'Sivas'ı kınayıp da Başbağlar'ı kınamayanlar | Eğitimin Yeni Yüzü | Egitimciyim.Net

'Sivas'ı kınayıp da Başbağlar'ı kınamayanlar

  • Konbuyu başlatan cendere
  • Başlangıç tarihi
C

cendere

Ziyaretçi
'Sivas'ı kınayıp da Başbağlar'ı kınamayanları kınıyorum'

Erzincan'ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde, 5 Temmuz 1993'te teröristler tarafından katledilen 33 kişi, düzenlenen törenle anıldı.
Köy meydanında saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan törende konuşan Erzincan Valisi Ali Güngör, terörün mantığının olmadığını belirtti.

Türkiye'nin birlik ve beraberliğini çekemeyenlerin ''ülkeyi birbirine düşürmeye'' çalıştığını ifade eden Güngör, ''Türkiye Cumhuriyeti'ne ve vatandaşların en temel hakkı olan yaşam hakkına saldırı düzenleyenler, karşılarında güvenlik güçlerimizi ve yüce devletimizi bulacaklardır'' dedi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin bağımsız yapısını koruyarak ebediyen var olacağını dile getiren Vali Güngör, şunları söyledi:

''Milletimizin bütünlüğüne asla zarar gelmeyecek, demokrasimiz kendini geliştirmeye devam edecektir. Bu onurlu ulus, bağımsızlığından asla taviz vermeyecek, ülkesinin ve ulusunun başını daima dik tutmak için çalışacak, kimseye muhtaç olmayacak, kişiliğini, ulusal değerini ve onurunu hiçbir zaman ayaklar altına almayacaktır. Birliğimizi ve beraberliğimizi çekemeyen şer güçler bunu çok iyi bilmelidir.''

AK Parti Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle ise Türk milletinin tarihinin kahramanlık destanları ile dolu olduğunu belirtti.

Türkiye'yi bölmeye kimsenin gücünün yetmeyeceğini ifade eden Karakelle, ''Biz Çanakkale'de Türk'üyle, Kürt'üyle, Laz'ıyla, Çerkez'iyle, Alevi'siyle etle tırnak olarak destan yazdık. Bu ülkenin bayrağını kanımızla boyadık. Sınırlarını kanımızla çizdik'' diye konuştu.

-''SİVAS'I KINAYIP DA BAŞBAĞLAR'I KINAMAYANLARI KINIYORUM''-

Türk milletinin birlik ve beraberliğinin bozulmaması gerektiğini kaydeden Karakelle, şunları söyledi:

''Hem Sivas'ta evlatlarını kaybeden anaların acısı hem de Başbağlar'daki anaların acısı yüreğimizi yakıyor. Bugün burada Sivas'ı kınayıp da Başbağlar'ı kınamayanları, yüksek sesle kınıyorum. Biz 70 milyonu kardeş sayıyoruz. 70 milyonu kardeş saymayanlara lanet olsun diyorum. PKK terör örgütüne, içimizdeki hainlere, 'terör örgütü' diyemeyenleri de yüce Türk milleti adına kınıyoruz. Buradan bu vatan için bayrak için canlarını feda eden tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz.''

Türk ordusunun başarılı bir sınır ötesi operasyonu yaptığını da anımsatan Karakelle, ''Ordumuz, dünyadaki birkaç ülkenin ağır kış şartlarında yapabileceği mücadeleyi aslanlar gibi yapmıştır. Bu Ermeni taşeronu içimizdeki hainler, dış güçlerden beslenen bebek katili Apo'nun uşakları inlerinde imha edilmiştir'' dedi.

Konuşmaların ardından 2001'de köyde çıkan yangında evleri tamamen yanan 10 aile için yaptırılan afet evlerinin anahtarları hak sahiplerine sunuldu.

-DUALAR OKUNDU-

Törenin ardından, 33 vatandaşın katledildiği bölgede yaptırılan Başbağlar Şehitliği'ne giden katılımcılar, şehitlere dua okudular. Burada konuşan Başbağlar köyü Muhtarı Ali Akarpınar, Başbağlar'da yapılan katliamda ölenler için yeterli duyarlılığın gösterilmediğini ileri sürdü. Akarpınar, şöyle devam etti:

''Biz Sivas olaylarının sebebi değiliz. Biz Sivas olaylarının sonucuyuz. Sivas olayları Başbağlar olayına sebep olmuştur. Elbette biz de Sivas olaylarını ve o katliamı yapanları lanetliyoruz. Şu anda Sivas'a gösterilen duyarlılık Başbağlar'a gösterilmiyor. Bütün sıkıntımız bu. Başbağlar olayları ile Sivas olaylarını irtibatlandıranlar biz değiliz, buradaki katliamı gerçekleştirenlerdir.''

Yapılan törenlere Kemaliye Kaymakamı Yasin Özcan, Erzincan Belediye Başkan vekili Adnan Güler, İl Jandarma Komutanı Albay Recep Gençoğlu ile vatandaşlar da katıldı.

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=710621

05 Temmuz 2008, Cumartesi
 
Üst Alt