Sınıf rehberliği ve sosyal kulüpte görevli bir öğr | Eğitimin Yeni Yüzü | Egitimciyim.Net

Sınıf rehberliği ve sosyal kulüpte görevli bir öğr

egitimciyiz

Yönetici
Tepki
6
Soru:İYİ GÜNLER. Ek ders konusunda bir şey danışmak istiyorum. Sınıf rehberliği ve sosyal kulüpte görevli bir öğretmenin ek dersi hesplanırken
a) 10+1 nasıl uygulanır.?
b) 2 saat mi yoksa  3 saatmi ek ders yazılır.
(örnek : 28 saat + Rehberlik + Sosyal Kulüp=?  nasıl hesaplanmalı.)
Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür ederim.(gönderen :hasandram )

cevap:değerlı hocam sizlerinde bieceği gibi ekderste fiiliyat önemlidir.

27/02/2007 tarıh ve 2007/19 ekders genegesınde :

Kararın 6’ncı maddesinin (5) numaralı fıkrasında; “Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri ile bölüm,
atölye ve laboratuvar şefliği görevi verilen öğretmenler hariç olmak üzere, örgün eğitim
kurumlarında ilgili mevzuatında belirtilen sosyal etkinlik faaliyetlerinde danışman öğretmen olarak görevlendirilen öğretmenler ile sınıf veya şube sorumluluğu verilen sınıf/şube rehber
öğretmenlerinin bu görevlerinin haftada 2 saati ek ders görevi sayılır. Bu dersler, ders dağıtım
çizelgesinde “Öğrenci Sosyal ve Kişilik Hizmetleri” adıyla gösterilir. Bu kapsamda aynı kişiye
hem danışman öğretmenlik hem de sınıf/şube rehber öğretmenliği görevi verilmesi hâlinde
sadece bir görev için ek ders ücreti ödenir.” hükmüne yer verilmiştir.
Bu hükme göre, Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim ve Orta Öğretim Kurumları Sosyal
Etkinlikler Yönetmeliği çerçevesinde sosyal etkinlik faaliyetlerinde danışman öğretmen olarak
görevlendirilenler ile sınıf veya şube sorumluluğu verilen sınıf/şube rehber öğretmenleri, bu
görevleri karşılığında, diğer görevlerine bağlı olarak almaları gereken ek ders ücretlerinden
bağımsız olarak haftada 2 saat ek ders ücretinden yararlandırılacaklardır. İki görevin birlikte
yapılması durumunda da sadece bir görev için ek ders ücreti ödeneceği dikkate alınarak,
danışman öğretmenlik ve sınıf/şube rehber öğretmenliği görevinin birlikte aynı öğretmene
verilmemesi uygun olacaktır.
Bu hüküm kapsamında haftada 2 saat ek ders ücretinden yararlandırılan söz konusu
öğretmenler tarafından dönüşümlü olarak okutulan “Rehberlik/Sosyal Etkinlikler/Sosyal
Etkinlik” dersi için ayrıca ek ders ücreti ödenmeyecek; ancak, haftalık ders programında yer
alan bu ders saati, bu dersi fiilen okutan öğretmenin hazırlık ve planlama görevi karşılığı ek
ders ücretinin belirlenmesinde dikkate alınacaktır.""

denilmektedir. tüm bu acıklamyı dıkkate alırsak

a)10/1 yanı hazırlık planlama ücreti hesaplanırken o derse gıren öğretmenın ekdersınde, 1 saat ders olduğundan dolayı 2 saat ücretın 1 saatı dıkkate alınır.kalan 1 saat ayrıca ilave edilir.

b)yukarıdakı acıklamalardan da anlaşılacağı üzere 2 saatten fazla ücret ödenmez.

c)28 derse gıren bır öğretmenın 1 saat de reh/sos et dersıne girdiğine göre toplam 29 saat derse girmiş olur o halde:

29-15(maaş karşılığı)=14 saat kalır.
14+1(reh/sos.et.kalan ekders)=15

burda önemlı olan ve hep hata yapılan konuya gelelım.değerlı hocam bu kişiye 29 saat derse fiili olarak girdiğinden dolayı 2 saat 10/1 verilir.

kısacası 17 saat ekders alabılır.
not:hocam bu hesaplamayı rehberlık/sosyal etkınlık dersıne aynı öğretmenın gırdığını farzederek yaptım.anlaşılmayan bir yer olursa sorularınızı cevap verebılırım.saygılarımla.

Üst Alt