Örnek kaimi valide | Eğitimin Yeni Yüzü | Egitimciyim.Net

Örnek kaimi valide

• Konbuyu başlatan cendere
  • Başlangıç tarihi
C

cendere

Ziyaretçi
Örnek kaimi valide (örnek kayınvalide ) :)

Aşçılığı ile ün yapmıs bir kadın, akşam yemeğine gelecek olan oglu ve yeni gelini için yine mutfağina kapanmış, yemek yapiyordu. Ayni aksam yemege eski bir aile dostu da davetliydi.Beklenen misafirler sofraya oturduklarinda cok sasirtici bir durumla karsilastilar. Kadinin o gece yaptigi yemekler berbatti. Tatlilar un kokuyordu, patates yanmisti, kofteler ise nerdeyse hic pismemisti. Oglu yeni gelini ve aile dostu, kadincagiza durumu farkettirmemek icin ellerinden geleni yaptilar.
Nihayet yemek bitti ve evli cift, annelerinin ellerini operek evlerine gittiler. Aile dostu, yasli kadin sordu:
"Senin harika bir asci oldugunu adim gibi biliyorum. Bu geceki yemekler neden o kadar kötuydu? Hasta misin yoksa?"
Yasli kadin, gülümseyerek cevap verdi:
"Hayir; kasten yaptim. Bu yemekten sonra oglum asla ikide bir annesinin yemeklerini hatirlatip karisinin kalbini kiramayacak..."

Benzer konular

C

cendere

Ziyaretçi
bu "kaimi valide" terimini ben pek sevdim kaynana ya da kayınvalideden daha sevimli geldi bana , hikayenin mesajı da ayrıca dikkate şayan :) ben dahil müstakbel kaynanalara ithaf ediyorum :) beyler siz de örnek bir "kaimi peder " hikayesi bulun lütfen :) olumlu örneklere ihtiyacımız var :)

KILIÇ

Bilge Üye
Kayıtlı Üye
Tepki
0
tabi severseniz anne zorluklarla yetiştirir elin kızı gelir sahip olur:)

C

cendere

Ziyaretçi
sayın hocam el kızını leylekler getiriyor galiba :)

KILIÇ

Bilge Üye
Kayıtlı Üye
Tepki
0
:) :)

C

cendere

Ziyaretçi
yani el kızı da bir halk çocuğu sonuçta :) onu da yetiştiren bir ana baba var :) neyse bunlar derin mevzular girdi mi boğuluruz :)

KILIÇ

Bilge Üye
Kayıtlı Üye
Tepki
0
cendere' Alıntı:
yani el kızı da bir halk çocuğu sonuçta :) onu da yetiştiren bir ana baba var :) neyse bunlar derin mevzular girdi mi boğuluruz :)

bencede hiç girmeyelim aile faciaları çıkabilir:)

C

cendere

Ziyaretçi
cidden hocam bizde aile faciasına yol açıyordu , bi başladık tartışmaya eşimle hafta sonu olmasa mahkemeye koşacaktık :) , sonra ne mi oldu eşim öyle bir rahmet tokadı yediki :) o yüzden benimle bu konuda hiiiiç tartışmaya girmeyin :) hatta hiç kimseyle girmeyin :)

CEYDA

Kayıtlı Üye
Tepki
0
TDK nın eskiden yaklaşımına bakarsak kaim-i valide yazılması gerekir
kaim-i makam dan kaymakam gibi
aksine dil konusunda hassasiyet taşıyanlarca daha ziyade sahiblenilmesi gereken bir ifadenin yerini tutan anlamında kayın valide zamanla dilde bu hale gelmiş
kelimenin aslını hatırlatması bakımından bana da cazib geldi
yaşayan türkçe açısından bakarsak belki haklı olabilirsiniz
dilin böylesine kuşa çevrildiği bir zamanda bence çok hoş bir yaklaşım ve ifade şekli olmuş
örnek olayda çok güzel
ibret verici
allah herkese böyle kaim-i valideler versin

G

güllerdiyarý

Ziyaretçi
amin demek düşüyor bana da:)))

Üst Alt