Şeriat mı yoksa vahşet mi? | Eğitimin Yeni Yüzü | Egitimciyim.Net

Şeriat mı yoksa vahşet mi?

  • Konbuyu başlatan cendere
  • Başlangıç tarihi
C

cendere

Ziyaretçi
Resul TOSUN-YENİŞAFAK


Şeriat mı yoksa vahşet mi?
Maalesef bir günlük gazetemiz manşete taşıdığı 6 dehşet verici resim için “Onlar şeriat kadınları” başlığını atmış.

Pakistan'ın şeriatla yönetilen eyaletlerinde seslerini yükselttikleri için kocaları tarafından yüzlerine kezzap atılarak cezalandırılan kadınlarmış.

Bu resimler internet ortamında da gezip duruyor.

Korku filmlerindeki gibi dehşet verici bir şekil almış kadın yüzleri.

Yürek burkan resimler.

O yüzleri görüp de failinden nefret etmemek imkansız.

Haber ne kadar gerçek orasını bilmiyoruz ancak haberin veriliş şekli bu cinayeti işleyenleri kınamaktan ziyade İslam'ı karalamaya yönelik.

Şeriat denince akla sadece İslam şeriatı gelmez ama Pakistan ile şeriatı bir arada kullanınca İslam'dan başka din de anlaşılmaz.

Bu haberi yapanlar akıllarınca İslam'ı karalamak istemişler. Bakın şeriatla yönetilen ülkelerde kadınlara böyle yapılıyor, şeriat kadına böyle yapılmasına izin veriyor demeye getirmişler.

Şeriat dini kurallar bütünüdür. İnsanın doğumundan ölümüne kadar hayatın bütün alanlarını kuşatan kurallar bütünüdür. Suların temizliğinden abdest almaya, namaz kılmaktan oruç tutmaya, bütün helal ve haramları içerir. Şeriat aynı zamanda hukuk anlamında kullanılmıştır. O yüzden atalarımız, “Şeriatın kestiği parmak acımaz” demişlerdir. Yani hukuka saygılı olmayı öğütlemişlerdir.

İslam son ve en mükemmel dindir.

Elbette ki herkes İslam'ı kabul etmek zorunda değildir. Dinde zorlama yoktur.

Ancak dinle alakası olmayan bir olayı dine mal ederek o dini karalamaya teşebbüs de o kadınların yüzüne kezzap atan canilerin cinayetinden, vahşilerin vahşetinden farksızdır.

İslam bırakınız insanı bu şekilde cezalandırmayı, Allah'ın yarattıklarını değiştirmeyi kesinlikle yasaklayan bitkilerin bile tabii halini korumayı tavsiye eden, tabiatı muhafaza etmeyi öğütleyen bir dindir.

Bırakın kezzap atmayı kavgada bile yüze vurmayı haram saymış, hatta bırakın dirinin yüzünü bozmayı ölüye bile saygıyı emretmiş (düşman ölülerinin organlarına zarar vermek anlamına gelen 'müsle'yi yasaklamış)bir dindir.

İslam yüze kezzap atmayı değil insana yapılacak en küçük hakareti ve darbı da kesinlikle yasaklayan haram kılan bir dindir. Hayvanlara bile eziyet edilmesini yasaklayan bir dindir.

Dolayısıyla o haber İslam dinine bühtandır.

İnsanın, bütün canlıların hukukunu en mükemmel şekilde tanzim edip koruyan, aynı zamanda çevre bilincini yerleştirmeyi tavsiye eden bu yüce dinin insanın yüzüne kezzap atmak gibi insanlık dışı bir cürmü tasvip etmesi düşünülebilir mi?

Hangi dine mensup olursa olsun insan insandır ve insani özellikleri nedeniyle de hata etmesi ve suç işlemesi mümkündür.

Senelerce kendi öz kızına tecavüz edip ondan evlat edinen ahlaksız adam, Hristiyan diye onun bu ahlaksızlığını Hristiyanlığa mı mal etmek gerekir?

İslam'la uzaktan yakından alakası bulunmayan aksine kesin bir dille yasakladığı bir cürmü bir Müslüman işledi diye İslam'ın hükmü gibi yansıtmanın ne anlamı vardır?

İnsanları dinden soğutmak!

Müslümanları İslam'dan soğutmak kimin işidir?

Ben bir Müslüman olarak kadınların yüzüne kezzap atanları da o cinayeti İslam'a mal edenleri de şiddetle ve esefle kınıyorum.

O kadınlar İslam'ı bilmeyen cahillerin vahşilerin ve canilerin, haberi İslam'a mal ederek yayınlayanlar da maalesef kin ve nefretlerinin kurbanları olmuşlar.

Allah herkese akıl, izan ve insaf versin!


 

Benzer konular

Üst Alt