Temel ilişki yasaları :) | Eğitimin Yeni Yüzü | Egitimciyim.Net

Temel ilişki yasaları :)

  • Konbuyu başlatan cendere
  • Başlangıç tarihi
C

cendere

Ziyaretçi
Temel ilişki yasaları :)

1. Üçüncü birisiyle anlaşma yapılmaz

Bu en kesin ilişki yasalarından biridir: Aldatmak yok! Bir ilişkiye başladığınız zaman münhasır bir sözleşme imzalamış olursunuz. Artık her şeyinizi tek kişiye yönlendireceksiniz. Başarılı bir ilişkinin mihenk taşı güvendir ve aldatma bir kez bile olsa, bu güven yok olur. Bu kuralı oluşturmak zor değildir. Kız arkadaşınız sizin başka kızların peşinde koşmanızı, siz de onun başka erkeklerin peşinden koşmasını istemezsiniz. Artık başka kişilerle çıkmayı, görüşmeyi bırakmak, bir flörtün ‘ilişki’ye dönüştüğünün ana kuralıdır. Bu kuralı çiğnemek çok ciddidir o yüzden tek bir cezası vardır: İlişkiyi bitirmek.

2. İlişkinin bakım masrafları makul bir düzeyde tutulmalıdır

Bir ilişkinin en başında çok yüksek masraflar olmayacak kanunu konulmalıdır. Bu hiçbir standartı olmayan seviyesiz kadınlarla/erkeklerle olmanız demek değildir. Fakat aynı zamanda gerçekçi olmayan talepler, istekler insanın canını sıkar. İlk başta birbirini pohpohlamak iyidir ama her iki taraf da şunu bilmelidir ki, hep karşı tarafın taleplerini yerine getirmek olmaz. Bu kuralı uygulamak biraz da tuzak bir uygulama olabilir. Bir ilişkinin en başında, onu kazanmak için aşırıya kaçabilirsiniz, güzel şarapların ısmarlandığı akşam yemeklerini, güller almayı sürekli reddetmek sizin için iyi olmazsa da, sürekli böyle şeyler yapmak da iyi değildir. Her çıktığınız zaman güller getirmenizi istiyorsa, getirmemek yeterlidir. Sert cümlelere gerek yok, onları daha ciddi şeylere saklayın mesela sizin arkadaşlarınızla olan ilişkinizi kesmenizi istemesi gibi..

3. Hak sahipliği ima edilemez

Bir ilişki yaşıyor olmak taraflara birbirleri üzerinde hak sahibi olma hakkı vermez. Her iki taraf da kendi özgür varlıklarına sahiptir. Bu şu anlama gelir: Diğerinin adına kararlar alınamaz, diğerinin adına ona haber vermeden büyük planlar yapılamaz, onun evine taşınılmaz, onun için seçim yapılamaz, sahiplenildiğinizi hissettiğiniz zaman bu konuyu hemen açıklığa kavuşturun ve ona kendi hayatınızı kendinizin yönetmek istediğini belli edin. Eğer sizi istemediğiniz halde sıkıcı halası ve amcasıyla yemek yemek zorunda bıraktıysa, siz de onu çok korkunç bir korku filmine götürerek cezalandırabilirsiniz.

4. Bundan önceki anlaşmalar geçersizdir

Birisiyle bir ilişkiye girdiğiniz zaman geçmiş geçmişte kalır. Hiçbir taraf diğerinin geçmişteki yaşantısını yargılayamaz veya bunu bir silah olarak kullanamaz. Eski hikayeler, olaylar aleyhine kullanılamaz. Bu yüzden, asla eski sevgilinizin daha güzel olduğunu söylemeyin, o da size eski erkek arkadaşının daha iyi bir sevgili olduğunu söylememelidir. Bu, geçmişten hiçbir şekilde söz etmeyeceğiniz anlamına gelemez. Birisini tanımak için onun geçmişini, geçmişte neler yaptığını tabii ki bilmek isteyeceksiniz ama geçmiş, bugünü etkilememelidir. Diyelim ki, geçmişte yaptığı bir şeyden dolayı utanç duyuyor hemen konuyu kısa kesin ve geçmiş geçmiştir deyin. Onun veya kendi geçmişinizin bir silah olarak kullanılmasına izin vermeyin. 

Kaynak: Gray Jackson
 

Benzer konular

Üst Alt