir yere koyulan iki saksıdan birine su veriniz. Diğerine hiç su vermeyiniz dolaptaki saksıya da su veriniz. Bu işleme bir hafta devam ediniz. Bu süre sonunda hangi bitkinin daha iyi geliştiğini öğrencilerinizle birlikte gözleyiniz.

DENEY: Bitkilerin Üremesi I
KAZANDIRILACAK DAVRANIŞ: Bitkilerin tohumlardan ürediğini gösterme
ARAÇ VE GEREÇLER: Bir avuç fasulye, bir çay bardağı,biraz pamuk
UYGULAMA Akşamdan fasulyeleri ıslatınız Suda şişmiş olan fasulyelerin birkaç tanesini ortadan yarıp içindeki bebek bitkiyi gözleyiniz Çay bardağının içine iki kat pamuk yerleştiriniz, Pamuğun üzerine ıslatılmış olan fasulyeleri yerleştirip üzerine tekrar iki kat pamuk yerleştiriniz Üzerini suyla nemlendiriniz Oda sıcaklığında ve güneş alan bir yere koyup her gün suyunu kontrol ediniz 1-2 hafta sonra tohumdan oluşan kök ve gövdeyi sonrada yaprakları gözlemleyiniz

DENEY: Bitkilerin Üremesi II
KAZANDIRILACAK DAVRANIŞ: Bitkilerin gövdeden de üreyebildiklerini gösterme
ARAÇ VE GEREÇLER: sardunya bitkisi, bir bardak, saksı, toprak
UYGULAMA Sardunya bitkisinden bir dal koparınız Bu dalı su dolu bir bardağa yerleştirin, köklerinin oluşmasını bekleyin Kökler oluşunca toprak dolu bir saksıya ekip sulayınız

DENEY: Gövdenin görevi
KAZANDIRILACAK DAVRANIŞ: Gövdenin suyu ilettiğini gösterme
ARAÇ VE GEREÇLER: 2 tane beyaz karanfil, 2 bardak, biraz kırmızı ya da mavi mürekkep, makas
UYGULAMA İki bardağa 2/3 ü kadar su koyunuz Bardağın birisine biraz mürekkep koyunuz İki bardağa da birer karanfil koyunuz 3-4 saat bekleyin, mürekkepli suya koyulan karanfilin beyaz çiçeklerinin renklenmeye başladığını gözleyiniz Çiçekleri renklenen karanfilin sapının bir yerinden makasla bir parça kesin, buradaki incecik borularda renkli sıvı olduğunu gözleyiniz
DENEY: Bitkiler terler
KAZANDIRILACAK DAVRANIŞ: Bitkilerin terleme yaptığını gösterme
ARAÇ VE GEREÇLER: Yeşil yapraklı bir saksı bitkisi, şeffaf naylon torba, biraz ip
UYGULAMA Yeşil yapraklı bir bitkinin bir dalını şeffaf naylon torbaya geçirip iple bağlayınız 1 – 2 gün bekleyiniz Naylon torbada ki buharı gözleyiniz
Yaprak solunum yapar. İnsanlar ve hayvanlar akciğerleri ile solunum yapar. Bitkiler yapraklarında ki küçük deliklerle solunum yaparlar. 
 
F

feyza05

Ziyaretçi
Bir Yaprağı Ölçme 


ETKİNLİĞİN ADI : BİR YAPRAĞI ÖLÇME
ETKİNLİĞN TÜRÜ :FEN VE MATEMATİK ETKİNLİĞİ
YAŞ GRUBU : 4 Yaş
MATERYAL :Farklı büyüklüklerde yapraklar ve fasulye
UYGULAMA : Sınıfa her bir çocuğa yetecek kadar yaprak getirilir. Etkinliğe geçmeden önce çocuklarla yapraklar hakkında konuşulur. Ağaçların ilkbahar geldiğinde yaprak açtığı bu küçük yaprakların zamanla büyüdüğü ve sonbaharda bu yaprakların döküldüğü anlatılır. Daha sonra her çocuğa bir yaprak verilerek çocuklara bu yaprağın üzerine kaç fasulye dizebilirsiniz diye sorulur. Çocukların tahminleri bir kağıda kaydedilir. Daha sonra çocuklar yapraklarına tek tek fasulye dizerler. Eğitimci çocuklardan yaprağa dizdikleri fasulyeleri saymalarını ister. Eğitimci bu sayıları önceki tahmin kağıdının üzerine yazar ve çocuklarla beraber daha önceki tahmin sonuçları ile bu sayıların hangisinin daha az yada daha çok olduğu karşılaştırır.
     

 
F

feyza05

Ziyaretçi
SUYUN KALDIRMA KUVVETİ
Deneyin adı: Suyun kaldırma kuvveti
Yaş grubu :4-5 yaş


Araç ve gereçler :üç adet aynı büyüklükte plastik şişe ve kapakları, bir adet çay bardağı, 12 adet boncuk , oldukça derin bir kap ve su

Uygulama:
· Deneye geçmeden önce öğretmen çocuklarla beraber su hakkında sohbet eder. Öğretmen çocuklara “insanlar için su hayatın vazgeçilmez bir parçasıdır. Suyu içeriz,yemek pişiririz meyve sebzeleri yıkarız, dişlerimiz ellerimizi yüzümüzü vücudumuzu temizlemekte kullanırız. İnsanlar olduğu kadar hayvanlar içi önemlidir. Hayvanların hepsinin suya ihtiyacı vardır. Ayrıca balıklar, ıstakozlar, ahtapotlar,istiridyeler gibi bazı hayvanlarda suda yaşar” diyerek su hakkında kısa bir bilgi verir.ayrıca çocuklara suyu başka nerelerde kullandıkları ve suda yaşayan diğer hayvanların neler olduğunu sorabilir.
· Daha sonra öğretmen çay bardağının içine bir tane boncuk atar ve sonra çay bardağının içini suyla doldurur. Çay bardağının içindeki suyu şişeye koyar. Daha sonra bu olayı tekrarlayarak şişenin bir tanesini tamamen doldurur diğerini yarısına kadar doldurur. Üçüncü şişeyi ise boş bırakır. Bu arada şişeleri doldururken çocuklarla beraber şişeye kaç bardak su koyduğu sayılır. Şişeleri doldurduktan sonra içindeki boncuklar sayılarak hangi şişeye kaç tane boncuk olduğu sayılır.boncuk sayısına göre hangi şişede daha az su olduğu da karşılaştırılır.
· Daha sonra derin bir kabın içine su doldurulur ve şişelerin üçüde bu suyun içine atılır. Şişelerin hangilerinin battığı hangilerinin yüzdüğü incelenir.şişelerin su dolu kabın içindeki konumları konuşulur.
· Tamamen suyla dolu olan şişenin battığı yarısına kadar su olan şişenin ve boş olan şişenin yüzdüğü ve boş olan şişenin diğerlerine göre en üstte olduğu gözlenir.
· Son olarak şişeler sudan çıkarılır ve çocuklardan şişeleri suyun içine konumlarına göre sıralamaları istenir (dibe en yakın şişeden en uzak şişeye doğru)

 
F

feyza05

Ziyaretçi
Çamur Nasıl Oluşur? 


ETKİNLİK ADI: Çamur nasıl oluşur?
YAŞ GRUBU: 3-6
TEMA: Hava,su,toprak
MATERYALLER: Kum,su,kaşık,plastik çukur tabaklar

UYGULAMA:

Çocuklara yağmur yağdığında yada yerlerin ıslandığında toprakta neler olduğu hakkında ve su,kum ile ilgili çeşitli sorular sorulur,sohbet edilir.
Çocuklar küçük gruplara ayrılarak ve her bir çocuğa iki tane plastik tabak ve kaşık verilir.
Tabakların içleri bir miktar kum ile doldurulur.
Çocuklar kumu kaşıkla karıştırırlar. Ve kumu yakından görmeleri sağlanır.
Kuma su eklenince neler olacağı hakkında çocuklara sırayla sorular sorulur.
Her çocuğun tabağına biraz su koyulur.
Çocuklar kaşıkla su ve kumu karıştırarak kumun çamura dönüşmesini sağlarlar ve incelerler.
Çamurun nasıl oluştuğu hakkında sınıfta çocuklarla sohbet edilir
Daha sonra çocukların tabakları dışarıya konulur ve dışarıda çamur sertleşince çocuklara gösterilir.
Çamurun hava ile birleşince kuruması ile ilgili çocuklarla konuşulur.
     

 
F

feyza05

Ziyaretçi
Eriyen ve Erimeyen Maddeler 


ETKİNLİK ADI: Eriyen Ve Erimeyen Maddeler
ETKİNLİK TÜRÜ: Fen Ve Matematik
YAŞ GRUBU: 4-5 Yaş
MATERYALLER: Un , tuz, şeker, kum, taş, pirinç, su ve plastik bardak.
UYGULAMA:Çocuklara, bazı nesnelerin suya atılıp karıştırıldığında eridiği ve bazılarının da erimediği söylenir. Suda eriyen ve erimeyen nesnelerin neler olabileceği sorulur. Çevrelerinden gözlemledikleri ve yaşantılarından edindikleri tecrübeleri dile getirmeleri için yardımcı olunur. Suya ya da başka bir sıvı içeceğin içine bir şey atıp atmadıkları, sonucunda nelerin olduğu konusunda düşünceleri alınır.
Çocuklardan , plastik bardakların içine bir miktar su koymaları istenir. Her çocuğun bir malzeme seçmesi istenir ve bu malzemenin suda eriyip erimediği sorulur. Ardından, bu malzemeyi suya katarak karıştırması sağlanır. Malzemenin aldığı şekil ve suyun aldığı renk, suyun görüntüsü ve varsa tadındaki değişiklik hakkında sorular sorulur.
Tüm maddeler sırayla denenir. Sonucu tüm sınıfın görmesi sağlanır. Etkinlik sonunda çocuklarla , hangi malzemelerin eridiği hangilerinin erimediği , eriyen maddelerin ne kadar sürede eridiği hakkında sohbet edilir. Çocuklardan , neden bazı maddelerin daha çabuk bazılarınınsa daha yavaş eridiği konusunda tahmin yürütmeleri istenir. Etkinliğin içinde saklı olan ipuçları verilerek anlamalarına yardımcı olunur.

 
F

feyza05

Ziyaretçi
Uçan ve Uçamayan Hayvanlar 


ETKİNLİK ADI: Uçan ve uçamayan hayvanlar
ETKİNLİK TÜRÜ:Fen matematik
YAŞ GRUBU: 3-4 yaş
MATERYAL: İki adet pano uçan uçamayan hayvan resimleri,bant
UYGULAMA:
Panolar, çocukların göz seviyesine uygun bir yüksekliğe asılır. Çocuklara panolardan birine uçan diğerine uçamayan hayvanların resimlerinin asılacağı açıklanır.
Çocuklarla hayvanların özelikleri hangi hayvanların uçup hangi hayvanların uçamadığı ile ilgili sohbet edilir.
Hayvanların uçmak için hangi organları kullandığı sorulur. Çocukların cevapları yazarak panoya asılır.
Çocuklara çeşitli kanatlı-kanatsız hayvan resimleri gösterilir ve bu resimleri panoya asmaları sağlanır.
Etkinlik sonunda müzik eşliğinde çocukların kuş yada kanat çırpma taklidi yaparak dans etmeleri istenir.
 
F

feyza05

Ziyaretçi
Elimizdeki mikroplar 


ETKİNLİK ADI: Elimizdeki mikroplar
ETKİNLİK TÜRÜ:Fen matematik
YAŞ GRUBU: 3-4 yaş
TEMA: Temizlik
MATERYAL:El kremi,sim,kağıt havlu,kolonyalı mendil,sabun.
UYGULAMA:
Çocuklara mikropların elimize ve vücudumuza nasıl bulaştığını,mikropları görüp göremediğimiz vb. ile ilgili sorular sorulur. Mikropların çok küçük olduklarını ve en çok ellerimize bulaştığını görürüz diye açıklamalar yapar.
Çocukların mikropların ellerine bulaştıktan sonra nasıl çıkarıldığını deneyerek öğrenmeleri içi her birinin eline önce krem sürülür.
Daha sonra çocukların ellerine sim dökülür.
Çocuklara bu simlerin mikrop olduğunu düşünmeleri istenir. Bu mikropları ellerinden nasıl çıkaracakları sorulur. Çocuklara önce ellerini kağıt havluyla silmeleri istenir. Bunun ellerindeki tüm simi çıkaramadıklarına dikkat etmeleri istenir.
Son olarak çocukların ellerini sabun ve su ile yıkamaları istenir. Böylece ellerine bulaşan simin ne kadar kolay çıkacağına dikkat etmeleri istenir. Sabun ve suyun mikropların çoğunu temizlediklerini ve bu nedenle de her yemekten önce ve sonra ellerimizi yıkamamız gerektiğini bunun mikropları önleyeceği anlatılır.

 
F

feyza05

Ziyaretçi
Buz Parçaları Eritiyoruz 

ETKİNLİK ADI:Buz Parçaları Eritiyoruz
YAŞ GRUBU:5-6 Yaş
MATERYALLER:Cam kavanoz,buz,pamuk,bant,streç film
UYGULAMA:
{ Uygulamaya başlamadan önce, çocuklara buz hakkında” buz sizce nasıl oluşur?, daha önce hiç buz incelediniz mi?, buzu nerelerde kullanıyoruz?” gibi sorular sorularak,konu ile ilgili deneyimleri alınır ve konuşmaları sağlanır.
{ Sohbet edilirken bir taraftan da buz parçaları çocuklara incelettirilir.
{ Daha sonra, çocuklar ikişerli gruplara ayrılır ve her gruba iki tane kavanoz verilir.
{ Gruplara verilen kavanozlardan biri, öğretmen yardımı ile pamuk ve bant ile sarılır.
{ Her kavanozun içine 3-4 tane buz parçası atılır.
{ Kavanozların ağızları streç film ile kaplanır.
{ Hangi kavanozdaki buzların daha çabuk eriyeceği hakkında konuşulur, çocukların fikirleri alınır.
{ Bir süre sonra, pamukla sarılı olmayan kavanozlardaki buzların daha çabuk eridiği gözlemlenir.
{ Pamuk ile sarılı olmayan kavanozlardaki buzların, ortamın sıcaklığından daha çabuk etkilendiği için daha çabuk eridiği, pamuk ile sarılı olan kavanozlardaki buzların ise içerideki havayı muhafaza ettiği için daha geç eridiği anlatılır.
 
F

feyza05

Ziyaretçi
BOYANAN BİTKİLER


Etkinlik türü: Fen Etkinliği
Etkinlik Adı: Boyanan Bitkiler

Yaş grubu: 5-6 yaş
Materyal: kereviz dalı,farklı beyaz çiçekler, 2 adet küçük boy kavanoz,gıda boyası
Uygulama:
· kereviz dalının ve çiçeklerin kök kısımları incelenir ve bitkilerin kökleri yardımıyla suyu diğer kısımlarına taşıdıkları ve bu şekilde beslendikleri anlatılır.
· Kerevizin ve çiçeklerin sap kısımları öğretmen tarafından ikiye bölünür ve birinin içine mavi diğerinin içine kırmızı gıda boyası konmuş iki ayrı kavanoza iki parçaya ayrılmış saplar yerleştirilir.
· Çocukların kerevizin ve çiçeklerin yapraklarına neler olabileceği hakkında konuşulur ve tahminlerde bulunmaları sağlanır.
· Aradan bir saat geçtikten sonra kerevizin ve çiçeklerin dalları çocuklarla incelenir. Çocuklara kerevizin ve çiçeklerin su ile beslendiği ve suya boya katıldığında renkli suyu dallarına ve yapraklarına çektiğinde dal ve yaprakların boyandığı anlatılır.


 
F

feyza05

Ziyaretçi
Gezegenler Hareket Eder mi?

Gerekli Malzemeler
Sarı renkli bir balon, dokuz farklı renkte balon, Tebeşir, Güneş Sistemi posteri

Uygulama:

Güneş sistemi posterini inceleyin. Dünya’nın, gezegenlerin ve Güneş’in konumu ve birbirlerine göre büyüklükleri hakkında tartışın. Sınıfta veya bahçede yere Güneş’i temsil eden bir küçük daire çizin. Bu dairenin etrafına gezegenlerin yörüngelerini temsil eden dokuz ayrı daire daha çizin. Çocuklarla beraber, gezegenlerin büyüklüklerini göz önünde bulundurarak farklı büyüklüklerde balonlar şişirin. En büyük balonun Güneş’i temsil eden sarı balon olmasına dikkat edin. Çocuklara balonları dağıtın. Güneşi temsil eden sarı balonu taşıyan çocuğu dairelerin merkezine yerleştirin. Çocuklara temsil ettikleri gezegenleri söyleyin. Onları yönlendirerek sırası ile yere çizdiğiniz daireler üzerine yerleştirin. Her bir dairenin bir yörüngeyi temsil ettiğini söyleyin. Gezegen resimlerini kesin ve balonların üzerine yapıştırın. Çocuklardan bulundukları yörüngeler üzerinde yavaş yavaş hareket etmelerini isteyin. Gezegenlerin yörüngelerinin dışına çıkmadan Güneş’in etrafında döndüklerini vurgulayın. Çocuklardan Güneş’in etrafında**bir tur döndükten sonra durmalarını isteyin. Her gezegenin aynı zamanda kendi etrafında da döndüğünü belirtin. Çocuklardan yavaşça kendi etraflarında dönerek güneşin çevresinde bir tur daha atmalarını isteyin. Sınıftaki her çocuğa etkinliğe katılmaları için bir şans tanıyın.

..alıntı..
 
F

feyza05

Ziyaretçi
eğlenceli tahmin..:)

--------------------------------------------------------------------------------

amaç:çocukların tahmin yeteneklerini,canlılara ait sınıflandırma kabiliyetlerini geliştirmek ve gözlem yeteneklerini arttırmak..
Aklınızda bir hayvan tutup,o hayvanın özelliklerini ipucu olarak verin.Örneğin;uzun bir boynu var,üzeri benekli,ağaç yapraklarını yer.Bu nedir?(zürafa)..suda yaşar,kısa bacakları ve kocaman dişleri vardır,yeşildir.Bu nedir?(timsah)..
3-4 yaş için ipucunu biraz daha yakın verebilirsiniz.Örneğin;sütü sever,tüyleri vardır,miyavv der.Bu nedir?(kedi)..
Cevabı bilen çocuktan o hayvanı canladırması istenerek dramalaştırılabilir..

..alıntıdır..
 
F

feyza05

Ziyaretçi
bir bardak kola ve bir bardak sütün içine bir parça kemik atılır.2_3 saat bekletilir.kolanın içindeki kemik kahverengi olmuşken sütün içindeki kemikte bir değişim olmaz.sütün sağlıklı kolanın zararlı bir içecek olduğunu anlatmış oluruz
         
 
F

feyza05

Ziyaretçi
Sudaki yogunluk farkı

amaÇ:sudaki yoğunluk farkını gözleme

malzemeler:İki bardak,su,tuz,boya

yapiliŞi:İki bardak suyun bir bardağına tuz koyulur diğer bardağa ise boya konulur bundaki amaç tuzlu ve tuzsuz suyu ayırt etmektir sonra yavaşça biri diğerinin üzerine eklenir ve karışmadıkları görülür
 
F

feyza05

Ziyaretçi
mantar deneyi

mantarların nasıl çoğaldıklarını en kolay ve yalın bir şekilde anlatma yolu.

gerekli malzeme:1 ya da 2 adet mantar (pazardan da alabilirsiniz ya da herhangi bir bahçeden de koparabilirsiniz),1 adet içi görünen plastik kap,1 kağıt,1 kalem

mantarlarımızın saplarını koparıyoruz ve onları kağıdın üzerine koyup üstüne de transparan kabımızı koyuyoruz.tabi hava girmesi için kabımızla kağıt arasına kalemimizi sıkıştırıyoruz. 24 saat bekledikten sonra mantarrlarımızı kağıdın üzerinden kaldırdığımız zaman gözle göremediğimiz ve mantarların üremesini sağlayan küçük sporları görüceksiniz.daha fazla mantar yetiştirmek isterseniz bir parmağınızla o sporcukları alın ve havaya üfleyin.kolay gelsin
 

s.eren-44

Kayıtlı Üye
Katılım
8 Eki 2008
Mesajlar
6
Tepki
0
Puan
0
Yaş
39
Konum
MALATYA
FEYZA HOCAM ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM ÇOK GÜZEL BİR ŞEY YAPIP BİLDİĞİN HER ŞEYİ HERKESLE PAYLAŞMIŞSIN ALLH RAZI OLSUN SAĞOL. HAKKINI HELAL ET BİR ÇOĞUNU ALDIM KULLANACAĞOM.
 
F

feyza05

Ziyaretçi
Paylaşmak için koydum zaten:=)) paylaşmak güzeldir, paylaşımlarınızı bekleriz...

 
F

feyza05

Ziyaretçi
Görünmez Yazı

http://rapidshare.com/files/152151215/Grnmez_Yaz.doc.html
alıntı
 
F

feyza05

Ziyaretçi
okul Öncesi dönemde fen ve doğa etkinlik Örnekleri

amacı: birçok fen kavram ve kurallarının, evimizde bulunan ya da etrafımızdan kolayca temin edebileceğimiz basit araç-gereçlerle deneyler düzenleyerek somutlaştırılabilme.

giriş:bilim gerçeği bulmaya ve doğanın bilinmeyenlerini açıklamaya çalışan bilişsel bir arayıştır. bilimin bu akılcı ve nesnel boyutlarının yanında duygusal bir boyutu da vardır. bir çok canlı türü gibi insan da doğayla uyumlu yaşamak için çaba harcamış bu çabanın da ötesinde düşünme iletişim kurma ve araç yapma gücü ile doğaya hakim olma sürecine girmiştir.

bilimin temel amacı, ister çocukluk ister gençlik ve ya olgunluk; hangi yaşta olursa olsun değişmemektedir. bu amaç doğanın bilinmeyenlerini bulma gerçeği anlama çabalarıdır. bu arayışımızın özü doğamızda vardır. İnsanın en meraklı, çevreyi keşfe en açık, en çok öğrenme arzusunun olduğu dönem okul öncesi dönemdir. bu nedenledir ki pek çok bilim insanının da belirttiği gibi çocuk doğal bir bilim insanıdır. yaşadığı yüz yılın en büyük dehası kabul edilen albert einstein bu konudaki düşüncelerini “uzun zamandır öğrendiğim bir şey var : gerçeklikle örtüştürüldüğünde tüm bilgimiz ilkel ve çocuklukta kalmaktadır. ama gene de sahip olduğumuz en değerli şeydir bilim”şeklinde ifade etmektedir.

Çocuklar doğal bilim insanıdırlar. etrafındaki varlıkları en önemli iletişim aracı olan ağzı ile yoklayarak ne olduklarını anlamaya çalışır. nerede ise bir iki yılı tamamen etrafını kuşatan yeni dünyasını dokunarak, emerek, çekerek, iterek, avuçlayarak ya da yiyerek; keşifle geçer. kendince, etrafındaki insanları açlık ihtiyacını karşılayanlar ve karşılamayanlar diye ayırır. daha sonraki aylarda açlık ihtiyacını gideren besin maddeleri arasında tadına göre ayırımlar yapar. anne memesini emerek büyüyen şanslı çocuklardan ise en çok onunla olmaktan hoşlanır. onun kokusunu, dokunuşunu, sevecenliğini diğerlerinden ayırır. zamanla bu sınıflamalarında daha da derinleşerek farklılık ya da benzerliklerin nedenlerini araştırır. bu nedenle neden, niçin, nasıl sözcükleri tıpkı bilim insanları gibi en çok sevdiği ve kullandığı sözcüklerdendir. etrafını kuşatan dış dünyada nerede ise merak etmediği hemen hemen hiçbir şey yoktur. Çocuk okulöncesi dönemde planlı yada plansız öğrenmelerine devam eder. bu dönemde fen eğitiminin amacı, onda merak duygusu uyandırarak çevresini tanımayı ve bu süreçte karşılaştığı problemlere çözüm üreterek çeşitli yaşam becerileri ile donanmasına yardımcım olmaktır.

okul öncesi dönem çocuklarının soyut olan olaylardan çok somut olan nesneler dikkatini çeker. böylece, çevreyi büyük bir dikkatle inceleme, araştırma yolu ile keşfetme merakı ile dolu olan çocuğa büyükler bol materyalli oyunlar, canlandırma ve bulmacalar, fen etkinlikleri, şarkılar sunarsa konuyu daha çekici hale getirebilir. Çocuklar çevrelerindeki materyallerle parçaları birleştirerek bir bütünü yani bir oyuncağı elde edebilecekleri gibi, bir bütünün parçalarını farklı şekilde birleştirerek farklı bir oyuncağa da ulaşabilirler. bu nedenle büyükler tek parçalı oyuncaklar yerine daha fazla parçalı oyuncakları tercih etmelidirler yine, bir materyal yapılırken arta kalan materyaller yeni bir materyalin yapımında değerlendirilebilir. ayrıca eski, kullanılmayan, bozuk ya da kırık olan materyal oyuncakların sağlam olan parçalarından yeni ürünler yapılabilir. bu tür çalışmaların çocuklara kazandırabilecek pek çok faydasının yanında, ellerinde bulunan malzemeleri daha akılcı kullanma yolunu öğrenirken işe yaramaz olarak bilinenleri değerlendirerek yeni şeyler icat etmenin gururunu da yaşayacaklardır. bunun için de en uygun ortam çocuğun içinde bulunduğu köy, kasaba, mahalle, ev, bahçe, sokak, park, market, bakkal dükkanı fırın, otobüs, postane, durak …vb doğal çevresidir; bu çevrede 0-6 yaş dönemi çocuğu için bilim, bir tohumun çimlenmesini, suyun buharlaşmasını, kuşun uçuşunu, rüzgarın esişini, yağmurun yağışını izleyerek sorular sormak yaşadığı çevre ile ilgili bilinmeyenlere yanıt aramaktır.

nasıl açıklayalım

1.balon roket

neler gerekli? :2-3 metre iplik, balon, mandal, bant.

İpliği pipetin içinden geçirelim

balonu şişirip hafifçe bükerek ağzını mandallayalım

İplik geçirilmiş pipeti balonun üzerine boylamasına bantlayalım

mandal çıkarıldığında balon ne tarafa doğru hareket eder?

İpliğin iki ucundan gergince tutup balonun ağzındaki mandalı çıkaralım ve balonun hareketini gözlemleyelim.

sonuç: balonun ağzı açılınca bu bölgede oluşan havanın basıncı daha fazla olduğu için balon arkaya doğru hareket eder.

2. su neden dökülmüyor?

neler gerekli?: pipet, su.

pipeti su ile dolduralım ve parmağımızı kapatarak ters çevirelim

suyun akıp akmadığını gözlemleyelim

ara sıra parmağımızı pipetin üzerinden kaldıralım ve yeniden gözlemleyip iki durumu karşılaştıralım.

sonuç: parmağımızı pipetin ucundan kaldırdığımızda hava pipetin içine girerek suyu dışarıya doğru iter, parmağımızı pipetin üzerine koyduğumuzda ise pipete hava girmediği için su da dışarı çıkmaz.

3.kağıt neden islanmıyor?

neler gerekli?: bardak, bir miktar kağıt, su, bardaktan daha büyük bir kap.

kağıdı buruşturup bardağın tabanına yerleştirelim

kabı su ile doldurup bardağı dik olarak su dolu kaba batıralım ve aynı

şekilde dik olarak çıkararak kağıdın ıslanıp ıslanmadığını kontrol edelim.

sonuç: boş olan her yeri hava doldurur dolayısı ile bardağın içerisinde de hava vardır. bardak dik konumda suya daldırıldığında hava bardaktan çıkamaz, bardak suya batırıldığında bardaktaki hava kağıt ve su arasında sıkışarak kağıdın ıslanmasını engeller.

4. akciğerler nasıl Çalışır?

neler gerekli?: Üç tane balon ( İkisi aynı büyüklükte ve aynı renkte diğeri daha büyük ve farklı renkte olabilir) , iki tene kıvrılabilen pipet, bant, iplik, petşişe , oyun hamuru.

petşişeyi enine ortadan ikiye keselim

pipetleri kıvrılan yerleri aynı yönde olarak bantlayalım ( kıvrılan yerlerini bantlamayalım)

balonlardan her birini pipetlerden birinin ucuna takarak iyice bağlayalım(pipet ve balonları pet şişenin içinden geçirelim ancak balonlar pet şişenin geniş kısmında kalmalı)

büyük balonun dar olan bölümünü keselim ve pet şişenin açık olan ağzına geçirelim ve çıkmaması için iyice batlayalım

pipetlerin etrafını oyun hamuru ile iyice kapadıktan sonra üfleyip balonları gözlemleyelim.

sonuç: diyafram ve kaburga kaslarının (alttaki balon diyafram görevi yapar) birlikte çalışması ile göğüs boşluğunun hacmi değiştirilir, buna bağlı olarak nefes alma ve verme gerçekleşir.

5.balonda ne var?

neler gerekli?: İki tane balon, ısıya dayanıklı bir şeffaf kap, sıcak ve soğuk su, bir miktar iplik.

balonun içerisinde bir şey olup olmadığını konuşalım, sonra boş balonun ağzını iyice bağlayalım ve sıcak suya koyalım,bir süre bekledikten sonra soğuk suya koyalım. futbol, basketbol ya da diğer topların beton zeminde bir süre bekletilince ne olduğu sorusunu yanıtlayalım. daha sonra balon ya da odanın her zaman ne ile dolu olduğu sorusunu yanıtlayalım.

sonuç: hava renksiz ve kokusuz bir gaz olduğu için varlığını anlayamayız. balonu ağzını kapatıp sıcak suya koyduğumuzda hava genleşerek balonu şişirir, soğuk suya koyduğumuzda ise büzülerek eski haline gelir. böylece balonun içerisini havanın doldurduğunu söyleyebiliriz.

6. neden İki gözümüz var?

neler gerekli? : kapaklı kalem, çeşitli cisimler

bir gözümüzü kapatarak kalemin kapağını kapatmaya çalışalım

Şimdi de iki gözümüz açık olarak kalemin kapağını kapatmaya çalışalım

daha sonra hiç başımızı sağa sola çevirmeden sağ gözümüzle sol tarafta bulunan, sol gözümüzle de sağ tarafta bulunan cisimleri ayrı ayrı sayalım.

sonuç: İki gözümüz olmalı ki beynimiz nesneler arasındaki uzaklığı kıyaslayarak sonuçlandırabilsin ve başımızın karşısında bulunan tüm bölgeyi algılayabilsin.

7. yürüyen renkler

neler gerekli?: koyu renkli keçeli kalemler, süzgeç ya da kurutma kağıdı, su, bardak tabak ya da benzeri bir kap.

kurutma kağıdından uzunca bir şerit keselim

uç kısmına koyu renkli keçeli kalemle büyükçe noktalar koyalım

kağıdı noktalı yerin hemen altından suya batıralım ve diğer ucunu yukarıda tutup 2-3 dakika gözlemleyelim.

sonuç: bazı renkler başka renklerin karışımından oluşur. bu şekilde oluşan renkler ayrıştırıldığı zaman kendini oluşturan renklere

8. yer bizi Çekiyor

neler gerekli? -

Önce oturalım, sonrada kalkalım bu işlemi birkaç kere tekrarlayıp otururken mi, yoksa kalkarken mi daha fazla zorlanırız? sorusunu yanıtlayıp nedenini tartışalım.

bu etkinlikten hareketle yokuş çıkarken neden daha fazla

yorulduğumuzun yanıtını arayalım.

sonuç: aşağıya doğru eğilirken ya da otururken yer de bizi kendine doğru çeker.böylece için rahatlıkla otururuz. ancak, yukarı doğru kalkarken yer çekiminin tersine doğru hareket ettiğimiz için biz kalkmaya çalışırken yer bizi aşağıya doğru çeker ve kalkmakta zorlanırız.

merak uyandırıp dikkat Çekelim

1. bardak dolu mu?

neler gerekli ?: birkaç parça taş, bir miktar çakıl, biraz kum, su, su bardağı, su.

bardakta ne var? diye soralım çocukların hemen hemen hepsi boş diye cevap verirler

sonra taş parçalarını bardağa azına kadar yerleştirelim

Şimdi bardak doldu mu? diye soralım ve hemen arkasından bardağa çakıl taşları yerleştirelim

soruyu tekrarlayalım, bardağa kum dolduralım ve yine soruyu tekrarlayalım arkasından bardağa su koyalım ve şimdi bardak doldu mu? diye soralım.

sonuç: hacim ve yer (mekan) kavramının kavratılması amacı ile planlanmış bir etkinliktir. büyük varlıkların bir araya geldiklerinde aralarında her zaman boşluklar bulunur. bu boşlukları daha küçük varlılar doldurur. bu işlem hiç yer kalmayıncaya kadar devam eder.

not: kullanılan malzemeler deney sırasında kimsenin göremeyeceği kapalı bir kapta muhafaza edilmeli

3. kaybolan Çukur

neler gerekli?: pinpon topu, bir büyük bardak , biraz sıcak su

ezik bir pinpon topunu göstererek bunu nasıl düzeltebiliriz? diye soralım

gelen fikirleri değerlendirip topu sıcak su dolu kaba koyarak birkaç dakika gözlemleyelim.

sonuç: pinpon topunu sıcak suya koyduğumuzda içindeki hava genleşerek çukurun düzleşmesini sağlar.

4. el İzlerimizi İnceleyelim

neler gerekli?: büyüteç, ıstampa, mürekkep, beyaz kağıt

baş parmağımızı ıstampaya iyice bastıralım

sonra beyaz kağıda parmağımızı sağa sola çevirmeden iyice bastıralım

mercekle parmaklarımızdaki izleri, kağıttaki izleri inceleyelim

daha sonra kendi el izlerimizi arkadaşlarımızınki ile karşılaştıralım.

sonuç: parmak izlerimizi daha görünür hale getirmek için boyarız ya da büyütürüz. parmak izlerimiz arkadaşlarımızın parmak izlerine benzese de de aslında pek çok farklılıkları da vardır.

5. biz de büyüteç yapabiliriz

neler gerekli?: asetat kağıdı, mum, su, yazılı bir kağıt

mumu yakalım ve asetata damlatalım

ortasını açarak burayı su ile dolduralım

asetatı yazılı bir kağıdın üzerine koyalım

su damlasının olduğu yerdeki harflerle diğer yerdeki harfleri büyüklükleri bakımından karşılaştıralım. bu deneyin sonucundan yararlanarak deniz veya havuzda el ve ayaklarımızın büyük görünme nedenini söyleyelim.

sonuç: su mercek görevi yaparak altındaki yazıların büyümesini sağlar. mumum kullanılma nedeni suyun yayılmasını önleyerek suya mercek özelliği kazandırmaktır.

not: aynı etkinliği bir şeffaf olmayan bir kabın ortasına para konulup üzerine yavaş yavaş su eklenerek paranın ve gözlemleyenlerin yeri değişmediği halde paranın görünür hale getirilmesi şeklinde de yapılabilir.

6. rıchard’ın babası oğluna bilimi nasıl Öğretti?

hafta sonları babam beni ormanda gezmeye götürüp, bana ormanda olan garip şeyleri anlatırdı…

Çocuklardan biri bir gün bana dedi ki: ‘ o kuşu gördün mü, o kuş ne kuşudur?

ne kuşu olduğu hakkında en küçük bir fikrim yok’ diye cevap verdim.

bana dedi ki; bu, kahverengi boyunlu ardıç kuşu. baban sana hiçbir şey öğretmez mi?

fakat, tam tersiydi. bana önceden öğretmişti: ormanda gezerken bir gün babam ‘o kuşu gördün mü?’ dedi. ‘o bir çalıbülbülüdür’ -gerçek ismini bilmediğini biliyordum- buna İtalyanca’ da, choto lapittida, portekizce’de, bom da paida, Çince’de chung-long –tah ve japonca’da katana tekada denir. sen bu kuşa her dilde ne dendiğini bilebilirsin, fakat sonunda kuş hakkında hiçbir şey bilmediğini anlarsın. sen sadece değişik yerlerde yaşayan insanları ve kuşu nasıl adlandırdıklarını bilirsin. onun için, kuşu inceleyip ne yaptığına bir bakalım-önemli olan budur. böylece, bir şeyin adını öğrenmekle bir şeyi öğrenmenin arasındaki farkı çok erken öğrendim.

bana dedi ki: ‘Örneğin, bak: kuş sürekli tüylerini gagalar. onu etrafta dolaşırken tüylerini gagalarken gördün mü?

- evet’

bana dedi ki: ‘sana göre kuşlar tüylerini neden gagalar?’

ben de ‘belki uçarlarken tüylerini dağıtırlar, böylece tüylerini düzeltmek için gagalarlar’ dedim.

‘pekala’ dedi. ‘eğer nedeni buysa, uçtuktan hemen sonra tüylerini gagalarlardı.Öyleyse, yere indikten bir süre sonra, artık tüylerini o kadar gagalamazlardı. ne demek istediğimi anlıyor musun?

‘evet’

‘Öyleyse, bakalım yere indikten sonra daha fazla gagalıyorlar mı?

bunu anlatmak zor değildi:Çevrede biraz dolaşan kuşlarla, yere yeni konan kuşlar arasında fazla fark yoktu. onun için dedim ki:‘tamam, pes ediyorum. neden bir kuş tüylerini gagalar.?’

‘Çünkü onu rahatsız eden bitler vardır’ diye cevapladı. ‘bitler onun tüylerinden kopan protein parçacıklarını yerler’. ve devam etti: ‘her bitin bacaklarında balmumuna benzer şeyler bulunur, ve küçük kurtlar bunları yer. kurtlar yediklerini tamamen sindiremez, böylece içinde bakterilerin büyüdüğü şekere benzer maddeyi kuyruklarından çıkarırlar.’

sonuç olarak dedi ki: ‘gördüğün gibi her yerde bir yiyecek kaynağı ve bu kaynağı bulan bir hayat formu bulunur’.

Şimdi anladım ki, aslında bir bit olmayabilirdi ve bitlerin bacaklarında kurtlar olduğu da doğru olmayabilirdi. bu hikaye detaylarıyla muhtemelen yanlıştı, fakat bana anlattıkları şeyler esas itibariyle doğruydu.(feynman, 1988, pp. 3-4)

biraz da eğlenelim

1. Çiğ ve pişmiş yumurta

neler gerekli?: birisi pişmiş diğeri çiğ iki tane yumurta, bir tene düz tabak.

pişirilmiş ve çiğ yumurtaları karıştırmamak için üzerlerine gizli şifreler koyalım

yumurtaları sıra ile düz bir zemin üzerinde döndürelim dönen yumurtaya parmağımızla dokunup dönmeye bırakalım

hangi yumurtanın dönmeye devam ettiğini hangi yumurtanın ise dönmekte sorun yaşadığını yumurtaları kırarak inceleyelim

yumurtayı kırarken önce uçlarından bastırarak kırmayı deneyelim, olmuyorsa yanlarından kırabiliriz.

sonuç: duran bir cisme müdahale edip durdurmaya çalışıldığında dönmeye, duran bir cismi hareket ettirmeye çalıştığımız dada durmaya devam etmek ister. yumurta pişirildiğinde katılaşır, yumurta dönerken durdurulduğunda iç kısmı dış kısmına uyum sağlayamaz ve dönmesini sürdüremez. Çiğ yumurtada ise içi sıvı olduğu için dış kısmına daha çabuk uyum sağlayarak dönmesini sürdürür. böylece daha iyi dönen yumurtanın çiğ yumurta olduğunu söyleyebiliriz.

2. isı ile Çalışan pervane

neler gerekli?

İnce bir kağıt, kalem, makas

kağıdı aşağıdaki gibi keselim

İşaretli çizgiden ikiye katlayıp tekrar açalım

Çizginin tam orta yerinden iz yaparak çizim yaptığımız kurşun kalemin ucuna yerleştirip elimizde tutarak dönmesini bekleyelim, olmuyorsa kalorifer yada daha sıcak bir cismin yanına yaklaştıralım.
sonuç: aşağıdan pervanenin kanatlarına gelen sıcak hava yükselirken onun yerini basıncı daha fazla olan soğuk hava alacaktır. böylece hava akımları arasında kalan pervane dönerek hareket edecektir.

3. zıplayan para

neler gerekli?: ağzı dar bir cam şişe, madeni para.

Şişenin ağzını kapatacak büyüklükte madeni parayı suda ıslatarak şişenin ağzına kapatalım

Şişeyi avuçlarımızın arasına alarak bir süre bekleyelim paranın yukarıya doğru kalkıp tekrar indiğini göreceğiz

bu etkinliği parayı ıslatmadan da deneyelim ve farkı tartışalım.

sonuç: ellerimizden ısı alan şişenin içindeki hava genleşerek hacmi artar, şişeye sığamaz, parayı yukarı iterek dışarı çıkar,böylece para yukarıya doğru zıplar.

Çevremize farklı gözlerle bakalım

yaprak koleksiyonu yapalım

neler gerekli?

Çeşitli yapraklar, yapıştırıcı, boş defter ya da kağıt.

bir çevre gezisi yapılarak toplanan yapraklardan yaş olanlar kurutulur

kuru yapraklar bir özelliğine göre sınıflandırılır

diğer yapraklar da kuruduğunda diğerlerinin arasına eklenerek yaprak koleksiyonu yapılmış olur.

2. kağıdın altında ne var?

neler gerekli?kurutulmuş farklı yapraklar, ince kağıt, kurşunkalem.

kurutulmuş farklı yaprakları kağıdın altına koyalım

kalemi yatay tutarak kağıdın üzerinden boyayalım

boyama devam ettikçe kağıdın altındaki yaprağın bütünü ortaya çıteşekkürleraktır.

aynı etkinliği kağıdın altına para, düğme gibi cisimler de konularak kağıdın altında ne var ? Şeklinde bir oyuna dönüştürülebilir.

sonuç: oyun haline getirilerek çevreye ilgi uyandırmak, dikkat çekmek çocuklarımızın doğayı tanıma ve sevmelerine yardımcı olmak amacı ile planlanan bu etkinlikte kağıdın altına saklanan bir yaprağın şekli kağıdın üzerinden kalemle aynı yönde boyandığında kağıda çıkar.

3. tna gelerek tohumu sular, etrafını kazarak havalandırır ve üzerini örterek ısınmasını sağlarohumun Çimlenmesi ( drama)

neler gerekli?: birkaç kuru tohum, biraz pamuk, su, bir çay tabağı, bir sürahi

Önce tohumun çimlenmesi öğrencilerle birlikte canlandırılır

tohumun çimlenmesinde öğrencilerden birisi tohum olur

başını aşağıya eğerek kolları ile başını kavrar

Çiftçi tohumun yanı

bir süre sonra tohum, ellerini yukarı kaldırarak neşe ile uyanır ve çimlenmeye başlar.

daha sonra tohum çimlenme deneyi yapılır.

pamuk tabağın içine yerleştirilir, üzerine fasulye tohumları konulur,üzerleri pamukla örtülerek ıslatılır. uygun bir yere konularak her gün gözlemlenerek değişiklikler üzerinde konuşulur, nemi eksildikçe sulanır( pamuk çok ıslak ve çok kuru olmamalıdır)

sonuç:canlandırmadan yararlanılarak su, hava ve ısının tohumun çimlenmesinde gerekli olduğu vurgulanır.

Çanakkale onsekiz mart Üniversitesi eğitim fakültesi İlköğretim bölümü fen bilgisi eğitimi ana bilim dalı
alıntı
 
Üst Alt