İki Fincan Kahve=>Buyrun İçeriye... | Eğitimin Yeni Yüzü | Egitimciyim.Net

İki Fincan Kahve=>Buyrun İçeriye...

  • Konbuyu başlatan güllerdiyarý
  • Başlangıç tarihi
G

güllerdiyarý

Ziyaretçi
Ne zaman hayatında bazı şeyler taşınamaz hale gelirse, ne zaman  24 saat Kısa gelmeye başlarsa, O zaman kavanoz ve 2 fincan kahveyi hatırlayınız! 
Bir gün bir profesör, masasının üzerinde birkaç kutu olduğu halde felsefe dersindedir.  Ders başladığında, hiçbir şey söylemeden, önüne büyükçe bir  mayonez kavanozunu alır ve içerisini tenis topları ile doldurur. Ve  öğrencilere kavanozun dolup dolmadığını sorar,  Öğrenciler ittifakla  kavanozun dolduğunu ifade ederler.
Bu sefer profesör önündeki kutulardan bir tanesinden aldığı çakıl taşlarını, çalkalayarak kavanoza döker, böylece  çakıl taşları kayarak, tenis toplarının aralarındaki  boşlukları doldurur.  Ve öğrencilere tekrar kavanozun dolup dolmadığını sorar,  Onlar da "evet"  doldu derler. Tekrar profesör masanın üzerindeki diğer kutuyu eline alır ve içindeki kumu yavaşça kavanoza döker. Tabii ki kumlar da çakıl taşlarının aralarındaki boşlukları doldurur. Ve tekrar öğrencilere kavanozun dolup dolmadığını sorar,
Öğrenciler de  koro halinde "evet" derler.

Bu sefer profesör masanın altında hazır bekleyen 2 fincan kahveyi alır ve kavanoza boşaltır, kahve de kumların arasında kalan  boşlukları doldurur.   Öğrenciler gülerler!  Profesör öğrencilerin gülüşünü destekleyerek "evet" diyerek; Ben "Bu  kavanozun sizin hayatınızı simgelediğini ifade etmeye çalıştım" der.

Şöyle ki; Bu tenis topları hayatınızdaki önemli şeylerdir; dininiz, ibadetleriniz, aileniz, çocuklarınız, sıhhatiniz, arkadaşlarınız ve sizin  için önemli olan şeylerdir. Şayet diğer şeyleri kaybetseniz de, bu  önemli şeyler kalır ve hayatınızı doldurur.

O çakıl taşları ise daha az önemli olan diğer şeylerdir; işiniz,  eviniz, arabanız vs.  Kum ise diğer ufak tefek şeylerdir.  "Şayet kavanoza önce kum doldurursanız..." diye, anlatmaya devam eder, "çakıl taşlarına ve özellikle de tenis toplarına  (yeterli) yer almaz. Aynı şey hayatımız için de geçerlidir. Vaktinizi  ve enerjinizi ufak tefek şeylere harcar, israf ederseniz, önemli şeyler  için
vakit kalmayacaktır. Dikkatinizi mutluluğunuz için önem arz eden şeylere  çevirin. Çocuklarınızla oynayın. Sıhhatinize dikkat edin. Eşinizle  yemeğe  çıkın. Evinizin ihtiyaçlarını karşılayın. Öncelikle tenis toplarını  kavanoza yerleştirin. Öncelikleri, sıralamayı iyi bilin. Gerisi hep kumdur. Bu ara bir öğrenci parmağını kaldırır ve sorar;  "Pekiyi, o iki  fincan kahve nedir?"
Profesör gülerek: "Bu soruyu sorduğuna sevindim. Hayatınız ne kadar dolu olursa olsun, her zaman dostlarınız ve sevdiklerinizle bir fincan kahve içecek kadar vakit ayırın!" 
 

Benzer konular

C

cendere

Ziyaretçi
güzel bir yazı ,hayatımız ne kadar dolu olursa olsun sevdiklerimize zaman ayırmalıyız , teşekkürler feyza kardeş , aşağıdaki linke de bi göz atalım bu konuyla alakalı çünkü :)

http://www.egitimciyim.net/forum/index.php?topic=5714.0
 
Üst Alt