Tembellik Anayasası | Eğitimin Yeni Yüzü | Egitimciyim.Net

Tembellik Anayasası

  • Konbuyu başlatan akkuru
  • Başlangıç tarihi
A

akkuru

Ziyaretçi
TEMBELLİK ANAYASASI
(NASIL DERS ÇALIŞILIR?)

1. Valla mı? Ciddi misin? Manyaklar gibi ders çalışmaya hazır mısın? Çok iyi.
2. Bak manyakçım önce kitabını sana göre en verimli çalışabileceğim yere koy. Yok yok çöp kutusuna değil, masaya koy. Kitabını lambadan 22.5 duvardan 32, göz hizandan ise 78 cm. Uzağa koy. Çünkü bu uzaklıktan istesen de okuyamazsın.
3. Defterini ise masanın üstüne koy. Dik otur. Sağ el başparmağını burnuna koyarak iki karış mesafe ölç. Şimdi çok seri bir şekilde parmaklarını aşağı, yukarı oynatarak derse “Naniik, naniik!”yap.
4. Ders çalışırken mutlaka kendine dinlenme süresi ayır. Çalışırken sallanan koltuğu otur. Sallanırken her öne gelişte bir kelime okur, her arkaya gidişte ise dinlenirsin.
5. Matematik kitabının içinde tarih kitabını koy. Böylece bir dersi çalışırken başka bir dersi kaytardığını bilmek ruhunu huzura kavuşturacaktır.
6. Ders çalışırken iç huzurun çok önemlidir. Huzurlu değilsen ders çalışamazsın. Es kaza huzurluysan, radyoyu açıp haberleri dinle.
7. Radyodaki ders çalışmamana sebep olan politik, sosyolojik, ekolojik ve nörolojik unsurları üzerinden atmak için bir sonraki müzik programını mutlaka dinle.
8. Konsantrasyonunu sağlayacak son hareketi de yap. Gir kardeşini döv. Stresini at. Gel.
9. Haa, bi dakka. Önce mutfağa git. İnce uzun bir sürahiye patates cipsi, bir tabağa da kola koy. Bu terslik araştırma süreni uzatacak ve kahretsin ki derse geç başlamana neden olacaktır.
10. Unutma ki, her baba söze “Ben sınıf birincisiydim” diye başlar. Ancak 30 kişilik bir sınıfta her öğrencinin babası birinci olamayacağından, olasılık hesabına göre babaların dürüstlük oranı 1/30’dur. Baban nasihat çekerse “he de” gitsin.
11. Eğer okulda notları 10 üzerinden alıyorsan, aileni notların 5 üzerinden verildiğine inandır. Böylece aldığın bir 3 bile, ailenin gözünde 6 gibi işlem görecektir. Eğer okulda 5 üzerinde not alıyorsan ve aileni notların 2.5 üzerinden inandırabiliyorsan, yuh o aileye, senin zaten sorunun yok. Eğer kredili sistemde okuyorsan, Lise 1’de aldığın kredileri dönem sonunda dolara endeksli sigortala. Böylece kredi faizinle diğer dönemlerde hiç ders almadan diplomayı cebe indirebilirsin.
12. Çok zorlandım. Üfff. Saat de çok geç olmuş. Sen en iyisi “Bir dahaki sınava çalışırım” diye kendini kandır ve yatağına saldır.
13. Hala uyuyamayıp, ders çalışmak niyetinde isen senin için bir şey yapamayız. Doktor tavsiyesi ile kendi haline bırakılacaksın. Vah vah!
14. Sana son tavsiye; Akılsız bir insanın akılsız olduğunu anlayabilmesi için de akla ihtiyacı vardır. Aklını fazla kullanma! Şok şeyler öğrenebilirsin!! Ammaa üzülme rütbe-i akıl eşit verilmez faniye.
Öğrencileri koruma derneği adına sana acil şifalar dileriz. Yazık yahu, vahh vah. Allah. Allah! Neler var şu dünyada.
Akıl var, mantık var. Israr ediyo ya, çalışam diyo ya. Biz daha ne yapalım. Vah vahh. Yok aklımız almıyo ya. Anlatsam, inanmazlar. Hala çalışıcam diyo ya. Atın şunu demekte, hepimize kötü örnek oluyo. Vah vah!

 
Üst Alt