Ramazan Başlıyor (Ne yemeli,ne yememeliyiz) | Eğitimin Yeni Yüzü | Egitimciyim.Net

Ramazan Başlıyor (Ne yemeli,ne yememeliyiz)

  • Konbuyu başlatan feyza05
  • Başlangıç tarihi
F

feyza05

Ziyaretçi
İslam aleminin kutsal ayı Ramazan, bu akşam kılınacak ilk teravih namazı ile başlayacak. Gece yarısından sonra da ilk sahura kalkılacak. İlk iftar, 1 Eylül Pazartesi günü Ankara'da saat 19.30'da, İstanbul'da 19.46'da, İzmir'de ise 19.51'de yapılacak.

NELER YAPMALIYIZ?

Özellikle sahurun atlanması veya suyla geçiştirilmesinin zararlarına dikkat çeken Sağlık Bakanlığı, iftarda hızlı yemek yenmemesini de önerdi. Bakanlık açıklamasında şöyle denildi:
'Oruç tutarken sağlıklı ve çeşitli besin seçenekleri ile yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanması temel olmalıdır. Ramazan ayında bireylerin yaş, cinsiyet, fiziksel aktivitelerine göre günlük almaları gereken enerji protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral oranlarının değişmediği ve bu süre zarfında da sağlığın korunması açısından yeterli ve dengeli beslenmenin gerekli olduğu untulmamalıdır.'

SAHURDA HAFİF KAHVALTI YA DA ÇORBA İLE SEBZE
Bakanlık, sahurda ağır yemekler yenmesi halinde, metabolizma hızı gece saatlerinde düştüğü için yemeklerin yağa dönüşme hızının yükseldiği ve kilo alma riskinin arttığını vurguladı. Sahurda ya hafif bir kahvaltı yapılması ya da çorba, sebze ve zeytinyağlı yemeklerin tercih edilmesi önerilen açıklamada, beynin doyma emrini 15-20 dakika içinde verdiği, bu süre içinde çok miktarda yemek yemenin sakıncalı olduğu uyarısı da yapıldı.

İFTARDA YEMEK YAVAŞ YENMELİ
Özellikle iftarda çok hızlı yemek yenmesi halinde 15-20 dakikalık süre içinde açlık hissinin kaybolmayacağı ve bu süre içinde aşırı yemek tüketmenin ilerleyen günlerde hızla kilo fazlasına yol açabileceği kaydedildi. 'Ramazan'ın en bilinen özelliklerinden birisi iftar sofralarındaki çeşitlilik ve bolluktur. İftar sofralarında genellikle bir insana yetecek yemeklerin iki üç kat fazlası bulunur' denilen açıklamada, 'Kan şekeri çok düşük olduğundan kısa sürede çok miktarda besin tüketme isteği doğar. Yapılan en büyük hatalardan birisi de çok hızlı bir şekilde, çok yüksek miktarda besin tüketmektir' uyarısında bulunuldu.

KRONİK HASTALIĞI OLANLAR DOKTORA DANIŞMADAN ORUÇ TUTMAMALI
Sağlık Bakanlığı, 'Kronik hastalığı olan kişilerin ilgili uzman hekime danışmadan oruç tutmamaları önemlidir' diyerek bu konuda da yurttaşları uyardı. Açıklamada, oruç tutmanın sağlıklı insanın metbolik dengesinde önemli değişiklikler yapmadığı ancak şeker hastalığı, karaciğer yetmezliği gibi hastalıklarda veya hamilelik ve emzirme dönemi gibi süreçlerde oruç tutmanın olumsuz sonuçlar doğurabileceği vurgulandı.

SAĞLIKLI ORUÇ ÖNERİLERİ
Bakanlık, oruç tutanlar için sağlıklı beslenme önerilerini şöyle sıraladı:
'-Ramazan ayında 4 öğün beslenilmeli, öğünler; sahur, iftar yemeği, iftardan sonra 1-1.5 saat aralıklarla iki ara öğün şeklinde düzenlenmelidir.
-Sahur yemeğinde midenin boşalma süresini uzatarak acıkmayı geciktiren; yumurta, süt, yoğurt, peynir veya kuru fasulye, nohut, mercimek yemeklerinin tüketilmesi uygundur.
-İftara peynir, domates, zeytin gibi kahvaltılıklar veya çorba gibi hafif yemeklerle başlanılması, 10-15 dakika sonra az yağlı et yemeği, sebze yemeği veya salatayla devam edilmesi uygundur.
-Günde ortalama 2-2.5 litre su içmeye, bununla birlikte enerji verirken sıvı ihtiyacını da karşılayacak ayran, taze sıkılmış meyve suları vb. içmeye özen gösterilmelidir.
-İftarda sütlü tatlılar veya meyve tatlıları tercih edilmelidir.
-İftar yemeğinden sonra kısa mesafeli yürüyüşler yapmak sindirime yardımcı olması açısından yararlı olmaktadır.
-Yemek pişirme yöntemi olarak özellikle ızgara, haşlama, ve fırında yapılan yemekler tercih edilmeli, kavrulmuş, tütsülenmiş ve kızartılmış besinlerden uzak durulmalıdır.
-Kabızlığı önlemek için, yemeklerde lif oranı yüksek gıdalar ve ara öğünlerde de taze ve kuru meyveler, ceviz, fındık, badem gibi kuru yemişler tercih edilmelidir.'

Sorunsuz bir ramazan için neler yapalım…
* Mutlaka sahura kalkın.
* Sahurda yağlı börekler, aşırı tuzlu, kızartma tarzı besinler tercih etmeyin.
* Sahurda uzun süre tok kalmayı sağlayan, kan şekerini daha yavaş farklılaştıran besinleri tercih edin.
* Sahura meyve ekleyin.
* Börek yerseniz sebzeli börek tercih edin.
* Gün boyu oluşan açlık hissiyle hem fazla hem de hızlı yemek yenir. Bu da mideyi yorar; gaz, şişkinlik, hazımsızlık gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar. Bu nedenle yemeklerinizi yavaş yiyip, mümkünse öğünü iftarla yatma saati arasına bölün.
* Orucu zeytin, hurma ve su gibi hafif besinlerle açın ve ılık bir çorbayla öğüne başlayın.
* Kepek ekmeği, sebze, meyve ve salata gibi posalı besinlerin tüketimine ağırlık verin.
* Kızartmalardan uzak durun.
* İftardan sonra mutlaka hafif egzersizler veya yürüyüş yapın.
* İftarla sahur arasına bir ara öğün koyup, bu arada bol bol su için.
* Uzun süre aç kalındığı için düşen kan şekerini; bir tatlı kaşığı bal ya da reçelle veya bir bardak komposto ile dengelemek mümkün.
* Kilo almamak için mutlaka diyetisyeninize size uygun bir liste hazırlatın.
* Çok iyi çiğneyin. Doyduğunuzu anlamanız için önemlidir.
* Hızlı yediğinizi fark ettiğinizde, bir an çatalı-kaşığı bırakıp arkanıza yaslanın, derin nefes alın sonra yemeğe devam edin.
* Tatlı yerseniz; hamur tatlısı yerine sütlü tatlılar veya meyve tatlıları tercih edin.
* Ağır yemeklerden uzak durun.
* Midenizi tıka basa doldurmayın.
* Anemi (kansızlık) problemiyle karşılaşmamak için iftarda çay tüketmeyin.
* Baharat içeriği yüksek besinleri tercih etmeyin.
* Kabızlık problemi ile karşılaşmamak için posalı besinleri mutlaka öğüne ekleyin.
* Orucunuzu açtıktan sonra, yatana kadar sıvı alımınıza, özellikle bol su alımınıza özen gösterin.
* Şarküteri ürünlerine ağırlık vermeyin tercih etmeyin.
* Kuruyemiş yiyin. Kilo probleminiz yoksa fındık veya ceviz olabilir (miktarı abartılı olmadan).
Ramazan mönünüzü sizin için işin uzmanları seçsin…
* Sizin ve ailenizin sağlıklı bir ramazan ayı geçirebilmesi için işin uzmanı doktorlar size yol gösteriyor… Ailenizin hekimi siz olun ve Ramazan sofralarınızı bilinçli oluşturun.

Sofranızda mutlaka bulunması gereken yiyecekler
* Sebze ve meyveler (portakal, mandalina, elma, armut, üzüm, kayısı)
* Kuru baklagiller (mercimek, bulgur, pirinç, nohut, fasulye)
* Koyu yeşil sebzeler
* Çiğ ve pişirilerek yenebilen sebzeler (roka, marul, semizotu, ıspanak, kıvırcık)
* Lifli gıdalar (bağırsak çalıştırıcı, toksin atıcı ve posalı yiyecekler).

Herkese hayırlı Ramazanlar...

(Alıntı)
 

Benzer konular

C

cendere

Ziyaretçi
:)))))))))))))))) bu kadar şeyi kim uygulayacak Allah aşkına , heryıl ramazandan önce televizyonlar bangır bangı bağırır  , imam bildiğini okur

bi çorba içtimi insan tıkanır kalır , (yada ben öyleyim ) gerisi tefrruat :) , sofralarımızı firavun sofralarına benzetmeyelim allah aşkına :)
 
Üst Alt