Insan beyni yok kadin ve erkek beyni var! | Eğitimin Yeni Yüzü | Egitimciyim.Net

Insan beyni yok kadin ve erkek beyni var!

  • Konbuyu başlatan cendere
  • Başlangıç tarihi
C

cendere

Ziyaretçi
Nörologların yaptığı son araştırmaların sonuçlarını sayfalarına taşıyan İngiliz Independet gazetesi, erkekler ve kadınların davranışlarındaki farklılığın, beyinlerinin temel olarakbirbirinden farklı olmasından kaynaklandığını belirtti.
Habere göre kadın ve erkek beyninin sinir ağları ve içerdiği kimyasallar o kadar farklı ki, insan beyni diye bir vakıadan sözetmek mümkün değil.
Elde edilen sonuçlar hakkında bilgi veren nörolog Hannah Hoag, kadın ve erkek beyni arasında temel anatomik farklar olduğuna dikkat çekerek, bu durumun, kadın ve erkeklerin niçin farklı zihinsel hastalıklara eğilimli olduğu, niçin bazı ilaçların bir cins için faydalıyken diğeri için etkisinin az olduğu ve kronik sancıların neden erkeklerden çok kadınları etkilediği gibi şimdiye kadar karanlıkta kalmış vakaları aydınlatabileceğini kaydetti.
Uzmanlar, kadın ve erkek beynindeki farklılıkların uzun zamadır bilindiğini ancak bunların, vücutta beslenme, cinsel etkinlik, heyecan ve içsalgı bezlerinin düzeni gibi işlevleri düzenleyici özelliğe sahip hipotalamusla sınırlı olduğunun düşünülüğünü belirterek, elde edilen son bulguların ise, farklılığın daha geniş boyutlarda olduğunu gösterdiğine işaret etti.
Harvard Tıp Fakültesi tarafından yapılan bir araştırmada, düşünüp yargıya varma, karar verme, sorun çözme gibi işlevleri düzenleyen beynin ön bölgesi frontal lob'un, kadınlarda erkeklere oranla daha büyük olduğu saptandı.
Duygu kontrol merkezi limbik korteksin de kadınlar da daha büyük olduğu kaydedildi. Öte yandan duyu organlarından gelen uyarıları işleyen, mekan algısında rolü olan ve duygularla sosyal ve cinsel davranışları kontrol eden yan lobların (parietal) da erkeklerde daha büyük olduğu kaydedildi.
Araştırmayı yürüten uzmanlardan Nörobiyolog Larry Cahill, boyutlardaki farklılığın işlevsel organizasyonda da farklılık anlamına geldiğine işaret etti


star
 

Benzer konular

Üst Alt