Ekdersle ilgili soru ve cevaplar | Eğitimin Yeni Yüzü | Egitimciyim.Net

Ekdersle ilgili soru ve cevaplar

rüya

Kayıtlı Üye
Tepki
0
mehmet hocam eğitimhane deki ek derslerle ilgili yazdıklarınızı cevaplarınızı okudum.tam takıldığım konular.bu konudaki bilginize ve paylaşımınıza çok sevindim.ummarım sizi sıkmam epeyce soru var kafamda.ben md yetkili öğretmendim.sıra tayinim çıktı.bir ilköğretim okuluna sıradan atandım.md yrd.kadrosu boş.bana teklif ettiler.kabul ettim.valilik ten olur alınırken vekaleten mi yoksa  görevlendirme olması mı benim için iyi olur.nedeniyle açıklar mısınız

egitimciyiz

Yönetici
Tepki
6
tabıkı hocam bıldıklerımın hepsını sızlerle paylaşabılırım

rüya

Kayıtlı Üye
Tepki
0
hocam dört gözle cevabınızı bekliyordum

egitimciyiz

Yönetici
Tepki
6
değerli hocam bır kuruma vekaleten atanmak için asılde aranan şartlara sahıp olam gerekli.vekaleten atama tabıkı ıyıdır.ama sanırım bunu yapamazlar.çünkü mevcut şu anda bir yönetmelık yok.o yuzden hopcam her 6 ay sürede olurunuzu yenılemek kaydı ile size buyuk ıhtımal görevlendirme oluru alırlar.doğrusu da bu hocam.anlattığınıza gore asılde aranan şartlarasahıp değilsiniz.gerçi eski yonetmelık olsa bu hakka sahıp olurdunuz.

egitimciyiz

Yönetici
Tepki
6
neden gorevlendırme dedığıme gelınce hocam açıklayayım size.maliye sizde bılırsınız belırlı donemlerde denetleme yapar.bu denetlemelerde eğer sizin asilde arana şartlara sahıp olmadığınızı anlarsa o zaman o parayı sizden faizi ile alır ki bu basıma geldı 6 ay mahkeme ıle ugrasıp gerı aldım :D ama gorevlendırmede hıc bır sıkıntı çıkmaz.ama dedığım gıbı her 6 ayda bır yenıletın mutlaka.kaldıkı ekders ücretınde de bır değişim yok ıkısıde 18 saat.ileriye donuk dusunursekte hıcbır zaman vekılller asalet verılmez hocam bu mukun değil hele bu mahkeme karalardan sonra

rüya

Kayıtlı Üye
Tepki
0
bir ara hat kesildi.buradayım hocam.vekaleten atanmak için hangi şartlar gerekli peki?

egitimciyiz

Yönetici
Tepki
6
değerli hocam bu mevzu şu ara o kadar karışıkkı.nedenı ıse bır turlu çıkmayan yonetmelık ve surekli mahkemelerden dönen ve gelen kararlar.ama genel olarak şunu dıyebılırım size gidişat sınavı kazanma şartının ön planda olacağını gosterıyor.yok meb yenı cıkaracağı yonetmelıkte eskıden olduğu gıbı mudur yetkılılere c tıpı kurum mudurune denk sayarsa zaten bır sıkıntınız olmaz.kısacası hocam bence sız kendınızı garantıye alın ve gorevlendırme cıkartın.sanırım yonetmelık mart ayı sonu gıbı cıkack gıbı.zaten mudur yetkılı olanlarada basvuru hakkı vermek zorunlar.o zaman asaleten atanabılırsınız.

egitimciyiz

Yönetici
Tepki
6
hocam bakanlığın en sonkı ekders genelgesınden sızın ıcın aldığım bolum asağıda.

T.C.
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
Personel Genel Müdürlüğü
Sayı : B.08.0.PGM.0.23.01.02.4-507/11707 27/02/2007
Konu : Ek ders ücreti

Bu maddenin (2) numaralı fıkrasına göre yapılacak ek ders ücreti ödemelerine ilişkin olarak
öncelikle “boş kadro”, asaleten atanma şartlarının taşınması”, “atamaya yetkili amir” ve
“vekâleten atama” gibi kavramların ne anlama geldiğinin açıklanmasında fayda görülmektedir.
a) Boş kadro: O ana kadar hiç atama yapılmamış veya atama yapılmış olmakla birlikte ölüm,
emeklilik, istifa, memurluğuna son verilme, bir başka göreve atanma gibi nedenlerle boşaltılmış
kadro demektir. Kadro sahibinin bir başka göreve vekâleten atanması veya geçici olarak
görevlendirilmesi ile yıllık izin, hastalık raporu, aylıksız izin ve benzeri nedenlerle bir süre
görevinin başında olamaması kadronun boş olduğu anlamına gelmemektedir. Zira söz konusu
nedenler sona erdiğinde ilgilisinin kadrosuna geri döneceği açıktır.
b) Asaleten atanma şartlarının taşınması: Bir göreve vekâleten atanmak için o göreve asaleten
atanacaklarda aranacak şartların tümünün taşınması gereği, genel kabul görmüş hukuk
ilkelerindendir. Bu nedenle, vekâleten atanılacak göreve ilişkin olarak o göreve asaleten
atanacaklar için ilgili mevzuatında öngörülen nitelik, hizmet süresi, en son bulunduğu görev,
nüfus sayısına göre doğduğu veya belirli bir süre yaşadığı yerde bazı görevlere atanamama,
bazı görevlere atanmak için belirli yerlerde belirli sürelerde görev yapmış olma ve benzeri
şartların eksiksiz olarak tümünün taşınması gerekmektedir.

Sınav öngörülen görevler için sınavı kazanma veya sınava girmiş olma şartı vekâleten
atanacaklarda aranmayacak; yukarıda belirtilenler de göz önünde bulundurularak sınava girme
şartlarının eksiksiz olarak tümünün taşınması yeterli olacaktır.

itibarıyla; müşterek karar ya da Bakan, Müsteşar, Personel Genel Müdürü veya valilik
onaylarıyla yapılmaktadır. Bu çerçevede, vekâleten atamaların da atanılacak kadro itibarıyla
atama yetkisine sahip makam tarafından yapılması gerekmektedir. Bunun tek istisnası, Kararın
yukarıda sözü edilen 22’nci maddesinde de münhasıran belirtildiği gibi, müşterek karar ile
atanılması gereken görevlere yapılacak vekâleten atamaların Bakan onayı ile yapılmasının
yeterli olacağıdır.
ç) Vekâleten atama: Boş bulunan bir kadroya, o kadroya yukarıda belirtilenler sınırlılığında
asaleten atama yapma yetkisine sahip makam tarafından ve yine yukarıda belirtilenler
sınırlılığında o kadroya asaleten atanacaklarda aranan şartları taşıyanlardan birinin vekâleten
atanmasıdır.
Görüleceği gibi, vekâleten atama ile asaleten atama arasında bazı nüanslar dışında hemen hiç
fark bulunmamaktadır. Bu nedenle madde, o göreve asaleten atananlara ödenmesi öngörülen ek
ders ücretlerinin vekâleten atananlara da aynı şekilde ödenmesini sağlayacak şekilde
düzenlenmiştir.
Yukarıda belirtilen hususlar çerçevesinde yapılacak işlemler sonucunda bir göreve vekâleten
atananlara, zaman içinde başkaca bir onay alınmasına gerek duyulmaksızın bu görevleri
süresince vekâlet ettikleri kadroya ilişkin ek ders ücreti, vekâlet ettikleri kadronun bulunduğu
birimce ödenecektir. Bu durumda olanlara, bu görevleri süresince aslî kadrolarına bağlı olarak
ayrıca herhangi bir ek ders ücreti ödenmeyecektir.
Yukarıda belirtilen şartlardan herhangi birini taşımayanların vekâleten atanmaları mümkün
olmadığından, bunların aslî kadrolarının dışındaki bir kadronun görevini yürütmek üzere
görevlendirilmeleri geçici görevlendirme kapsamında değerlendirilecek ve bu durumda
olanların ek ders ücreti ödemeleri bu Kararın 21’inci maddesi çerçevesinde yapılacaktır.

rüya

Kayıtlı Üye
Tepki
0
bir sınıf öğretmeni 15 maaş 15 ek ders karşılığı toplam 30 saat girmiyormu

egitimciyiz

Yönetici
Tepki
6
hocam sınıf öğretmenı 18 saat maaş 12 saat ücret karsılığı gırer.gırdığı her 10 saat içinde 1 saat 10/1 dediğimiz planlama ücretı alır.eğer toplam 30 saat gırmısse o zaman 12 saatın uzerıne 3 saat daha alır ve 15 saat eder hocam

egitimciyiz

Yönetici
Tepki
6
ayrıca hocam ekdersle ılgılı ozellıkle bılgı sahıbı olmak ıstersenız sitemız dosyalar bolumundekı okul yonetımı bolumunden 2007 yılı ekders genelgesını ınceleyın hocam.

rüya

Kayıtlı Üye
Tepki
0
ben incelerken anlayamıyorum zahmet olmazsa takıldığım yerlerde aydınlatın.yine bakarım dosyalara da.12 saatin üzerine 3 saat alması neden

egitimciyiz

Yönetici
Tepki
6
Hocam her öğretmen derse hazırlık,plan vb kapsamında her 10 saat için 1 saat ekders ücreti alır.kaynağı budur.

rüya

Kayıtlı Üye
Tepki
0
30 saat tam girmişşe 30 un üzerinden 10/1 3 saat ediyor.12artı 3 15 saat .böyle mi hocam

rüya

Kayıtlı Üye
Tepki
0
1 haftalık ek dersi nasıl yazarsınız.açıklarmısınız 10/1 olanları hangi güne yazarız.birde 2 gün gelmeyen bir öğretmenin o hafta ek dersi nasıl yazılır.sağolun hocam sabrınız için

egitimciyiz

Yönetici
Tepki
6
hocam öğrenme azmınız çok guzel.tebrık ederım. hocam ekders genelgesınde soyle bır cumle vardır.:

Şöyle ki; sınıf öğretmenliği alan öğretmenleri de dâhil olmak üzere, öğretmenlerin hafta içinde
okuttukları dersler aylık karşılığı ders görevlerini doldurdukları saate kadar aylık karşılığı
olarak değerlendirilecek, bunun üzerine okuttukları dersler ise ek ders ücreti karşılığında
değerlendirilecektir. Yüz yüze eğitim kapsamında aylık karşılığı ders görevini doldurmayan
öğretmenlere, yine yüz yüze eğitim kapsamında ek ders ücreti ödenmeyecektir. Bu nedenle, bu
durumdaki öğretmenlerin ek ders saatleri önceden belirlenmeyecek, o hafta içinde okuttukları
ders saati sayıları esas alınarak hafta sonunda belirlenecektir. Herhangi bir nedenle ders
görevini yerine getiremeyen öğretmenin yerine derse girenler de bu görevi öncelikle aylık
karşılığı olarak yerine getirecektir.

bu su demek.bir haftalık ekders toptan hesaplanacak bu öğretmenınaleyhınedır.
mesela bir sınıf öğretmenı dusunelım.

pzrt:6
salı:raporlu
çarsamba:raporlu
pers:6
cuma:6
saat öğretmen gırdığı zaman toplam o hafta 18 saat gırmıs oluyor.sınıf öğretmenın maaş karslığı 18 olduğan gore maaş karsılığını anca tamamlamıs oluyor.sadece bizden 10 saat 10/1 ücreti alabılır.yanı o hafta topalm sadece 1 saat ekders alır.

rüya

Kayıtlı Üye
Tepki
0
dediğiniz dosyayı inceledim.yazdıklarınızı da okudum.biraz anladım.çok karışık.rehber öğrt.başka labaratuar öğr.başka kafam karışıyor  :D :D

rüya

Kayıtlı Üye
Tepki
0
md yrd. olarak yazın buradayım.haftada 18 saat mi yazacağım ek dersimi

Üst Alt