MEB hak yemeyi göz göre göre nasıl yapabiliyor? | Eğitimin Yeni Yüzü | Egitimciyim.Net

MEB hak yemeyi göz göre göre nasıl yapabiliyor?

clio06

Çalışkan Üye
Kayıtlı Üye
Tepki
0
'' Arkadaşlar eşim Ağustos-2007 de sözleşmeli sınıf öğretmeni olarak Hakkari-Yüksekova'ya görevlendirildi.Özel nedenlerden dolayıda kendisine verilen kanuni hakkı kullanarak görevlendirildiği yerde göreve başlamadı.Kendisine verilen bir yıllık sözleşmeli öğretmenliğe başvuramama cezasına da 2007 kılavuz hükümleri doğrultusunda  razı oldu.
Buna bağlı olarak Aralık-2007 sözleşmeli atamasına başvuramadı , şubat-2008 kadrolu atamasına başvurdu.
Tam 6000 kadrolu sınıfı alınacak,kadrolu atama umudu doğmuşken Sevgili bakanlığımız yeni bir madde çıkararak sözleşmeliye gitmeyenlerin hem sözleşmeliye hem de kadroluya başvuramayacağını belirtti ama işin kötü yanı bunu geçmiş son bir yıla dönük olarakta uyguladı..
Benim cezalandırmalara bir sözüm yok.Mutlaka bir ceza olmalı , Meb bunuda şeklini tabii ki değiştirebilmeli...Ama kanunlar yürürlüğe girdiği tarihten itibaren uygulamaya konur ve uygulamalar ona göre yapılır.

Ama el insaf hangi kanun kitabı bir düzenlemenin hak kaybı doğuracak şekilde geriye dönük olarak uygulanmasını yazar.MEB şu an bunu yapıyor.

2 haftadır uğraşıyorum bakanlık personel genel müdürlüğünde...genel müdür yardımcısına kadar insanlarla görüştük.O kadar garip şeyler söylüyorlar ki ,yukarıda anlattıklarımı aynen yetkili kişilerede anlattığımda  sözleşmeli ile kadrolu arasında bi
fark yok ki , ÖSYM nin yayınladığı KPSS yönetmeliği gibi olayla hiç alakası olmayan açıklamalar getiriyorlar.Biriside çıkıp demiyor ki kardeşim biz ya da bakan  size verilen cezayı yeterli görmedik kafamıza göre size bir ceza daha veriyoruz.İyi ama devlet , bakanlık böyle yönetilmez ki..

Türk Eğitim Sen sesimizi duydu.Kendilerine buradan da teşekkür ediyorum.Konuyu Danıştay'a taşıdı ve dava açtı.Biz ve bizim gibi mağdurlarda idare mahkemelerine dava açıyor.Memurlar.net iki defa anasayfasında konuyu haber yaptı ama Mebden bir açıklama da yok , düzenlemede yok.Sonuçta ne olacak bu insanlardan bir kısmı dava sonuçlanana kadar öğretmen olacak , atamaları yapılacak.Atanamayanlar eninde sonunda mahkeme kararıyla bu haklarını alacak.Üstelik tazminatta kazananlar olacak.

Yönetici atamalarında,il içi , il dışı , özür grubu tayinlerde  de aynı şeyleri görüyoruz.MEB neden bu tür haksız uygulamalara atmaya özen gösteriyor.Düşünceleriniz?

egitimciyiz

Yönetici
Tepki
6
konu mahkeme sürecine de taşınmış durumda.kesınlıkle gene mahkemelerden dönecektir hocam

clio06

Çalışkan Üye
Kayıtlı Üye
Tepki
0
hocam mahkemeden döneceğini bende biliyorum ama MEB teki bir aklı evvelin uydurduğu bir şeyin ceremesini neden biz çekiyoruz..
MEB zamana yayacak birde..avukatın söylediği yürütmeyi durduma 1, 1,5ayda çıkar biz mahkeme kararıyla MEB e dilekçe vereceğiz mshkeme kararını uygula diye oda tabii ki uygulamayacak , biz idare mahkemesine gideceğiz..

oda bir sene sürecek, o zamana benim eşim  zaten atanır..

ama MEB çok ayıp  etti..

C

cendere

Ziyaretçi
sayın hocam keşke eşinizle tanışıyor olsaydım , bu kadar hukukla gugukla boğuşmadan hakkariye gidip çalışmasını tavsiye ederdim . sizin özel sebebiniz neydi bilmiyorum ama mutlaka geçerli bir sebeptir. gitmemek yerine gidip  bir atandığınız yeri görseydiniz, ondan sonra başlamama kararını verseydiniz

ben de terörün en cafcaflı zamanı 1992 de diyarbakırın merkez köyüne atandım
eşimle öylesine bi gidip görelim ama başlamayalım dedik bir macera , gittik .. eski mardin yolundan vardık okula sapa bir yer okulda 2 erkek öğretmen , biz okulu gördük dönelim dedik o iki öğretmen arkdaşaş - olmaaaaz illa müdür beyi de görün birazdan gelir muhtarla görüşmeye gitti - şimdi gelir dediler  müdür bey geldi şeker gibi adam yaşıyorsa kulakları çınlasın Allah uzun ömürler versin ben onun sayesinde göreve başladım ve devam ediyorum , bize öyle moral verdi ki  (yani öyle bi gaz verdi ki :)

ama müdür bey gelene kadar eşim benim moralimi bozmak için elinden geleni yaptı :) şimdi hiç pişman değiim oraları da görmek yaşamak lazım ... bu arada ben göreve başladığımda 2 çocuğum vardı , birisini anneme birisini yanıma aldım eşimde Ankarada  , yani bir aile üçe bölünmüştük :)

Umarım fazla sürmez bir an önce eşiniz de görevine başlar ...

clio06

Çalışkan Üye
Kayıtlı Üye
Tepki
0
hocam haklısınız gidip görmek lazım ama dedim ya özel nedenler..birde benim söz etmek istediğim gidip gitmeme meselesi değil...hakkari yüksekova esendere sınır kapısı (iran) yılmaz mezrası, 21i işaretlemek tamamen benim hatamdı..çok düşündük gitmedik..
ama benim burada söz etmeye çalıştığım bundan ziyade devlet atadığı gibi gitmeme hakkıda veriyor..bununda bir cezasını koymuş..hoş bizim atamadan önce sözleşmelide ceza yoktu ama oda bize denk geldi..Sakın yanlış anlaşılmasın ben ceza olmasın demiyorum mutlaka olsun..bizde o cezaya razı olmuşuz...

Neyse hocam dediğim gibi devlet atadığı gibi gitmeme hakkıda vermiş..onunda cezasını koymuş..benim eşimin atandığı kılavuzada demişki sözleşmeli gitmezsen atama tarihinden itibaren bir yıl boyunca sözleşmeliye başvuramazsın demişş...(2007-2 ağustos ataması)bizde buna razı olmuşuz bir yıl ders çalışır kadrolu atanmaya çalışırım , olmadı ağustosta cezam bitiyor sonbahar 2008 e sözleşmeli başvururum çünkü sözleşmeli cezamda biter demiş..

MEB cezayı  uygulayarak eşimi aralık 2007 sözleşmeli atamasına başvuru yaptırmamış, şubat 2008 de kadroluya başvurdurmuş..yani eşim cezasını çekmiş..Kadrolu başvurmayada devam etmiş..
şimdi yeni bir maddeye koymuş başınada bu atama döneminden itibaren dememiş,sözleşmeli gitmezsen hem sözleşmeliye hem de kadroluya başvuramazsın demiş... bunuda geriye dönük uygulayarak eşimin kadrolu başvuru hakkını elinden almış..eşim 83 puanla 6000 kadrolu sınıfçı alınırken başvuru yapamıyor...Türk Eğitim Sen mahkemeye,danıştaya taşıdı konuyu  , kişisel davalar açıldı ama benim demek istediğim
demokratik bir hukuk devletinde haklar bu kadar kolay yenmeli mi?

Bakın siyasi ya da askeri bir olay değil basit bir öğretmen ataması ve hak sadece bir maddeyle yenebiliyor..gittiğinizde de bu keyfi uygulama karşısında yetkililerin valla bu sene böyle biz size verilen cezayı yeterli görmedik ve benzeri mantıksız mesnetsiz saçma sapan  cevaplarla karşılaşıyorsun..

insanların devletine olan güveni bu kadar kolay kaybetttirilmemeli ...eşimden dolayı öğretmen atamalarında belli bir ilgim birikimim oldu..maalesef okuduklarım gördüklerim hiç hoş şeyler değil..devlet bir koca neslini kaybediyor..üstelikte eğitilmiş donatılmış birikimli bir neslini...

eşim bu atamada cezası doluyor inşallah sonbahar atamasına yeni bir hak yemezlerse belki bu mahkeme olayı sonuçlanmadan sözleşmeli görevlendirilecek belkide şubata kadro..bundada vardır bir hayır , hayırlısı diyoruz ama insanlar bu kadar mağdur edilmemeli..devletin her kademesinde olan insanlar işlerini yaparken özenle davranmalı diye düşünüyorum

C

cendere

Ziyaretçi
İnşaallah bir an önce lehinize bir  sonuç alırsınız ... "demokratik bir hukuk devletinde haklar bu kadar kolay yenmeli mi?"  burası tartışılır  :)

clio06

Çalışkan Üye
Kayıtlı Üye
Tepki
0
En azından demokratik hukuk dvleti olduğunu sanan ya  da iddia eden diyelim..
İnşallah bir gün...

C

cendere

Ziyaretçi
inşaallah hocam bütün temennimiz çalışmalarımız gayretlerimiz bunun için , yalnız geciken adalet te adalet değildir bunun da bilincindeyiz :)

Üst Alt