kitaptan nefret edenler! bu yazıyı siz okumayın | Eğitimin Yeni Yüzü | Egitimciyim.Net

kitaptan nefret edenler! bu yazıyı siz okumayın

  • Konbuyu başlatan cendere
  • Başlangıç tarihi
C

cendere

Ziyaretçi
abdûlgaffar el-hayatî, hayata dair meseleler adlı kitaptan

kitaplarla 'yeni hayatlar' kurulmaz; 'ütopyalar' yaşanmaz; 'toplumsal hareketler' doğmaz.

kitaplar cevap vermez, sorusu olanlarla konuşur. onları soru/cevap yalnızlıklarından kurtarır.

kitaplar kişiyi çoğaltmaz. mahremiyeti arttırır.

kitaplarla hayat hissedilmez, anlaşılabilir belki.

kitaplar, kendisiyle, öteki'yle, hayatın seçilmiş bir boyutunda, 'sahiden' buluşmak isteyenler ve bunu gerçekleştirmek için 'sahiden' çaba gösterenler için basit yol göstericilerdir.

kitaplar, öteki dünyada ödüllendirilme beklentisine dayanan dinsel ahlakla yetinmeyerek daha insani derinliklerin peşine düşenler için dünya bilgisini edinme ve hayal etme kapasitesini zorlama araçlarıdır.

kitaplar 'karşı' ve 'yana' olmayı seçenler için vardır.
ya da sıkılanlar için basit vakit öldürücülerdir.

-------------------------------------------------------------

Hikaye(okuma alışkanlığı)

20 Milyon Lira
Bir baba kızına kitap okuma alışkanlığı kazandırabilmek için ödül vermek istemiş ve: "Kızım, eğer sana verdiğim şu kitabı bitirirsen 20 milyon lira vereceğim." demiş. Bu teklif çocuğun çok hoşuna gitmiş ama kitap okumayla da pek arası yokmuş. O nedenle "En iyisi ben bu kitabın öze-tini kütüphaneden araştırıp bulayım, onu iyice ezberleyeyim, babam okudun mu diye sorunca da o özeti anlatırım." diye düşünmüş.
Ve çocuk gitmiş, kütüphaneden babasının okuması için verdiği kitabın özetini bulmuş. İki sayfalık bu özeti iyi bir şekilde öğrenmiş. Tabi babası anlamasın diye bir hafta da beklemiş.
Bir hafta sonra "Babacığım ben kitabı okudum, ödülümü verir misin?" diye sormuş. Babası kızından kitapta geçen konuyu anlatmasını istemiş. Ve çocuk güzel bir şekilde konuyu anlatmış. Ardından tekrar ödülünü istemiş babasından. Ama babası hiç beklemediği bir tepki vermiş ve kızına "Sen bu kitabı okumamışsın, beni kandırıyorsun. Çünkü eğer okusaydın kitabın içine koyduğum 20 milyon lirayı bulurdun!"

 

Benzer konular

Üst Alt