Migreni tetikleyen gıda var mıdır? | Eğitimin Yeni Yüzü | Egitimciyim.Net

Migreni tetikleyen gıda var mıdır?

  • Konbuyu başlatan cendere
  • Başlangıç tarihi
C

cendere

Ziyaretçi
İşte migren hastalarının uzak durması gereken gıdalar...

Oruç tutan migren hastalarının önemle üzerinde duracakları konuların başında öğün atlamamaları geliyor. İftarda ve sahurda hep önerdiğimiz Ramazan'da sağlıklı beslenme prensiplerine bağlı kalmalarını şiddetle tavsiye ediyoruz. Açlık migreninizi tetikleyen önemli bir faktör ise az ve sık öğünler yemelisiniz. İftar yemeklerinizi üçe bölerek yemeli yemeklerinizi yeşil sebze ve tahıl ağırlıklı seçmelisiniz. İftardan sonra çay kahve yerine bitki çayları tercih etmek faydalı olacaktır. Havuç, kereviz, esmer şeker, yulaf, pirinçli puding tercih edebilirsiniz.

SAKINCALI DURUMLAR

Yine sağlıklı beslenme prensibi içinde yer alan ve migren hastalarının da dikkat etmesi gereken bir diğer konu sahura kalkmak ve uygun bir sahur mönüsü tüketmeleridir. Sahura kadar beklemek ve uykusuz kalmak yine krizleri tetikleyebilmektedir. Oruç tutarken ağrılarınız şiddetleniyorsa açlık ağrıyı çok daha fazla arttıracaktır. Bu tip hastaların oruç tutması sakıncalıdır. Ayrıca atak sıklığı olanların da oruç tutması sakıncalı olabilmekte, oruç tutmaya devam ediyorlarsa doktor kontrolünde ilaçları programlanmış şekilde tutmalarını öneriyoruz.

TETiKLEYEN GIDALAR

Uzun süreli açlık

Sahura kalkmamak

Çikolata

Beyaz ve eskitilmiş peynir

Aşırı kahve

Uykusuzluk

Stres

Dengesiz beslenme

Katkı maddeli gıdalar-pratik yemekler (konserveler, hazır çorbalar, suni tatlandırıcılar)

BAŞ AĞRITAN SORUNA AKUPUNKTUR DESTEĞi

Akupunktur ile migren hastalığını çok yüksek oranda tedavi etmek mümkün olmaktadır. Akupunktur ile tedavinin en iyi yönü, migren hastaliginin kalici olarak iyileşebilmesidir, zira migren ağrı kesici ilaçlarla geçici sürelerle geçip veya hafiflese bile tekrarlamaktadır. Akupunktur migren baş ağrılarında geçici değil kalıcı iyileşme sağlayabilmektedir. Akupunkturun migren hastalığı tedavisinde "iyileştirici etkisi"

1-Akupunktur ile homeostazisin yani otonom dengenin sağlanması

2-Vücudun kendi ürettiği ağrı kesicileri olan, endorfin hormonlarinin akupunktur ile artırılması

3-Migren krizleri sırasında düşen serotonin maddesi, kafa derisi arterlerinde genişlemeye yol açar. Bu maddeler akupunktur ile artırılır böylece ağrının ortadan kaldırılması amaçlanır

4-Ağrıya yol açan ve vücutta sentezlenen bazı ağrı yapıcı maddelerin akupunktur ile azaltılması Burada merak edilen bir konuyu açmakta yarar görüyorum, pek çok insan akupunktur tedavisi ile birlikte ilaç kullanımının doğru olup olmadığını sormaktadır.

Akupunktur ile tedavide gerektiğinde ilaç kombinasyonları kullanılmalıdır. Örneğin ses sanatçıları ve öğretmenler gibi sesini fazla kullanan insanlarda görülebilen ses kısıklıklarında akupunktur ile beraber özel bitkisel ilaçlar kullanarak çabuk ve etkili netice alınabilmektedir. Migren ile astım arasında ilginç bir şekilde kalıtsal bağlantı bildirilmektedir. Alerjik bronşit ve astım hastalığında migrende olduğu gibi kalıcı iyileşme sağlamak mümkün olabilmektedir.

BU iFTAR MÖNÜSÜ SORUNU AZALTIR

Sebze çorbası

Rafadan yumurta veya ızgara balık

Muz veya elma veya armut veya kivi

Sebze püresi

Bitki çayı

Hazırlayan: İsmail Ağar
 
Benzer konular Forum Tarih
C Sohbet / Eğlence 0 3K

Benzer konular

Üst Alt