Islık çalınca gelen şeytan (!) | Eğitimin Yeni Yüzü | Egitimciyim.Net

Islık çalınca gelen şeytan (!)

  • Konbuyu başlatan feyza05
  • Başlangıç tarihi
F

feyza05

Ziyaretçi
1) “Islık çalınınca gelen, euz-u besmele çekilince de giden bir varlık...” Adama sormazlar mı ki, ıslık çalınmadan önce şeytan neredeydi ve ıslık çalındığında gelip ne yapacak?

2) “Kur’an bulunan eve şeytan girmez...”Benim tanıdığım şeytan, asıl Kur’an bulunan evlere girerek Kur’anın duvardan hayata inmemesi için olanca eforunu sarfeder.Çoğu zaman da maalesef bu emelinde başarılı olur.

3. Şeytan meyhane ve kahve köşelerinde cirit atarak, insanları o tür mekânlara çekmek ister.Birazdan kendisini daha yakından tanıyacağımız şeytan o mekanların sakinlerine fazla vakit ayırmaz...Şeytan daha çok ilim ve irfan meclislerinde, camilerde, cihad beldelerinde ve ibadet yapılan yerlerde bulunur...Bu nedenle, sanıldığı gibi şeytan ve dostları bizlerden uzakta değildir.

4) “Şeytan hep kötülüğü emreder...”Şeytan kötülüğü emreder... Bu doğrudur. Fakat her zaman kötülüğü emretmez.Bazen salih bir amel işlemenizi isteyerek riya ve şirk bataklığına düşürmek ister. Bazen de salih bir amelinize vesvese vererek sizi o amelden soğutmaya çalışır.

5) “Şeytan kötü insanları kullanarak sizi kandırmak ister...”Bu her zaman böyle olmaz... Bazen annenizi, bazen de babanızı ve en yakınlarınızı kullanarak sizi aldatmaya çalışır.

6) “Şeytan büyük günahlar teklif eder.”Herkese büyük günah teklif edecek kadar aptal olmayan şeytan, bazen yüz sevaplık bir amelden alıkoymak için yirmi sevaplık ameller teklif eder...Teklif kabul edildiği an yirmi sevaplık amelden alıkoymak için olmadık bahaneler uydurarak amelden tamamen alıkoyarak, sıfıra çekmek ister.

7) “Şeytan soyut varlıktır. Gözle görülemez.”Cinlerden olan şeytan gözle görülemez. Bu doğrudur. Fakat insanlardan olan şeytanlar da vardır ki bunlar gözle görünürler ve en tehlikelileridir.Cinlerden olan şeytan vesveseler vererek manevî baskı altına almak ister.Oysaki insan cinsindeki şeytanlar hem manen hem de madden zarar verirler.

"şeytan bu kitaba çok kızacak" kitabından alıntıdır.
 

Benzer konular

Üst Alt