Rant İn, Ramazan Out... | Eğitimin Yeni Yüzü | Egitimciyim.Net

Rant İn, Ramazan Out...

• Konbuyu başlatan bilge_66
  • Başlangıç tarihi
B

bilge_66

Ziyaretçi
Rant İn, Ramazan Out...
sevgili günlük;

az önce tv de ramazan dolayısıyla kimin ne için kutsal saydığını bilmediğimiz taşı ziyarete giden 100 kiloluk yurdum teyzesinin küçücük taşın içinden geçmeye çalışıp sonra da koca ..... çıkaramasını izlerken, tutamadığım oruç sebebiyle içtiğim suyu ekrana doğru püskürttüğüm için üzgünüm...

isteyerek olmadı...bir anlık refleks bu ...

ramazan gelmiş hoşgelmiş dedirten manzaralar ve dini topluma anlatmakla yükümlü kişilere yöneltilen suyu çıkmış sorular yumağı ile bu yılda başladık ramazana..

"hojam sakız çiğnemek orucu bozar mı" "hojam ruj sürmek orucu bozar mı" gibi yaşımla eşit sorular yumağına "hojam koca .... bu taştan geçer mi" sualini de bu yıl lüzumsuz sorular dizisine eklemek lazım..

zaten ramazan demek sakızın ve rujun oruç bozup bozmadığını merak etmek, ağaca çapıt bağlamak, telli babayı anmak, bi takım taşı toprağı zerzevatı kutsal sayıp içine girmeye, içimize almaya çalışmak , fırsattan istifade herşeye zam yapmak veee haaa bi de pastırma yemek demek....

bir de hangi lüks otelde hangi sınırsız menü kaç para ana haberlerde izlemek demek...son birkaç yılın modası da bu ...insan utanır bunları yayınlamaya...

ramazan ayının mahiyetinden utanır da haber yapmaz bunları...

biz adam olmayız yüzyıl aç kalsak da açın halinden anlamaz , şükretmeyi bilmeyiz..olandan alıp olmayana vermek şöyle dursun olanı nasıl arttırsak diye zam yapma derdine düşmeyi de kar sayarız..

resmen ramazan ağlıyor...beni ne hale getirdin ey insan diyor..akşama kadar aç kalmak marifet değil günün sonunda açı doyurmadıktan sonra diyor..sınırsız menülerde yemek yiyerek oruç açmanın sana bana ne faydası var diyor..

ama bıkmadan usanmadan bu insanoğlundan ümidini kesmeden her yıl 11 er gün daha da erken gelerek yaşamımıza giriyor ve bizi bir yerden başlayarak ıslah etmeye terbiye etmeye çalışıyor..

ama insanoğlu ıslah olmak şöyle dursun ramazanı her yıl biraz daha fazla ağlatıyor...

rant ayına dönen mübarek ramazan ayında zaten tok olanlar kendini doyurmakla meşgulken, açlara sıra gelmiyor...

Alıntı

B

bilge_66

Ziyaretçi
akşam shov tv haberlerinde  Arafat'tan görüntüler vardı , taşların üzrine insanlar sevdiklerinin adını yazıyorlardı , neymiş efendim o  insanlar da oraya gelsinlermiş ?! sağolsun benim necib milletim buradaki hurafeleri oraya da taşımayı başarmışlar ! hurafelere mi yanarsın, shov tv nin haber anlayışına mı ?!!!

F

feyza05

Ziyaretçi
"zaten ramazan demek sakızın ve rujun oruç bozup bozmadığını merak etmek, ağaca çapıt bağlamak, telli babayı anmak, bi takım taşı toprağı zerzevatı kutsal sayıp içine girmeye, içimize almaya çalışmak , fırsattan istifade herşeye zam yapmak veee haaa bi de pastırma yemek demek...."

"akşama kadar aç kalmak marifet değil günün sonunda açı doyurmadıktan sonra"

Allah razı olsun bilge_66

Bizlerin hala daha din dışı hurafelerle uğraşmamızda acaba birilerinin suçları yok mu? İnsanlara ne kadar ve de ne ölçüde sağlıklı bir din eğitimi veriliyor ki, insanımız öğrenip doğruyu yanlışı bulabilsin.

Üst Alt