yıl sonu notu nasıl hesaplanıyor? | Eğitimin Yeni Yüzü | Egitimciyim.Net

yıl sonu notu nasıl hesaplanıyor?

zübeyde

Kayıtlı Üye
Tepki
0
bazı arkadaşlarım bir öğrencinin tüm derslerine  15 -20 den 1 vermiş. 2. dönem o öğrenciyi geçirmek için 85- 90 vermesi mi gerekiyor. yoksa sadece not olarak 45'ten 2 verse ortalaması 2 olur mu?
bizim okulda bu konuyu bir açıklığa kavuşturamadık. ortalama nota göre mi puana göre mi hesaplanıyor? bilen var mı? e- okulda yıl sonu ort. gösterilmiyor sanırım.

Benzer konular

egitimciyiz

Yönetici
Tepki
6
değerlı hocam ilköğretim kurumları yönetmeliğinde bir yılın yıl sonu notu hesaplanırken 1.dönem ortalaması(5 lik sistem) +2.dönem not ortalaması=yıl sonu olur.örnek olarak:b1.dönem 1 almıs öğrencinın 2.dönem 2 olduğu zaman bu öğrencinın yıl sonu 2 olarak gecer.sanırım burada bır yanlışa düşülen konu öğrenciye veriel notun ortalaması.

""Puan, Notla Değerlendirme(13)
Madde 33 — (Değişik:20.8.2007/26619 RG) Öğretmenler, ölçme ve değerlendirmenin
genel esaslarını, derslerin öğretim programlarında yer alan genel amaçlar ile kazanımları dikkate
alarak öğrencilere sınav uygular, proje ve performansını belirlemeye yönelik çalışmaları yaptırır.
Özel eğitim kapsamındaki öğrencilerin başarıları, sınav ve performansını belirlemeye
yönelik çalışmalar, bireyselleştirilmiş eğitim programları dikkate alınarak değerlendirilir.
Sınav ve öğrencinin performansına yönelik çalışmalar 100 tam puan üzerinden
değerlendirilir. Değerlendirme sonuçları, öğretmen not çizelgelerine puan olarak yazılır ve beşlik
sisteme göre nota çevrilerek karneye işlenir.
Puanların not değeri ve derecesi aşağıda gösterilmiştir.
PUAN NOT DERECE
85-100 5 Pekiyi
70-84 4 İyi
55-69 3 Orta
45-54 2 Geçer
0-44 1 Başarısız
Dönem puanı, yıl sonu puanı, yıl sonu başarı puanı ve diploma puanı 100 tam puan
üzerinden; dönem notu ile yıl sonu notu ise beşlik not sistemine göre Yönetmelik hükümlerince
belirlenir. Beşlik not sisteminde başarı dört, başarısızlık bir notla değerlendirilir.""

denilmekte olup buarada gecen Dönem puanı, yıl sonu puanı, yıl sonu başarı puanı kavramlarının tam olarak bilinmesi gerekir.

zübeyde

Kayıtlı Üye
Tepki
0
cevabınız için teşekkürler hocam. yani 1. dönem puanı 15'ten 1 olsa dahi 2. dönem 45'ten 2 verildiğinde geçer.

egitimciyiz

Yönetici
Tepki
6
tabıkı hocam yönetmelıkte derkı:
Bir Dersin Yıl Sonu Puanı ve Notu(23)
Madde 46 —(Değişik: 20.8.2007/26619 RG) Bir dersin yıl sonu puanı, birinci ve ikinci
dönem puanlarının aritmetik ortalamasıdır. Bir dersin yıl sonu notu ise birinci ve ikinci dönem
notlarının aritmetik ortalamasıdır. Dönem puanlarının aritmetik ortalaması hesaplanırken bölme
işlemi virgülden sonra iki basamak yürütülür. Yıl sonu notu hesaplanırken yarım ve yarımdan
büyük kesirler tama yükseltilir.
Öğrencilerden;
a) Kurumdan veya geçerli özürlerinden kaynaklanan nedenlerle ders/derslerden yalnız bir
dönem puanı/notu alanların bu puan/notu,
b) 4-8 inci sınıflarda iki dönemde de notu olmayanların yetiştirme kursunda aldığı
puanı/notu,
c) Uygulamalı derslerden birinci dönem notu aldıktan sonra özrünü belgelendirenlerin bu
dersleri dinleme, izleme ve sözel etkinliklere katılma boyutu değerlendirilerek o dersin yıl sonu
puanı/notu sayılır.
Birinci dönemde özrünü belgelendiren öğrencilerden ikinci dönemde verilen dönem notu
uygulamalı dersleri okuyan öğrencilerin sınıf geçme durumları ikinci dönemdeki uygulama notu
da katılarak belirlenir."

yani puuan farklı not farklıdır.kısacası çocuk 1.dönem 15 ten 1 almış öğrenci 2.dönem 45 ten 2 aldığında geçer.istersenız e-okulda deneyebılırsınız hocam:=))hatta şökk kararlarına bakın goreceksınız kı bu ogrencı bu kurula gırmeyecek

dzgn

Kayıtlı Üye
Tepki
0
mrb kolay gelsin öncelikle. eşim göreve yeni başladı.1 yılını 29 ağustosda dolduruyor. bu ağustosda özür grubuna bağlı atamalardan yararlanabilrmiyiz acaba. tşkrler :D:D

hocam22

Kayıtlı Üye
Tepki
0
Ya Öğretmenleri Ben Öğrenciyimde Size Bişi Sormak İstiyorum. Liseye Gidiyorum Lise 2 Öğrencsiyim 3 E Gecicem. Bu Sene (2009) İlk Dönem Kimyam 40 Geldi İkinci Dönem 45 Geldi Simdi  Nota Göre 1+2 =3  3 Bölü 2 Den 1. Den  2 E Yuvarlıyor Yani 2 Geliyor. Puana Göre İse 45+40=85  85 Bölü 2 Den 42.5 Oda 43 E Yuvarlıyor Yani 1.yani Demek İstdiğim Ders Yıl Sonu Notu Puana Göremi Yoksa Nota Göremi Yardımcı Olun Lütfen Ama Dedim Bu Şeyler 2009 Yılı İçin Gecerli Dir. Simdiden Teşekkür Ederim.

hocam22

Kayıtlı Üye
Tepki
0
Son Olarak Hocam Ben Lise Öğrencisiyim İlk Okul Deil Ona Göre Cevaplarsınız Sevinirim Simdiden Saolun

Üst Alt