Türk Telekom'dan e-fatura | Eğitimin Yeni Yüzü | Egitimciyim.Net

Türk Telekom'dan e-fatura

akın

Tecrübeli Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
14 Eki 2007
Mesajlar
74
Tepki
0
Puan
0
DUYDUNUZ MU?

Türk Telekom'un, e-fatura ile yılda 4 bin 200 ton kağıt tasarruf edeceği ve 100 bin ağaç dikeceği bildirildi.

Türk Telekom'dan yapılan yazılı açıklamada, şirketin üzerinde çalıştığı e-fatura projesinin, Maliye Bakanlığı tarafından onaylandığı belirtilerek, devletin de desteği ve yönlendirmesi ile bundan sonra elektronik faturaların Maliye Bakanlığı tarafından kıymetli evrak olarak kabul edileceği kaydedildi.

Açıklamada, Türk Telekom'un, ''Türkiye'de ilk defa e-fatura uygulamasını başlatan şirket'' olduğu, her ay 23,5 milyon müşterisi için ikişer nüsha bastırdığı faturaları elektronik ortamda göndereceği ve arşivleyeceği, böylece isteyen müşterilerin faturalarını elektronik olarak almaları ve aynı zamanda fatura tutarlarının ve son ödeme tarihlerinin her ay kendilerine SMS yoluyla bildirilmesi sağlanırken, Türk Telekom'un da faturaları daha güvenli bir ortamda saklama, takip etme ve gerekli durumlarda hızlıca erişme imkanlarına kavuşmuş olacağı bildirildi.

Verilen bilgiye göre, her ay 23,5 milyon adet fatura basan Türk Telekom'un faturalarının baskısında aylık 125 tonu şirket kopyası, 125 tonu müşteri kopyası ve 100 tonu zarf olmak üzere toplam 350 ton birinci hamur kağıt kullanılıyor.

E-fatura hizmeti sayesinde ilk aşamada Türk Telekom'un kendi arşivleri için bastığı faturaların elektronik ortama geçmesiyle her yıl yaklaşık 24 bin adet çam ağacına denk gelen bin 500 ton kağıt tasarruf edilmiş olacak.

Müşteri kopyalarının da isteğe bağlı olarak elektronik ortama taşınması ile bu rakam yaklaşık üç katına çıkarak 4 bin 200 ton kağıda ulaşacak.

Türk Telekom, söz konusu proje ile birlikte çevre konusunda da önemli bir sosyal sorumluluk projesini daha hayata geçirme kararı aldı.

Şirket, bir yıl içinde faturaların elektronik olarak gönderilmesi sonucunda tasarruf edilecek ağaç sayısından daha fazla sayıda ağacın dikimini yaparak Türkiye'ye 2008 yılı sonuna kadar 100 bin ağaç armağan edecek.

1 Şubat 2008 tarihinden itibaren yapılan konuşmalara ilişkin her faturanın Türk Telekom'a ait nüshası elektronik ortamda saklanmaya başladı. Mart tarihli Türk Telekom faturaları, isteyen tüm müşterilere kağıt değil elektronik fatura olarak gönderilecek.

Ayrıca her ay 10 dk şehir içi bedava görüşme ücreti faturadan düşülmekte.

Faturalarını e-fatura şeklinde almak isteyen müşterilerin 444 1 444'ü araması yeterli olacak.

AA
 

Benzer konular

Üst Alt