Tuğba Öğretmen, Dünyanın En İyi 50 Öğretmeni Arasında

egitimciyiz

Yönetici
Katılım
24 Ağu 2007
Mesajlar
2,686
Tepki
5
Puan
38
Konum
Türkiye
Tuba Dumlu Güler, 2007'de Atatürk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. İlk olarak Erzurum'un Horasan Kurtuluş Ortaokulu'nda göreve başlayan Güler, başarılı meslek hayatı ve köy okullarındaki öğrencileri için yaptığı çalışmalarla 2013 ve 2019 yıllarında 2 kez Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 'Yılın En İyi Öğretmeni' seçilmişti. ABD'de bulunan Varkey Eğitim Vakfı ve UNESCO iş birliğiyle düzenlenen '2023 Global Teacher Prize' yarışmasında, 130 ülkeden 7 bin rakibini geride bırakan Tuğba Güler, dünyanın en iyi 50 öğretmeni arasında yer aldı. Erzurum'da Ömer Nasuhi Bilmen Ortaokulu'nda fen bilgisi öğretmeni olan Güler, Erzurum'un gurur kaynağı olmayı başardı.


Tuğba Dumlu Güler, şunları söyledi:

"Yapılan çalışmalara baktığım zaman, genelde meslektaşlarımız öğretmenliğin dışında özveride bulunmuşlar. Özel çocuklar, dezavantajlı bölgeler gibi. Bizler de Erzurum'da gördüğümüz dezavantajlı durumları biraz daha titiz çalışarak, bunu daha olumlu hale nasıl getiririz diye çalışmalar yaptık. Benim 16 yılımın 10 yılı köy okullarında geçti. Birazcık öz geçmişimize baktığımızda köy okullarındaki eksikliklere odaklandık. Oradaki hem kız çocuklarımızın eğitimi hem imkansızlıkları, biraz daha imkanlı hale getirmeye çalıştık. Okula gitmesine izin verilmeyen 170 kız çocuğunun okumasını sağlayıp doktor, mühendis olmasını sağladım.

Daha sonra bilim ve teknolojide söz sahibi olmak istedik. Özellikle Erzurum adına TÜBİTAK'ta ilk birinciliğimiz bize aitti. Ondan sonra yine birincilikler, üçüncülükler TEKNOFEST'te yine Türkiye'de 5'inciliğimiz ya da STEM ya da oryantiring dediğimiz eğitime yeniden entegre edeceğimiz farklı kategorileri ilk uygulayan okullardan birisiyiz. Çocuklarımda şuna özen gösteriyorum, çoklu zeka yöntemiyle eğitim almalarını istiyorum. Derste sayısal zekası, görsel zekası ya da müziksel zekası olan her öğrencime bireysel etkinlikler yaparak hem bilimi sevdirmek hem de onların bilimsel yarışmalarda daha donanımlı, daha nitelikli olmalarını sağlıyorum. Bize başarıyı getiren de sanırım bu sınıf içindeki yöntemlerimiz oluyor. Şu andaki hedefim zaten bu. Erzurum'da sınıfımda yaptığımız çalışmaları tüm dünyaya örnek gösterebilmekti. Şu an için hedefime ulaştım.""Erzurum'un bir köyünde neler yapılabileceğini tüm dünyaya göstermek istedim. Ülkemi çok güzel bir şekilde temsil ettiğime inanıyorum. Birinci olur da 1 milyon dolar para ödülünü alırsam o parayı tabii ki eğitim alanında harcamak istiyorum. Çünkü ben 16 yıldır hep kısıtlı imkanlarda öğretmenlik yaptım. Ya laboratuvarım yoktu, ya sınıflarımda istediğim malzemelerim yoktu. Bazen ulaşım sıkıntısı yaşayabiliyorduk. Çocukları genelde kendi imkanlarımla sahaya ya da proje gezilerine götürmeye çalıştım. Eğer parayı alırsak şöyle güzel, gönlüme göre bir laboratuvarı, atölyeleri olan, çocukların 21'inci yüzyıl becerilerini kazanabilecekleri, bu ortamlarda kendilerini ifade edeceği donanımlı bir okul yaptırmak istiyorum" dedi.

Tuğba öğretmenin yardımlarıyla TÜBİTAK'ta bölge birinciliği kazandıklarını söyleyen 7'nci sınıf öğrencisi Azra Bilen;

"TÜBİTAK'ta, biyoloji alanında bir proje yapmıştık ve 1'inci olduk. Böyle bir öğretmene sahip olduğumuz için çok şanslı olduğumuzu düşünüyoruz. Bize TÜBİTAK için sunduğu imkanlardan ve sağladığı koşullardan dolayı çok teşekkür ediyoruz" dedi.
 
Üst Alt