Oyun Ve Hareket Etkinlikleri | Eğitimin Yeni Yüzü | Egitimciyim.Net

Oyun Ve Hareket Etkinlikleri

• Konbuyu başlatan feyza05
  • Başlangıç tarihi
F

feyza05

Ziyaretçi
ÇEVİR SALLA

Çocuklar yere otururlar. Öğretmen aşağıda gösterilen sözleri söyler, devinimleri yapar. Çocuklar da, aynı devinimleri, öğretmene öykünerek yaparlar.
Başını çevir, çevir          ( başlar soldan sağa, sağdan sola çevrilir )
Başını salla, salla                      ( Başlar sağa-sola, öne-arkaya sallanır )
Kolunu çevir, çevir        ( kollar önden arkaya, arkadan öne çevrilir )
Kolunu salla, salla        ( kollar, aşağıya indirilir, avuçlar yere birbirine koşut olarak önde tutulur, soldan sağa, sağdan sola sallanır, sonra da yine iki kol birbirine koşut olarak, ön tarafta bir daire çizecek biçimde sallanır. )

Benzer konular

F

feyza05

Ziyaretçi
TANI?MA (?ark?l? oyun)

Soru: Bütün s?n?f
Senin ad?n nedir söyle bize/2

Cevap: Çocuk
Benim ad?m Mehmet/2

Soru: Bütün s?n?f
Senin ad?n nedir söyle bize/2

Benim ad?m Neslihan/2

Çocuklar ö?retmenle birlikte halka olurlar. Bir çocuk halkan?n ortas?nda durur. ?ark?l? bir ?ekilde soru sorulur. ?ark?l? bir ?ekilde cevap al?n?r ya da çocuk sadece ismini söyler bir kez. Sonra kendisinin yerine geçmesi için bir arkada??n? seçer. Ve soru tekrar sorulur oyun böyle devam eder.
Herkes kendisini tan?t?nca memnun olduk, tan??mak güzeldi gibi sözler söylenir.

F

feyza05

Ziyaretçi
Okulun ?lk günü oynanabilecek harika bir oyun bence...

F

feyza05

Ziyaretçi
MEYVE SEPETİ

Meyve Sepeti
Çocuklar aralarından bir ebe seçerler. Öteki çocukların tümü halka olur. Her birine birer meyve adı verilir. Bastıkları yerin kaybolmaması için ayaklarının çevresine birer yuvarlak çizilir. Ebe halkanın ortasında durur. Ebenin çizilmiş yeri yoktur, açıktadır ve kendisine bir yer bulmaya çalışacaktır.
Meyve adı verilen öğrencilere adları sesli olarak bir kaç kez yinelettirilir, iyice öğrenmeleri sağlanır.
Oyun başlayınca, ebe iki meyve adı söyler. Adları söylenen çocuklar, yerlerini ebeye kaptırmadan koşarak yer değiştirmeye çalışırlar. Ebe bütün çocukların yer değiştirmesini isterse "meyve sepetiii" diye bağırır. Bütün çocuklar yer değiştirirler.
Ebe iki ad söylediği yada "meyve sepeti" diye bağırdığı zaman, yeri boşalan birinin yerini kapmaya çalışır. Yer kaparsa ebelikten kurtulur, kapamazsa ebeliği sürer. Yerini kaptıran ebe olur. Oyun böylece sürer.

F

feyza05

Ziyaretçi
İNSANLAR

İnsanların özelliklerini belirten aşağıdaki sözlerin her dizesi söylendikçe, o dizede belirtilen insan tipi, öğretmen ve çocuklar tarafından, el, kol, beden devinimleri ve yüz mimikleriyle canlandırılmalıdır.

Öğretmen : Boyu uzun insan nasıl olur ?

Çocuklar : Böyle olur ( öykünerek gösterirler )

Öğretmen : Boyu kısa insan nasıl olur ?

Çocuklar : Şöyle olur ( öykünerek gösterirler )

Öğretmen : Şişman insan nasıldır ?

Çocuklar : Şişman insan böyledir ( öykünerek gösterirler )

Öğretmen : Zayıf insan ( sıska insan ) nasıldır ?

Çocuklar : Şöyledir ( öykünerek gösterirler )

Öğretmen : Üzüntülü insanın yüzü nasıldır ?

Çocuklar : Böyledir ( yüz mimikleriyle öykünerek gösterirler )

Öğretmen : Neşeli insanın yüzü nasıldır ?

Çocuklar : Şöyledir ( yüz mimikleriyle öykünerek gösterirler )

Öğretmen : Yağmur yağarken insanlar nasıl gider ?

Çocuklar : Çabuk çabuk giderler ( parmak devinimleriyle öykünerek gösterirler )

Öğretmen : Tembel insanlar nasıl davranırlar ?

Çocuklar : Ağır ağır davranırlar ( ağır ağır beden ve el, kol devinimleriyle )

Öğretmen : Çalışkan insanlar nasıl davranırlar ?

Çocuklar : Canlı canlı, çabuk çabuk davranırlar ( el, kol, beden devinimleriyle )

F

feyza05

Ziyaretçi
Okulun ilk günü oynanabilecek güzel bir oyun

SENİN ADIN NE

Soru: Bütün sınıf
Senin adın nedir söyle bize/2

Benim adım Mehmet/2

Soru: Bütün sınıf
Senin adın nedir söyle bize/2

Benim adım Neslihan/2

Çocuklar öğretmenle birlikte halka olurlar. Bir çocuk halkanın ortasında durur. Şarkılı bir şekilde soru sorulur. Şarkılı bir şekilde cevap alınır ya da çocuk sadece ismini söyler bir kez. Sonra kendisinin yerine geçmesi için bir arkadaşını seçer. Ve soru tekrar sorulur oyun böyle devam eder.
Herkes kendisini tanıtınca memnun olduk, tanışmak güzeldi gibi sözler söylenir.

F

feyza05

Ziyaretçi
KAPTAN

Bir öğrenci seçiliyor ve o kaptan oluyor geri kaln tüm öğrencier yan yana sıralanıyorlar kaptan sınıfın ortasında grubun karşısında durur sınıfın bir deniz olduğu karşı tarafa geçmek için kaptandan izin istemek gerektiği çocuklara söylenir tüm öğrenciler kaptan kaptan denizi geçebilir miyiz diye sorar kaptan da evet ama bir şartla der grup neymiş o şart der kaptan istediği bir şekil söyler örneğin ördek gibi yürüyerek ya da kanguru gibi zıplayarak..vb der ve tüm öğrenciler kaptanın söylediği hareket doğrultusunda sınıfın diğer tarafına geçmeye çalışır bu sıradakaptan da geçmeye çalışan öğrencilere eliyle dokunup oyundan çıkarmaya çalışır sınıfta tek öğrenci kalana kadar oyun devam eder en son kalan çocuk kaptan olur.biraz uzun oldu ama çok eğlenceli bir oyun ilk haftalarda grup olarak uygulanabilecek bir oyun herkese kolay gelsin.......

F

feyza05

Ziyaretçi
ZIPLAYAN CEVİZLER

* Çocuklardan birisi saymaca ile ebe seçilir.
* Diğer çocuklar ise ebenin sol tarafında sıra olurlar.
* Ebe sırası gelen çocuğun kafasına yumruğuyla ceviz kırıyor gibi hafifçe kondurur (acıtmadan)
* Başına yumruğu yiyen çocuk ceviz gibi ve daha önceden belirlenen bir sayı kadar (mesela 4 defa) zıpladıktan sonra yere düşer ve yuvarlanarak önceden belirlenen yere doğru ilerler. Bu sırada hep bir ağızdan "gir çuvalaaaaa" denir.

F

feyza05

Ziyaretçi
ÇİftÇİ dayi
hoplayalım zıplayalım
daldan elma toplayalım

bu tekerleme şarkı gibi 2,3 kere tekrar ediliyor.Öğretmen tekrar ettikçe çocuklar zıplıyorlar.Öğretmen birden çiftçi dayı geliyooooor diye bağırıyor.çocukların hepsi yüzüstü yere yatıyor ve gözlerini kapatıyorlar.Öğretmen bir çocuğun üzerini büyük bir örtüyle örtüyor.Çiftçi dayı gitti deyince çocuklar uyanıyorlar ve kimin eksik olduğunu bulmaya çalışıyorlar.bilen çocuk alkışlanıyor.Öğretmen hemen arkasından tekerlemeye devam ediyor,oyun bu şekilde devam ediyor...

F

feyza05

Ziyaretçi
Tünel - Köprü Oyunu / Yarışmalı

Araç: İki adet top
Gelişim alanları: Psikomotor gelişim
* Vücudunu dengeli bir şekilde kullanabilme
* El göz koordinasyonu
* Nesneleri yakalayabilme
Sosyal - duygusal alan
*Birlikte hareket edebilme
*Başkalarının sıkıntı ve mutluluklarını paylaşma

Öğretmen sınıfı iki eşit gruba ayırır. Gruplara isimler verilir ( papatyalar, menekşeler v.s ). Gruplar birbirlerine aralıklı paralel olarak, çocuklar da arka arkaya dizilirler. Bu oyun için iki top gereklidir. Müzik eşliğinde oynanır.
Çocuklar önce tünel olurlar bunun için bacaklarını iki yana açarlar herkes aynı hizada arka arkaya olmalı. Öndeki çocuk aşağa eğilerek arkadakine topu uzatır böylece top en son kişiye bacakların arasından ulaşmış olur ve burda tünel kısmı sona erer. Hemen bacaklar toplanır ve kollar yukarı kaldırılır hiç kimse arkaya bakmaz top elden ele öne gelir ve böylece köprü kısmı da tamamlanmış olur. Tünel ve köprüyü önce tamamlayan grup oyunu kazanır.
Top tünelden çıkacaktır, köprüden düşecektir tutamayacaklardır kaçıran kişi topu almaya gider ve oyun devam eder. Öğretmen heyecan tempo verir oyuna "top tünelden çıktıı", "top köprüden düştüü" v.s şeklinde.

F

feyza05

Ziyaretçi
Çantamı aldım koluma Çıktım pazar yoluna

Çantamı aldım koluma Çıktım pazar yoluna (2)
Ben bir subay beklerken çöpçü de girdi koluma
Ayakkabım toz atar çöpçü bana göz atar
Gözün kör olmasın çöpçü elalem bize bakar.

Kedi damdan atladı apandisti patladı (zıplarlar, atlama hareketi)
Bunu duyan fareler dans etmeye başladı (dans ederler)
Yangını var yangını var ben yanıyorum (kol kola girip dönerler)
Yetişin a dostlar tutuşuyorum.

F

feyza05

Ziyaretçi
firildak oyunu

Çocuklar sayışarak aralarından bir "fırıldak" seçerler. Öteki çocuklar, duvardan 10-15 metre uzaklıkta sıra olup dururlar. fırıldak yüzünü duvara döner. fırıldak "bir-iki-üç" diye sayı sayarken, her sayışta iki elinin avuçlarını duvara vurur ve hemen arkasını döner. fırıldak'ın sayı sayması sırasında öteki çocuklar da durdukları yerden yürümeye başlarlar. amaçları, ebeye görünmeden gelip onun arkasına dokunmaktır. oyuncular yürürken fırıldak da saymasını bitirip hemen arkasına dönünce kimi yürürken görürse onun adını söyler. adı söylenen çocuk yanmış olur. fırıldak dönünce her çocuk yerinde durur. duran çocuk yanmaz. fırıldak, yeniden saymak için arkasını döndüğünde yine yürüyüş başlar. yanmadan gelip fırıldağa dokunan fırıldak olur. oyun böylece sürer.
bu oyunda, "bir-iki-üç" diye sayı sayma işlemi yerine, "ön, dö, turva, arkada çorba" biçiminde de söylenebilir.

Üst Alt