Neden Böcek Yemiyoruz | Eğitimin Yeni Yüzü | Egitimciyim.Net

Neden Böcek Yemiyoruz

• Konbuyu başlatan cendere
  • Başlangıç tarihi
C

cendere

Ziyaretçi
Neden Böcek Yemiyoruz (ııııııııiiiiiiiiiyyyyyyy)
Böcek yeme fikrinin insanda oluşturduğu tek duygu iğrenme duygusudur. İnsanların gıda tüketim alışkanlıklarını, kalori değerleri ve beslenme dengesi değil, dinler, gelenekler kısacası kültürler belirler.

Günümüz insanları sadece birkaç omurgalı, yumuşakça ve kabukluları yemesine karşın, atalarımız böcek yiyici idi.

Böcekler bol miktarda protein ve yağsız sığır etinden daha az yağ içerirler, içlerinde bol miktarda kalsiyum, demir, çeşitli mineraller ve vitamin vardır.

Protein içeriği bakımından, çekirge yüzde 50-75, örümcek yüzde 64, karınca yüzde 24, tavuk yüzde 23, balık yüzde 21, sığır eti yüzde 20 ve kuzu eti yüzde 17 zengindir.

Avrupalılar böcek yemez ama Afrika'da değişik çekirge türleri ve iri kelebek tırtılları yenir. Tayland'da bir tür iri su böceği, Yeni Gine'de ağustos böceği, Japonya'da kızartılmış yaban ansı, yalnız veya diğer besin maddeleri ile veya soslarla karıştırılıp yenmektedir.

Halen dünyamızda, insan gıdası olarak 500 civarında böcek türü yenilmekte, bunun yüzde 40'ı Meksika'da tüketilmektedir.

İnsanların böcek yeme alışkanlığım kazanamamalarının sebebi muhtemelen, böceklerin boyutlarının küçük, dolayısıyla tüketim için gerekli olan miktarın temininin zor olmasından kaynaklanmaktadır.

Bundan sonra söyleyeceklerimiz, bizi dikkatli okuyan ve evlerindeki kalorifer böceğinin ekonomik değerini anlayan okurlara;

Eğer böcek yemeye karar vermişseniz, onları sağlıklı olarak yakalamalı ve derhal işleme koymalısınız, çünkü ölü böcekler çok çabuk bozulurlar.

Karasinekler ve hamamböcekleri gibi böcekler çoğunlukla bakteri taşırlar, bunları yememek gerekir.

Şaka bir yana, insanlar sağlıklı bir şekilde böcek yiyebilme alışkanlığına kavuşsalardı, besi hayvancılığına ayrılan otlaklar bugün orman olarak korunabilecekti!
Alıntı
(midem kaltı :)))

Benzer konular

KILIÇ

Bilge Üye
Kayıtlı Üye
Tepki
0
şimdi tavada kızartılmış bir sümüklüböcek olsa ne güzel olurdu yanında da haşlanmış fare

C

cendere

Ziyaretçi
mangal daha iyi olmazmıydı :))

KILIÇ

Bilge Üye
Kayıtlı Üye
Tepki
0
hiçdenemedim nasıl oluyo iyimi

C

cendere

Ziyaretçi
shreek filminde görmüştüm iştahla yiyorlardı canım çekmişti :((((

F

feyza05

Ziyaretçi
yok kalsın ben istemem :((

KILIÇ

Bilge Üye
Kayıtlı Üye
Tepki
0
isterseniz başka böcek yemeği tarifleri var

F

feyza05

Ziyaretçi
sağolasın diyet listemde böcek ne yazıkki yok :)))

clio06

Çalışkan Üye
Kayıtlı Üye
Tepki
0
deniz böcekleri yeniyor ama..

F

feyza05

Ziyaretçi
deniz böceği de kalsın, kışın hamsi yiyorum o kadar:))) Diğerlerini midem kaldırmaz:((

clio06

Çalışkan Üye
Kayıtlı Üye
Tepki
0
hamsi yenmez mi:) birde güzel  salata yanında ..

F

feyza05

Ziyaretçi
afiyetle yerdik tabii olsaydı:)))

clio06

Çalışkan Üye
Kayıtlı Üye
Tepki
0
kışı bekleyeceğiz artık..
O zaman forumun konusunu değiştirelim..

Hamsiyi nasıl seversiniz:)..fırında mı tavamı farklı önerisi olan

F

feyza05

Ziyaretçi
hamsinin her türlü güzel oluyor, bir de ekşili deniyor hocam bilir misiniz fırında...

clio06

Çalışkan Üye
Kayıtlı Üye
Tepki
0
valla hocam biz küçükken yaparlardı ekşili hamsili bir şeyler hatırlıyorum ama şimdi ne desem yalan olur...

taze hamsiyi çiğ bile yiyor ki adamlar her şeyi lezzetli oluyor gerçekten

F

feyza05

Ziyaretçi
hocam karadenizli misiniz?

clio06

Çalışkan Üye
Kayıtlı Üye
Tepki
0
Hayır hocam Ankara'lıyım ama deniz ürünlerini hem pişirmesini hem yemesini  severim.

F

feyza05

Ziyaretçi
ne güzel hocam, ekşiliyi bilirim deyince karadenizli olabileceğiniz geldi aklım ben karadenizlilerden öğrenmiştim de:))

egitimciyiz

Yönetici
Tepki
6
ya varya hayran oldum sizin şu mükemel tariflerinize:=)

C

cendere

Ziyaretçi
benim suçum mehmet hocam öyle iştah açıcı bi konu  açmışımki

Üst Alt