Sigarayı bırak 8 bin YTL kazan | Eğitimin Yeni Yüzü | Egitimciyim.Net

Sigarayı bırak 8 bin YTL kazan

egitimciyiz

Yönetici
Katılım
24 Ağu 2007
Mesajlar
2,727
Tepki
6
Puan
38
Konum
Türkiye
Sağlık Bakanlığı sigara ile mücadele için iki yılda bir düzenlediği ‘Bırak-Kazan’ kampanyasında bu yıl sigarayı bırakanlar arasında yapılacak çekilişte kazanan kişiye 8 bin YTL ödül verecek.

Sağlık Bakanlığının düzenlediği Bırak-Kazan kampanyası ile bir bırakma günü belirleyerek sigarayı bırakma fikrini oluşturmak, bırakmak isteyenleri harekete geçirerek yardımcı olmak, sigaranın zararları ve sağlıklı yaşama konusundaki genel bilinçlenmeye katkı sağlamak hedefleniyor. Bırak-Kazan Kampanyası, bu yıl 1-28 Mayıs 2008 tarihleri arasında düzenlenecek. Kampanyaya en az bir yıldır sigara içen ve 18 yaşını doldurmuş herkes katılabilecek.

30NİSAN SON GÜN
Kampanyaya katılanlar başvuru formlarını tam olarak doldurup 30 Nisan 2008 tarihine kadar başvuru yerleri olarak belirtilen İl Sağlık Müdürlüklerine, Sağlık Grup Başkanlıklarına, Toplum Sağlığı Merkezlerine, Devlet Hastanelerine, Sağlık Ocaklarına, Aile Sağlığı Merkezlerine ve Sağlık Evlerine teslim edecek. Kampanya kuralları kapsamında katılımcılar, 1-28 Mayıs 2008 tarihleri arasında 4 hafta süre ile sigara içmeyecek. Daha sonra noter huzurunda gerçekleştirilecek çekilişle 1 asil, 10 yedek talihli belirlenecek. Kuradan hemen sonra kazanan kişiyle temasa geçilip kampanya şartlarını yerine getirip getirmediği şahitlerce ve testlerle teyit edilecek. Kazanan katılımcıya 8 bin YTL ödül verilecek.

Katılımcı sayısı 100 bini geçti
Bırak-Kazan Kampanyası, ilk defa 1986’da Finlandiya’da bölgesel olarak başlatıldı. O tarihten itibaren ise Dünya Sağlık Örgütü ve Finlandiya Halk Sağlığı Enstitüsünün desteği ile birçok ülkede iki yılda bir düzenleniyor. Türkiye’de ise1996 yılından beri yapılıyor.

Avrupa’da üçüncü sıradayız
Türkiye, Avrupa Ülkeleri arasında sigara tüketiminde üçüncü sırada, dünya ülkeleri arasında ise yedinci. Türkiye genelinde 18 ve daha yukarı yaştaki bireylerin yüzde 33.4’ü sigara kullanıyor. 17 milyon kişi sigara içiyor ve her yıl 100 bin kişi sigaraya bağlı sebeplerden ölüyor.
www.turkiyegazetesi.com  ..
 

Benzer konular

Üst Alt