ingilizce kelime öğrenme | Eğitimin Yeni Yüzü | Egitimciyim.Net

ingilizce kelime öğrenme

  • Konbuyu başlatan cendere
  • Başlangıç tarihi
C

cendere

Ziyaretçi
ingilizce kelime öğrenme yöntemleri

Literatürde yer alan çok sayıdaki kelime öğrenme yöntemlerinden tamamı İngilizce öğrenenlerin kelime öğrenme sorununu çözmek için geliştirilmiştir. Yalnız bu yöntemlerin tamamı bilinçli kullanıldığında yarar sağlayacaktır. Örneğin amacınız İngilizce kelimeleri derinlemesine öğrenmek ise "Liste" yöntemini kullanmamalısınız. Ya da kısa zaman içinde çok sayıda İngilizce kelime öğrenmeniz gerekiyorsa "hafıza" yöntemlerini kullanmak sizin için yeterince verimli olmayacaktır. 

Hemen her İngilizce kelime öğrenme yönteminin avantajlarının yanında çok sayıda dezavantajları da bulunmaktadır. Eğer kullandığınız yönetimin özelliklerini ve ne şekilde kullanılması gerektiğini bilmezseniz, sürekli çalışmanıza rağmen çok da fazla miktarda İngilizce kelime öğrenmediğinizi farkedeceksiniz. Örneğin İngilizce kelime öğrenirken "liste" yöntemini kullanıyorsanız bu yöntemin doğasında yer alan

- Düzen etkisi (order effect)
- Öğrenme yöntemi etkisi (learning method effect)
- Sıra etkisi (serial effect)
- Alfabetik düzen etkisi (alphabet order effect)

gibi dezavantajlardan haberdar olmanız gerekmektedir.

kaç ingilizce kelime?

Herhangi bir İngilizce metni elinize aldığınızda sorunsuzca okuyabilmeniz ve okuduğunuzu anlayabilmeniz için kaç tane İngilizce kelime bilmeniz gerekir? Bu sorunun cevabını aradığınızda literatürde belli bir sayıda görüş birliği olduğunu görebilirsiniz. Eğer İngilizce kelime dağarcığınızda 3.000 kelime varsa elinize geçen hemen her metni rahatlıkla okuyabilirsiniz.

Bunun yanında İngilizce'de akademik olarak başarılı olmak istiyorsanız bilmeniz gereken minimum İngilizce kelime sayısının ise 5.000 olması gerektiğinin bilim dünyası tarafından kabul edildiğini bilmenizde yarar vardır.

peki siz kaç tane ingilizce kelime biliyorsunuz?

Bu sorunun cevabını öğrenmek isterseniz www.WordTest.com'u kullanabilirsiniz. Literatürde Nation's Levels Test olarak adlandırılan bu test, üreticisi Paul Nation'dan alınan özel bir izinle KBBT (Kelime Bilgisi Belirleme Testi) adıyla Türkçe'ye çavrilmiştir. Siz de hemen şimdi hiçbir ücret ödemeden kaç tane İngilizce kelime bildiğinizi bilimsel bir şekilde belirleyebilirsiniz.

kaynak ingilizce ve ingilizce
 

Benzer konular

Üst Alt