Türk insanı ne zaman korna çalar? | Eğitimin Yeni Yüzü | Egitimciyim.Net

Türk insanı ne zaman korna çalar?

• Konbuyu başlatan cendere
  • Başlangıç tarihi
C

cendere

Ziyaretçi
[İkbal GÜRPINAR]
1) Anne ben geldim, hadi aşağıya inin.

2) Sevgilim, mahallenizden geçiyorum.

3) Arabam yeni de, fark edin hadi.

4) Ehliyet aldım, bakın ne güzel araba sürüyorum.

5)Ulan, sağa çeksene, seni sollayacağım.

6) Hey, hızlı gitsene be kadın!

7) O park yeri benim, çık çabuk oradan!

Yaşasın, maçı kazandık!

9) Yaşasın, seçimlerde biz fark attık!

10) En yakın arkadaşım evleniyor, biz düğün alayıyız!

11) Oğlum askere gidiyor, dat daaaat daaat! En büyük asker bizim asker!

12) E hadi, acele et, bak sarı yandı, geçsene! (Dikkatinizi çekerim, daha yeşil yanmamış.)

13) (Gecenin bir yarısı ama pencereden bizi uğurlayanlara daaaaat daaat.) Güzel bir geeydi, teşekkürler.

14) (Esnafın önünden geçerken daaat daat) Eeee, işler nasıl? Bu liste inanın öyle uzar gider kiii. Siz bin bir zorlukla uyutmuşsunuzdur çocuğu, derin bir oh çekip ya etrafı toplayacak ya eşinizle iki çift laf etme şansı bulacak ya da belki siz de yorucu geçen bir günün ardından uyuyacaksınızdır...

Hastasınız belki, sancılarınızdan, ağrılarınızdan dolayı uykuya dalmakta güçlük çekiyorsunuz belki...

Kimin umurunda? Korna arabaya ne için konuldu, çoğumuz asıl amacı unuttuk galiba...

Gelişmiş ülkelerde sokakta korna sesi duymanız imkansız. Çünkü herkes kurallara uyar ve bizim gibi korna adetleri yoktur onlarda. Sunay Akın'dan dinlemiştim; İstanbul'da eski bir tarihte gereksiz korna çalanlara kesilen cezayla ruh hastalıkları servisi yapılmış. Ne güzel bir hareket!

Çünkü gereksiz korna sesleri sadece uyuyanları rahatsız etmiyor, aynı zamanda sinir hastası yapıyor bizleri inanın! Hep birlikte bu konuya hassasiyet göstereceğimiz günlerin bir an önce gelmesi duasıyla...