Ses Çıkar | Eğitimin Yeni Yüzü | Egitimciyim.Net

Ses Çıkar

  • Konbuyu başlatan cendere
  • Başlangıç tarihi
C

cendere

Ziyaretçi
DERYA SAZAK-MİLLİYET
Darbeye karşı 70 milyon adım. İstanbul’da cumartesi günü anlamlı bir eylem var.

Küresel Eylem Grubu, Genç Siviller, Mazlum-Der, DTP, Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De Girişimi, DSİP, Türkiye Gönüllü Teşebbüsler Vakfı, SDP, Barış Meclisi, LAMBDA, Su Hareketi üyeleri Tünel’de toplanıp Taksim’e yürüyecekler. Sloganları:
Darbeye karşı ses çıkar!
Yargıçların “karargâh ziyareti” yaptığı bir ortamda “ağır çekim darbe”ye “sivil uyarı” niteliğinde olacak yürüyüş. Akşamüstü şehrin orta yerinde “Meclis’e dokunmayın” diye adım atacak sivillerden biri olmak ister misiniz? Gelir misiniz?
“21 Haziran 2008 Cumartesi günü, yılın en uzun, en aydınlık en beyaz günü. İşte o gün 50 yıldır cesaret edemediğimiz, hep geç kaldığımız bir şeyi yapmak için toplanacağız. Demokrasiden, adaletten, özgürlükten yana ve darbeye karşı bir ses çıkarmak için. O sesi 27 Mayıs 1960’da çıkaramadık. Bir başbakan gözlerimizin önünde asıldı. 27 Mayıs’a sessiz kalışımızın bedelini 12 Mart 1971’de hayatlarının en güzel çağındaki gençler ödedi. Yine sessizliğe gömüldük. Ve o sessizliğin de bir bedeli vardı. 12 Eylül 1980’de yüz binlerce genç o bedeli ödedi, biz yine sessizce izlerken. Tarih tekerrür etti. 12 Eylül 1980’nin sessizliğine doğan kızlar 28 Şubat 1997’de üniversite kapılarından başörtüleri yüzünden geri çevrildi, kaçınılmaz bedeli bu kez onlar ödedi.
Sessizdik. Sessizliğimiz cesaret verdi. 27 Nisan gecesinin sessizliğini bir e-muhtıra bozdu. Karanlıklar içinde sessizce Susurluklar, Şemdinliler oldu, Ergenekonlar kuruldu, savcılar linç edildi. Sessizliğimizden cesaret alanlar hukukun arkasına saklanıp siyaseti tehdit ettiler.
Şimdi yılın en uzun ve en güzel günü şehrin orta yerinde sessizlik yeminlerimizi demokrasiden, vicdandan, adaletten yana, derinlerden gelen bir uğultu sesiyle bozuyoruz.
Kepenkleri indiriyoruz, televizyonu kapatıyoruz, yemeğin altını söndürüyoruz, işimizden izin alıyoruz, birlikte İstiklal Caddesi boyunca bir akşamüstü yürüyüşüne çıkıyoruz.
Tek renk, tek slogan, tek pankartla. Beyazlar içinde. Bir daha karanlıklar üzerimize çökmesin diye,
Kırıp dökmeden, kimseyi üzmeden, olan bitenden rahatsız olduğumuz bilinsin diye,
Yıllardır süren sessizliğimizin bedelini bir daha çocuklarımız ödemesin diye,
Biliyoruz çok geç kaldık ama daha da geç kalmayalım diye,
Bu kez iş işten geçmesin, ağır çekim darbe amacına ulaşmasın diye,
Demokrasiden, siyasetten, özgürlükten, yeni bir sivil anayasadan yana; yargı darbesine, darbe tehditlerine karşı vakur bir ses çıkarmak için, ilk sivil bir uyarıyı vermek için,
Yargı darbesiyle işlevsizleştirilen Meclis’e dokunmayın demek için,
21 Haziran 2008 günü, yılın en uzun, en aydınlık, en güzel, en berrak günü, bir akşamüstü şehrin orta yerinden, Tünel’den Taksim’e doğru sessizlikten bir ses olup yürüyoruz. Gelir misin?”
Darbeye karşı sesimizi yükseltmeliyiz. Şeriata da!
Ne şeriat ne darbe. Tam demokrasi istiyoruz.
 

Benzer konular

H

hakan

Ziyaretçi
evet tam demokrasi.tam anlamıyla ama.
 

KILIÇ

Bilge Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
3 Kas 2007
Mesajlar
539
Tepki
0
Puan
0
Bence gereksiz bir yürüyüş olacak.
cemat ne derse desin imam bildiğini okur
 
C

cendere

Ziyaretçi
serçe  hikayesini unutmayalım hocam bir damla su ... bir adım .. artık tepkilerimizi göstermemiz gerekiyor ..
 

KILIÇ

Bilge Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
3 Kas 2007
Mesajlar
539
Tepki
0
Puan
0
Hikayeyi tam anımsayamadım ama ne demk istediğinizi anladım o su damla damla değil güldür güldür akmıyormuydu sayın hocam
 
C

cendere

Ziyaretçi
Türk toplumunun ne kadar tepkisiz olduğunu biliyorlar, bu millet başbakanı asıldı sesini çıkarmadı parti kapatmayamı çıkaracak..
 
C

cendere

Ziyaretçi
ama artık bazı şeyler değişmeli hatta çok şey değişmeli ...
 
H

hakan

Ziyaretçi
evet artık tepki göstermeyı bılmelıyız.olan bizlere ve demokrasıye oluyor.işine göre demokrasi olmamalı artık
 

KILIÇ

Bilge Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
3 Kas 2007
Mesajlar
539
Tepki
0
Puan
0
sonuna kadar katılıyorum ama benim demek istediğim sandıktan su damlacığı değil göl çıktı ne oldu. isteyen istediğiniyaptı. yarın binlerce kişi yürüyecek ne olacak kocaman bir sıfır.
 

KILIÇ

Bilge Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
3 Kas 2007
Mesajlar
539
Tepki
0
Puan
0
birde bu demokrasinin tanımı yapılmalı bence tanımı tam değil kargaşa ordan çıkıyor. şu anda gayet demokratik bir ülkede yaşıyoruz kanımca
 

KILIÇ

Bilge Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
3 Kas 2007
Mesajlar
539
Tepki
0
Puan
0
yani Atamızıreddedip hümeyniyi seviyorum keşke ülkemiz ingiliz egemenliğinde olsa daha demokratik olurduk diyen insanla aynı safta yer almak istemem şahsen
 
C

cendere

Ziyaretçi
önemli olan halkın kapatması değilmi hocam, tarihte bir olay vardı ya, sakal tıraşı kol kesilmesi...kesilen sakal yerine çabucak gelir ama kol gelmez.. sağın sakalı traş edildi daha gür bir şekilde geliyor ama sola bakın muhalefet bile yok ortada.. askerden yargıdan medet umuyorlar, neyse fazla derine inmeyelim milli maç sevincimizi kursağımızda bırakmayalım :) ankara da silah havai fişek sevinç gösterileri sabaha kadar uyku yok zaten :)
 
C

cendere

Ziyaretçi
on insanla ben de aynı safta değilim sayın hocam ama sahte Atatürkçü  , Atatürkçülüğü paravan olarak kullananlarla da aynı safta değilim, keşke sahte Atatürkçüler de o  bayan kadar yürekli olup gerçek duygularını söyleseler
 

KILIÇ

Bilge Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
3 Kas 2007
Mesajlar
539
Tepki
0
Puan
0
tabi o da var Atatürkçüyüm diye geçinipte O'nu anlayamayanlar
 

KILIÇ

Bilge Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
3 Kas 2007
Mesajlar
539
Tepki
0
Puan
0
başkasının egemenliğinde yaşamak isteyen kişiye yürekli demek doğru değil bence hemde ingilizlerin bizim düşmanımız binlerce şehit verdiğimiz savaştığımız ülkenin egemenliğini istyor. kabul edilebilir bir düşünce değil
 
Üst Alt